Islandia znosi wszystkie restrykcje związane z COVID-19. Jak poinformowała w piątek tamtejsza minister zdrowia Svandis Svavarsdottir, mieszkańcy będą mogli cieszyć się większą swobodą już od soboty. Przyjezdni natomiast od 1 lipca nie będą potrzebowali testów, o ile wcześniej się zaszczepili.Islandia jako pierwsze państwo w Europie zdecydowała się na zniesienie wszystkich restrykcji pandemicznych w kraju. Podróżni muszą co prawda jeszcze zaczekać, jednak taki krok daje nadzieje na korzystny rozwój sytuacji.
Kamera internetowa skierowana na aktywny wulkan na Islandii w piątek zarejestrowała turystę uciekającego przed wypływającą lawą. Nie jest to pierwszy raz, gdy turyści popisują się kompletnym brakiem wyobraźni.Wulkan Fagradalsfjall w południowo-zachodniej Islandii obudził się stosunkowo niedawno, jednak już od momentu pierwszej erupcji w lutym cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ze względu na efektowne fontanny lawy.
Islandia zaostrza przepisy graniczne. Ogłoszono 10 krajów „wysokiego ryzyka", z których podróżni nie zostaną przepuszczeni przez granicę w celach turystycznych. Na liście znalazła się również Polska. Islandia 27 kwietnia zaostrzyła przepisy pandemiczne dla turystów z zagranicyPodróżni, którzy w ciągu ostatnich 2 tygodni przebywali w jednym z 10 krajów „wysokiego ryzyka", nie zostaną wpuszczeni na teren tego kraju bez istotnego powodu Wraz z Polską, na liście znalazła się m.in. Francja, Litwa, Szwecja oraz San MarinoIslandia bardzo poważnie podchodzi do kwestii obowiązujących na terenie kraju obostrzeń sanitarnych. Niedawno nieco złagodzono tam przepisy graniczne, w ostatnich dniach jednak rząd znów zaczął obawiać się gwałtownego wzrostu zachorowań. Z tego powodu ogłoszono, że od 27 kwietnia podróżni z 10 krajów w ogóle nie będą mogli przekroczyć granicy tego państwa, o ile nie udowodnią, że ich pobyt tam jest konieczny.
W wulkanie Fagradalsfjall w Islandii otwiera się nowa szczelina, z której w poniedziałek wydobyła się para i lawa. Konieczna była ewakuacja setki turystów, którzy wówczas znajdowali się w okolicy.Do erupcji wulkanu Fagradalsfjall doszło 19 marca i od tamtego czasu zdał się on ogromną atrakcją turystyczną. Zaledwie kilka dni później media obiegły zdumiewające zdjęcia tłumów zgromadzonych wokół wyciekającej lawy.
Islandzki wulkan, który niedawno wybuchł, jest oblegany przez tłumy turystów i miejscowych. Jak widzimy na zdjęciach opublikowanych na profilu kazjuka na Instagramie, niektórzy podchodzą naprawdę blisko lawy. Wulkan Fagradalsfjall wybuchł 20 marca 2021 rokuBezustannie wypływająca lawa stała się niebezpieczną atrakcją turystycznąW internecie pojawiają się zdjęcia podróżnych i miejscowych, którzy podchodzą bardzo bliskoWybuch islandzkiego wulkanu Fagradalsfjall odbił się głośnym echem w europejskich mediach. Na szczęście w wyniku zdarzenia nikomu nie stała się krzywda, jednak teraz lokalne służby mają pełne ręce roboty. W niedzielę w okolicy Reykjaviku doszło do załamania pogody, gdy tłumy turystów znajdowały się blisko wulkanu. Wiele osób nie potrafiło znaleźć drogi powrotnej do samochodów, na miejscu pracowało więc 140 ekip poszukiwawczych. DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO
Islandia łagodzi przepisy graniczne dla podróżnych z zagranicy. Na swobodny wjazd liczyć mogą ozdrowieńcy oraz osoby zaszczepione preparatami zatwierdzonymi przez Europejską Agencję Leków. Nie będą musieli okazywać testu ani przechodzić kwarantanny po przylocie. Islandia łagodzi przepisy dla ozdrowieńców i osób, które przeszły szczepienieSwobodny wjazd dla tych dwóch grup obowiązuje od 18 marcaWładze łagodzą przepisy dla wszystkich podróżnych, a nie tylko tych z EuropyJeszcze do niedawna każda osoba, która chciała przylecieć na Islandię, musiała przejść kwarantannę lub okazać negatywny test na COVID-19. Luzowanie obostrzeń rozpoczęło się w styczniu 2021 roku, gdy tamtejszy rząd zwolnił z obostrzeń osoby, które przeszły szczepienie, a są obywatelami Unii Europejskiej. Teraz Islandia poszła o krok dalej i wpuściła na swoje terytorium wszystkich ozdrowieńców oraz osoby, które przyjęły preparat przeciwko COVID-19, nawet jeśli nie są obywatelami UE.
Wulkan Fagradalsfjall na islandzkim półwyspie Reykjanes wybuchł. O erupcji poinformowało tamtejsze biuro meteorologiczne, nie było to jednak niespodziewane zdarzenie. Zapowiadały je liczne wstrząsy, do których dochodziło w ostatnim czasie. Na szczęście nikt nie został ranny. Doszło do erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes na Islandii, około 40 km od stolicy kraju, ReykjavikuBył to pierwszy wybuch tego islandkiego wulkanu od ponad 800 latErupcję poprzedziło ponad 40 tysięcy niewielkich wstrząsów, które rejestrowano od tygodniWulkan Fagradalsfjall jest tak naprawdę ujściem większego systemu wulkanicznego Krýsuvík-Trölladyngja, znajdującego się na Półwyspie Południowym Islandii. W nocy z piątku na sobotę doszło do jego erupcji, którą poprzedziło 40 tysięcy wstrząsów. Naukowcy rejestrowali całymi tygodniami. DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO
Wulkan Keilir pozostawał w uśpieniu od ponad 800 lat. Islandzkie Biuro Meteorologiczne (IMO) poinformowało, że w zeszłym tygodniu odnotowano ponad 22 tysiące trzęsień ziemi. Były one odczuwalne również w Reykjaviku.Islandzka agencja przekazała również, że do podobnych zdarzeń dochodziło w przeszłości przed erupcjami innych wulkanów. Ostrzega również, że możliwa jest erupcja uśpionego od ponad 800 lat wulkanu na półwyspie Reykjanes. Wstrząsy nadal trwają i odczuwalne są w stolicy od kilkunastu dni.
Wulkan Keilir pozostawał uśpiony od 800 lat. W ciągu ostatniego tygodnia w południowo-zachodnim regionie Reykjanes odnotowano około 17 tysięcy trzęsień ziemi. Naukowcy twierdzą, że ma to związek z możliwą erupcją, jednak ich zdaniem nie stanowi ona bezpośredniego zagrożenia dla ludzi. Islandia odnotowała około 17 tysięcy trzęsień ziemi w ciągu ostatniego tygodniaZdaniem Naukowców, może to być zapowiedź wybuchu długo uśpionego wulkanuWedług zapewnień wulkan nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańcówWulkan Keilir znajduje się na półwyspie Reykjanes, około 30 km od stolicy Islandii - Rejkiawiku oraz w pobliżu międzynarodowego lotniska w Keflaviku. Tylko w tym miejscu odnotowano w ostatnim tygodniu ponad tysiąc niewielkich wstrząsów.
Na Islandii doszło do silnego trzęsienia ziemi. Miało 5,6 stopnia w skali RichteraPoprzedzało je kilka mniejszych trzęsień, następnie doszło do jeszcze kilkunastu wstrząsów wtórnychEpicentrum najsilniejszego wstrząsu znajdowało się w pobliżu stolicy IslandiiJak podaje serwis independent.co.uk, najsilniejszy wstrząs miał swoje epicentrum niedaleko stolicy Islandii, Reykjaviku. Jego magnituda wynosiła 5,6 stopnia w skali Richtera, a po nim doszło do wielu wstrząsów wtórnych.
Premier Islandii oficjalnie potwierdził, że już od piątku 19 lutego 2021 roku zostaną zaostrzone zasady wjazdu na teren kraju. Zmiana związana jest z rozprzestrzeniającym się w Europie koronawirusem oraz próbą zapanowania nad epidemią na wyspie.
Z tego artykułu dowiesz się:jak Islandia reklamuje się wśród turystówco możemy zobaczyć na nowej stronie internetowejskąd wziął się pomysł na taką reklamęIslandia rzadko ma ciepłą i słoneczną pogodę, a mimo to przyciąga coraz więcej turystów. Tajemnica tkwi w niesamowitych krajobrazach, gorących źródłach i przyjaznej atmosferze. Aby się o tym przekonać, można zajrzeć na nową stronę internetową.Wodospad na Islandii, Fot. unsplash.com/mahkeo
Z tego artykułu dowiesz się:gdzie dokładnie znajduje się domjaka jest jego historiaz czego słynie IslandiaDom znajduje się na niewielkiej wyspie, a dookoła niego nie ma nic poza trawami. Zdjęcia z drona wywołały prawdziwą sensację. Można je zobaczyć między innymi na Instagramie, na profilu goodlife. Odnośnik znajduje się poniżej. Zaczęły się podejrzenia, że to fotografie to fotomontaże. Nic bardziej mylnego. Miejsce istnieje naprawdę.
Z tego artykułu dowiesz się:od kiedy zaczną obowiązywać nowe wytyczne,kogo będą dotyczyły nowe zasady przemieszczania się,jakie procedury obowiązują obecnie.Test na koronawirusa i kwarantanna nie będą dotyczyły ozdrowieńców, którzy będą chcieli dostać się na teren Islandii. Lokalny rząd postanowił wprowadzić nowe wytyczne, które będą obowiązywały od 10 grudnia br. To duże ułatwienie dla podróżnych, którzy przechorowali już COVID-19. Te procedury dotyczyć będą również Polaków. O szczegółach informuje serwis Fly4Free.Wiadomość, że test na koronawirusa i kwarantanna nie będą wymagane od podróżnych, którzy przechorowali już COVID-19, może ucieszyć wielu turystów. Zwłaszcza że z czasem ozdrowieńców jest coraz więcej. W dodatku nowe wytyczne islandzkiego rządu wejdą w życie już za kilka dni – jeszcze przed okresem świąteczno-noworocznym, gdy wczasowicze zaczynają podróżować częściej.
Odkrycie w pobliżu miejscowości Ísafjörður na Islandii nie było do końca zaskoczeniem dla okolicznych mieszkańców. Osoby interesujące się historią wiedziały, że pod warstwami śniegu i lodu skrywa się wrak samolotu w czasów II Wojny Światowej. W ostatnich latach ocieplenie klimatu znacząco wpłynęło na topnienie lodowca Eyjafjallajökull, który pochłonął maszynę od razu po zderzeniu.
Polska gospodarka nie rozwija się tak szybko, jak islandzka, co jest przyczyną wielu emigracji. Na wyspie lodu i ognia łatwiej znaleźć pracę, która pozwoli się rozwijać i przyniesie satysfakcjonujące dochody. Potwierdza to Polka, która wyjechała już 13 lat temu, gdy Islandia nie była jeszcze popularnym krajem. W rozmowie z Wirtualną Polską zdradziła, jak jej się mieszka za granicą i czy łatwo znaleźć pracę.
Pożar w Reykjaviku skończył się tragedią. Dramatyczne wydarzenie rozegrało się w jednym z hoteli pracowniczych. Niestey ambasador RP Gerard Pokruszyński po tym, jak islandzkie władze zidentyfikowały ofiary, w sobotę potwierdził smutne wiadomości. W pożarze zginęło trzech Polaków. Dwóch trafiło do szpitala.Wiele osób poniosło też duże straty materialne. Stan budynku już wcześniej miał niepokoić islandzki związek zawodowy. Teraz sprawą zajmuje się policja.Pożar wybuchł w pracowniczym hotelu w Reykjaviku w czwartek tj. 25 po południu. Budynek był zamieszkiwany w dużej mierze przez zagranicznych obywateli. Wśród zameldowanych 73 osób było 28 Polaków, 28 Łotyszy, 12 Litwinów, trzech Rumunów, a także po jednym lokatorze z Hiszpanii oraz Islandii.Wiadomość o pożarze pojawiły się w islandzkiej gazecie Frettabladid. Relację z dramatycznego wydarzenia przekazał również nadawca publiczny RUV. Polscy dyplomaci otoczyli opieką poszkodowanych oraz rodziny ofiar.
Martyna Wojciechowska regularnie udziela się na swoich mediach społecznościowych i od czasu do czasu przybliża swoim fanom unikatowe miejsca z całego świata. Ostatnio polecała niesamowity punkt na Karaibach, a teraz rekomenduje nieco bliższą opcję na bardzo ciekawy wyjazd.