Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Islandia

Islandia

Islandia – co to za kraj? Podstawowe informacje

Islandia to kraj słabo zaludniony, w całości położony na wyspie na Oceanie Atlantyckim (nie liczącą kilku pomniejszych wysp, takich, jak na przykład archipelag Vestmannaeyjar). Z uwagi na nieliczną ludność, Islandia nie posiada własnej armii, a obowiązki względem obrony kraju spoczywają na barkach NATO.

Islandia to demokratyczna republika parlamentarna, na której czele stoi prezydent Guoni Jóhannesson – szefem rządu zaś jest premier, Bjarni Benediktsson. Walutą Islandi jest korona islandzka, zaś stolicą i zarazem największym miastem, w którym żyje prawie połowa Islandczyków, jest Reykjavik. 

Islandia – najciekawsze atrakcje turystyczne

Islandia, zarówno przez wzgląd na swoją historię, jak i niewielką eksploatację wyspy przez człowieka, może pochwalić się przede wszystkim zapierającymi dech w piersiach widokami. Krajobraz Islandii tworzą przede wszystkim góry, wulkany, lodowce i gejzery – szczególnie te trzy ostatnie można uznać za dość rzadkie w kontekście innych miejsc na świecie.

Miłośnicy historii na pewno znajdą na Islandii wiele muzeów i skansenów, które zaprezentują odwiedzającym nordycką przeszłość wyspy. Niemniej, zdecydowanie największą liczbę turystów przyciągają wyżej wspomniane atrakcje przyrodnicze – przede wszystkim wulkany i lodowce.

Udając się na Islandię z całą pewnością nie będziemy mogli pominąć ogromnego lodowca Vatnajökull czy laguny lodowcowej Jökulsárlón, będącej jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych na wyspie. Na uwagę zasługują także rozliczne wodospady, które dodają wyjątkowości islandzkiemu krajobrazowi.

Ogromnym zainteresowaniem turystów na Islandii cieszą się oczywiście wulkany, które pokrywają łącznie aż 25% powierzchni kraju. Najpopularniejszym z nich jest wulkan Eyjafjallajökull, którego erupcja w 2010 roku wstrzymała ruch samolotowy na wiele tygodni. Islandia to również liczne pola geotermalne, a więc malownicze gejzery.

Wielką uwagą turystów cieszy się również islandzka fauna. Na klifach Dyrhólaey obserwować można maskonury, a wypływając w rejs wokół islandzkich wybrzeży niemal na pewno natkniemy się na wieloryby, chętnie wynurzające się tuż przy łodziach i statkach.

Kuchnia islandzka – co warto zjeść będąc na wakacjach na Islandii?

Tradycyjna kuchnia islandzka jest dość specyficzna i na pewno nie wszystkim przypadnie do gustu. Trzeba jednak mieć na względzie, że znaczna część islandzkich potraw stanowi dziś wyłącznie atrakcję turystyczną, będąc swoistym reliktem przeszłości udowadniającym, jak trudne mogło być życie na wyspie. W tym kontekście możemy wymienić takie potrawy jak zgniły rekin, gotowana barania głowa, kwaszone płetwy foki czy wędzone jądra baranie.

Takich dań nie uświadczymy jednak podczas pobytu w zwykłych, islandzkich restauracjach. Na Islandii konsumuje się przede wszystkim ryby i baraninę, ale także wyroby mleczarskie czy produkty zbożowe. Są to potrawy, których natura podobna jest do tych, które spożywać możemy w innych krajach nordyckich.

Pokaż więcej

Islandzka policja
17.03.2024 12:21 Nagła ewakuacja na wyspie. Polacy podróżują tam zimą

W sobotę, 16 marca w godzinach wieczornych doszło do kolejnej erupcji wulkanu na Islandii. To już czwarta od grudnia ubiegłego roku. Jak informuje islandzki Instytut Meteorologiczny, zaczęło się od wstrząsów sejsmicznych.Lokalna telewizja publiczna RUV na bieżąco relacjonuje wydarzenia. Na udostępnionych zdjęciach widać tryskającą lawę, ale i kłęby gęstego dymu. Władze podjęły decyzję o ewakuacji mieszkańców. 

Plaża
01.03.2024 20:05 Zmiana czasu na letni. W tych krajach nie przestawia się zegarków

Przejście z czasu zimowego na letni dla wielu oznacza nadejście wyczekiwanej wiosny, która kalendarzowo wypada 21 marca. Zwierzęta wybudzają się ze snu, kwitnie roślinność i coraz częściej pojawia się słońce. Choć w Polsce znamy to doskonale, to za granicą nie wszyscy o takiej zmianie czasu słyszeli, a jeszcze inni całkiem z tego zrezygnowali.Obecnie zmiana czasu obowiązuje w blisko 70 krajach na całym świecie. Co ciekawe w Europie nie dotyczy kilku państw, w tym także takich, do których Polacy chętnie jeżdżą na wakacje. 

Wybrzeże
25.02.2024 19:53 Ogłoszenie o "pracy marzeń" robi furorę! To ostatni moment, żeby aplikować

Firma Opera z Norwegii opublikowała nietypową ofertę, która w internecie robi furorę. To praca jak z bajki, gdzie można poczuć skandynawski styl życia wraz z nowoczesnymi technologiami.Opera to norweska przeglądarka internetowa. Firma ogłosiła, że szuka kandydata do pracy na wyspie u wybrzeży Islandii. Głównym zadaniem pracownika będzie przeglądanie internetu. Płaca jest wyjątkowo wysoka, jednak trzeba się spieszyć, bo termin aplikacji dobiega końca.

Lawa
10.02.2024 19:19 Lawa przecięła popularną atrakcję. Mieszkańców jednak martwi co innego

Mieszkańcy Islandii ponownie zmagają się z żywiołem. Na półwyspie Reykjanes doszło do kolejnej erupcji wulkanu. Lawa dotarła już do rur wodociągowych na południe od stolicy kraju. Doszło do awarii i w efekcie tysiące ludzi zostało pozbawionych ciepłej wody.Islandzka Agencja Ochrony Cywilnej wprowadziła stan wyjątkowy. Zaapelowała też, by mieszkańcy maksymalnie oszczędzali energię elektryczną.

Wybuch wulkanu
21.01.2024 13:33 Zdążył chwycić tylko jedną walizkę i wybiegł w panice z domu. Polak przeżył chwile grozy na Islandii

W niedzielę rano, 14 stycznia na islandzkim półwyspie Reykjanes doszło do wybuchu wulkanu. W sieci pojawiły się przerażające nagrania fontann lawy tryskające ze szczelin w ziemi i kłęby dymu. Mieszkańcy niedalekiego miasteczka Grindavik ponownie musieli opuścić swoje domy. Wcześniej wraz ze swoją rodziną ewakuował się także Polak, który opowiedział w rozmowie z portalem Onet, jaki wówczas zapanował chaos.Oprócz erupcji doszło do trzęsienia ziemi. - Moja wanna waży 120 kg. A trzęsienie ziemi sprawiło, że nagle znalazła się w drugim rogu łazienki. Zadajemy sobie pytanie, czy nasz dom jeszcze kiedykolwiek będzie zdatny do użytku - mówi Maciej Majewski. 

Wybuch wulkanu na Islandii
14.01.2024 13:14 Europejskie miasto nagle znalazło się pod lawą. Nocna ewakuacja mieszkańców

W niedzielę 14 stycznia w godzinach wczesnoporannych doszło do erupcji wulkanu w południowo-zachodniej części Islandii. Mieszkańcy miasta Grindavik zostali ewakuowani ok. 3.00 w nocy. Erupcja jest transmitowana na żywo przez publicznego nadawcę RUV. 

Wulkan nieopodal Grindavik
11.01.2024 07:41 Akcja ratunkowa nad szczeliną wulkaniczną. 40 ratowników na miejscu

Jesienią oczy całej Europy były zwrócone ku miejscowości Grindavík na Islandii, gdzie przebudził się tamtejszy wulkan Fagradalsfjall. Erupcja rozpoczęła się 18 grudnia i nadal usuwane są szkody. 10 stycznia wieczorem lokalne media podały informację dot. akcji ratunkowej. Do szczeliny wulkanicznej miał wpaść jeden z robotników. 

Diamentowa plaża
01.01.2024 10:16 Diamentowa plaża w Europie zachwyca. To jedyne takie miejsce na ziemi

Plaża mieniąca się w świetle niczym diamenty? To możliwe. Ta atrakcja od lat przyciąga tłumy z całej Europy. Mowa o plaży u wybrzeży Islandii, która ze względu na swoje fenomenalne właściwości ma miano "diamentowej".To jedyne takie miejsce na ziemi. Widok zapiera dech w piersiach. 

Wybuch wulkanu na Islandii
19.12.2023 11:30 Nagrali moment wybuchu wulkanu na Islandii. Na wyspie boją się już tylko jednego

Od czwartkowego wieczoru w pobliżu miejscowości Grindavik na powierzchnię ziemi wydobywają się ogromne ilości lawy. Wybuch wulkanu zaskoczył wszystkich, jednak z wyspy docierają pozytywne informacje.Aż 4 kilometry w momencie kulminacyjnym miała szczelina, z której na powierzchnię ziemi wydobywała się lawa. Obecnie sytuacja ulega poprawie, a miasto Grindavik, z którego jeszcze w listopadzie ewakuowano ponad 3 tys. mieszkańców, nie jest zagrożone. Na Islandii boją się jednak jednego.

Islandia
19.12.2023 06:49 Potwór przebudził się na Islandii. Polak relacjonuje: Słupy lawy sięgają 150 metrów

"Tego nie da się uniknąć" – informowali jeszcze w listopadzie sejsmolodzy na Islandii. Po tygodniach oczekiwań i obserwacji doszło do wielkiej erupcji. Z aktualnych danych wynika, że jest ona jedną z większych w tym regionie.Sytuacja na Islandii jest bardzo poważna. W środku nocy czarne niebo przeszył czerwony blask lawy wydostającej się na powierzchnię z regionu góry Hagafell.

Islandia
18.11.2023 18:10 Na Islandii rozstąpiła się ziemia. Naukowcy trafili na ślady gazu magmowego

Sytuacja związana z wybuchem wulkanu na Islandii pozostaje dynamiczna. Jak podają lokalne władze, tylko w piątek odnotowano tam ponad 2 tys. trzęsień ziemi. Najsilniejsze o magnitudzie 3.Od ponad tygodnia na Islandii trwają przygotowania do jednej z największych erupcji wulkanu w ostatnich latach. Dzięki bacznej obserwacji i pomiarom naukowcy wytypowali najbardziej prawdopodobne miejsce erupcji.

Wulkan na Islandii
17.11.2023 07:31 Na Islandii walą się domy. "Czekam tylko, aż obudzę się z tego koszmaru"

Islandia walczy z czasem i czeka na jedną z największych erupcji ostatnich lat. Ziemia w ewakuowanym miasteczku Grindavik dosłownie się rozstąpiła. Z powietrza widać, że miejscami powstały ogromne dziury w ziemi. Wszystko przez biegnący tamtędy kanał magmowy.Mieszkańcy Grindavik zgodnie przyznają, że ich rodzinne miasto przypomina obecnie plan filmu katastroficznego. Aby zabrać cały swój dobytek, mieli zaledwie 10 minut. Innym nie pozwolono nawet na tyle. W sieci pojawia się coraz więcej relacji przerażonych mieszkańców.

Islandia
16.11.2023 08:42 Islandia przygotowuje się na najgorsze. Możliwy paraliż ruchu lotniczego w Europie

Na Islandii trwa walka z czasem. Eksperci ostrzegają przez erupcją tamtejszego wulkanu Fagradalsfjall, która może mieć olbrzymi wpływ nie tylko na wyspę, ale też na ruch lotniczy w Europie. Z powodu silnej aktywności sejsmicznej ziemi zarządzono już ewakuację miasteczka Grindavik. Eksperci są podzieleni co do tego, kiedy i czy dojdzie do wybuchu oraz jakie będą jego ewentualne skutki. 

Islandia, wulkan
15.11.2023 08:40 Naukowcy nie mają wątpliwości ws. wulkanu na Islandii. Setki trzęsień ziemi w 24 godziny

Od blisko tygodnia oczy wielu obserwatorów zwrócone są na Islandię, gdzie budzi się potężny żywioł. Ogromna szczelina będąca kanałem magmowym ciągnie się na kilkanaście kilometrów, a magma czai się tuż pod powierzchnią ziemi.Na lotnisku w Keflaviku utrzymywany jest pomarańczowy stopień alarmowy. Na chwilę przed erupcją trwa walka z czasem o zabezpieczenie zagrożonej elektrociepłowni. Naukowcy nie mają wątpliwości, że tym razem żywioł może być bardzo niebezpieczny.

Wybuch wulkanu na Islandii
14.11.2023 06:56 Na Islandii może dojść do prawdziwej destrukcji. "Podobna sytuacja miała miejsce w 1973 roku"

Islandia przygotowuje się do jednej z największych erupcji wulkanu w ostatnich latach. Choć turyści już nie mogą doczekać się wyrzutu lawy, to nikt nie ma wątpliwości, że tym razem nie będzie to atrakcja turystyczna. 3 tys. osób z niepokojem patrzą, co dzieje się w pobliżu ich domów.Sytuacja w “krainie ognia i lodu” zmienia się bardzo dynamicznie. O tym, jak wyglądają działania miejscowych władz i przygotowania do erupcji rozmawialiśmy z podróżnikiem Dawidem Siódmiakiem, który od kilku miesięcy pracuje w jednym z hoteli na wyspie, o czym opowiada na instagramowym profilu “Dawid Siódmiak - Siódmy w Świecie”.

Islandia
13.11.2023 19:12 Na Islandii budzi się potwór. "To nie będzie kameralny wybuch"

Od kilku dni oczy wielu obserwatorów skierowane są na Islandię, gdzie po 800 latach przebudził się kolejny wulkan. Miasteczko Grindavik zostało opuszczone. Tuż obok zabudowań pojawiła się tam 15-kilometrowa szczelina.O tym, co dzieje się na Islandii, w rozmowie z naszą redakcją opowiedział Grzegorz Gawroński, mieszkaniec Vogar miejscowości oddalonej o zaledwie 20 km od zamkniętego Grindavik. Polak nie ma wątpliwości w kwestii tego, co dzieje się na wyspie. – To nie będzie kameralny wybuch – przyznaje.

islandia wulkan
12.11.2023 12:44 "Tego nie da się już uniknąć". Na Islandii przygotowują się na najgorsze

Ponad 4 tysiące ewakuowanych osób i pomarańczowy alert na lotnisku. Tak Islandia przygotowuje się na najgorsze. Po serii wstrząsów, wprowadzono stan nadzwyczajny z powodu obaw o erupcję wulkanu Fagradalsfjall. Erupcja może stanowić poważne zagrożenie dla lotnictwa na wyspie.Erupcja wulkanu zbliża się nieuchronnie. Służby meteorologiczne ostrzegają, że zgromadzone pod ziemią duże ilości lawy mogą wydobyć się na powierzchnię - podaje BBC. 

Błękitna Loguna
10.11.2023 08:44 Na Islandii budzi się potwór. Najsłynniejsza atrakcja zamknięta, ludzie w stanie gotowości

Islandia to magiczna kraina wulkanów, którą pokochali Polacy. Jednak cudowna natura potrafi być śmiertelnie niebezpieczna. Niebawem mogą się o tym przekonać turyści i mieszkańcy.20 tys. trzęsień ziemi, z czego 14 tys. tylko w ciągu 24 godzin. Islandia przygotowuje się na erupcję wulkanu w regionie, który był uśpiony przez 800 lat. Sytuacja jest bardzo poważna.

Samolot
05.11.2023 19:36 Wcześniej widzieli się tylko raz. Po 6 godzinach lotu wszystko już było jasne

Ansa Edim z Waszyngtonu poleciała niemalże na drugi koniec świata, aby spotkać się ze Szkotem Davidem Michaelem po tym, jak para widziała się tylko jeden raz. Kobieta nie wahała się i wyjechała w daleką podróż.Ansa zaryzykowała i wsiadła w samolot. 

Samolot linii easyJet
02.03.2023 10:14 Pilot najpierw zgasił światła na pokładzie, a potem nagle zrobił pętlę nad Morzem Północnym

Takich podniebnych akrobacji podczas zwykłego lotu z Islandii do Wielkiej Brytanii pasażerowie się nie spodziewali. Pilot wykonał niespodziewane manewry w trakcie lotu, ale nie ma powodów do niepokoju. Po wszystkim pasażerowie byli mu wdzięczni. 

viti-1803654 1280
22.09.2021 23:19 Naukowcy chcą otworzyć „wrota piekieł” na Islandii. „Za dziesięć lat może być to centrum wulkanologii"

Naukowcy chcą wywiercić głęboki odwiert w islandzkim wulkanie Víti, którego nazwa w języku islandzkim oznacza „piekło”. – Za dziesięć lat może być to centrum wulkanologii – twierdzi Ottó Elíasson z firmy Eimur, zajmująca się energią geotermalną. Po dekadach prób wulkanolodzy planują wykonać odwiert w wulkanie Víti na Islandii. Ma być on głęboki na dwa kilometry i sięgnąć kryjącej się poniżej komory magmy. Została ona odkryta przypadkiem, podczas wierceń w poszukiwaniu geotermalnych wód w 2009 roku.

Islandia
22.07.2021 12:02 Nowe zasady wjazdu na Islandię. Wymagane testy również od zaszczepionych

Islandia od najbliższego poniedziałku zaostrza przepisy dotyczące przekraczania granicy. Osoby, które przeszły pełne szczepienie zostaną zobligowane go okazania negatywnych wyników testów w stronę COVID-19. Islandia staje się coraz popularniejszym kierunkiem wakacyjnym również wśród Polaków. Niestety, aby dostać się do tego niezwykłego kraju potrzebny będzie negatywny wynik testu, nawet jeżeli wcześniej się zaszczepiliśmy.

Islandia
25.06.2021 23:17 Islandia znosi wszystkie restrykcje epidemiczne

Islandia znosi wszystkie restrykcje związane z COVID-19. Jak poinformowała w piątek tamtejsza minister zdrowia Svandis Svavarsdottir, mieszkańcy będą mogli cieszyć się większą swobodą już od soboty. Przyjezdni natomiast od 1 lipca nie będą potrzebowali testów, o ile wcześniej się zaszczepili.Islandia jako pierwsze państwo w Europie zdecydowała się na zniesienie wszystkich restrykcji pandemicznych w kraju. Podróżni muszą co prawda jeszcze zaczekać, jednak taki krok daje nadzieje na korzystny rozwój sytuacji.

wulkan islandia
13.06.2021 14:08 Turysta ucieka przed lawą na Islandii. Wszystko zarejestrowały kamery

Kamera internetowa skierowana na aktywny wulkan na Islandii w piątek zarejestrowała turystę uciekającego przed wypływającą lawą. Nie jest to pierwszy raz, gdy turyści popisują się kompletnym brakiem wyobraźni.Wulkan Fagradalsfjall w południowo-zachodniej Islandii obudził się stosunkowo niedawno, jednak już od momentu pierwszej erupcji w lutym cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ze względu na efektowne fontanny lawy.

Islandia wpisała Polskę na czerwoną listę
29.04.2021 19:14 Islandia zaostrza przepisy graniczne. Polska na „czerwonej liście"

Islandia zaostrza przepisy graniczne. Ogłoszono 10 krajów „wysokiego ryzyka", z których podróżni nie zostaną przepuszczeni przez granicę w celach turystycznych. Na liście znalazła się również Polska. Islandia 27 kwietnia zaostrzyła przepisy pandemiczne dla turystów z zagranicyPodróżni, którzy w ciągu ostatnich 2 tygodni przebywali w jednym z 10 krajów „wysokiego ryzyka", nie zostaną wpuszczeni na teren tego kraju bez istotnego powodu Wraz z Polską, na liście znalazła się m.in. Francja, Litwa, Szwecja oraz San MarinoIslandia bardzo poważnie podchodzi do kwestii obowiązujących na terenie kraju obostrzeń sanitarnych. Niedawno nieco złagodzono tam przepisy graniczne, w ostatnich dniach jednak rząd znów zaczął obawiać się gwałtownego wzrostu zachorowań. Z tego powodu ogłoszono, że od 27 kwietnia podróżni z 10 krajów w ogóle nie będą mogli przekroczyć granicy tego państwa, o ile nie udowodnią, że ich pobyt tam jest konieczny.

wulkan
07.04.2021 14:19 Ewakuacja setki turystów. W wulkanie Fagradalsfjall otwiera się nowa szczelina

W wulkanie Fagradalsfjall w Islandii otwiera się nowa szczelina, z której w poniedziałek wydobyła się para i lawa. Konieczna była ewakuacja setki turystów, którzy wówczas znajdowali się w okolicy.Do erupcji wulkanu Fagradalsfjall doszło 19 marca i od tamtego czasu zdał się on ogromną atrakcją turystyczną. Zaledwie kilka dni później media obiegły zdumiewające zdjęcia tłumów zgromadzonych wokół wyciekającej lawy.

wulkan na Islandii oblegany przez turystów
23.03.2021 22:49 Tłumy turystów oblegają wulkan na Islandii. Podchodzą do samej lawy

Islandzki wulkan, który niedawno wybuchł, jest oblegany przez tłumy turystów i miejscowych. Jak widzimy na zdjęciach opublikowanych na profilu kazjuka na Instagramie, niektórzy podchodzą naprawdę blisko lawy. Wulkan Fagradalsfjall wybuchł 20 marca 2021 rokuBezustannie wypływająca lawa stała się niebezpieczną atrakcją turystycznąW internecie pojawiają się zdjęcia podróżnych i miejscowych, którzy podchodzą bardzo bliskoWybuch islandzkiego wulkanu Fagradalsfjall odbił się głośnym echem w europejskich mediach. Na szczęście w wyniku zdarzenia nikomu nie stała się krzywda, jednak teraz lokalne służby mają pełne ręce roboty. W niedzielę w okolicy Reykjaviku doszło do załamania pogody, gdy tłumy turystów znajdowały się blisko wulkanu. Wiele osób nie potrafiło znaleźć drogi powrotnej do samochodów, na miejscu pracowało więc 140 ekip poszukiwawczych. DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Islandia łagodzi przepisy pandemiczne
21.03.2021 14:26 Islandia całkowicie otworzyła granice, ale tylko dla osób zaszczepionych i ozdrowieńców

Islandia łagodzi przepisy graniczne dla podróżnych z zagranicy. Na swobodny wjazd liczyć mogą ozdrowieńcy oraz osoby zaszczepione preparatami zatwierdzonymi przez Europejską Agencję Leków. Nie będą musieli okazywać testu ani przechodzić kwarantanny po przylocie. Islandia łagodzi przepisy dla ozdrowieńców i osób, które przeszły szczepienieSwobodny wjazd dla tych dwóch grup obowiązuje od 18 marcaWładze łagodzą przepisy dla wszystkich podróżnych, a nie tylko tych z EuropyJeszcze do niedawna każda osoba, która chciała przylecieć na Islandię, musiała przejść kwarantannę lub okazać negatywny test na COVID-19. Luzowanie obostrzeń rozpoczęło się w styczniu 2021 roku, gdy tamtejszy rząd zwolnił z obostrzeń osoby, które przeszły szczepienie, a są obywatelami Unii Europejskiej. Teraz Islandia poszła o krok dalej i wpuściła na swoje terytorium wszystkich ozdrowieńców oraz osoby, które przyjęły preparat przeciwko COVID-19, nawet jeśli nie są obywatelami UE.

  • 1
  • 2