Dom na krańcu świataInstagram.com/ goodlife

Dom, o którym krążą legendy. Wygląda, jakby był "na końcu świata". Gdzie zrobiono zdjęcie?

Dom, który znajduje się "na krańcu świata" wywołuje wiele emocji wśród internautów. Wielu zastanawia się, skąd się tam wziął. Budynek można znaleźć 9 kilometrów od Irlandii, na niezamieszkanej wysepce Ellidaey.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • gdzie dokładnie znajduje się dom
  • jaka jest jego historia
  • z czego słynie Islandia

Dom znajduje się na niewielkiej wyspie, a dookoła niego nie ma nic poza trawami. Zdjęcia z drona wywołały prawdziwą sensację. Można je zobaczyć między innymi na Instagramie, na profilu goodlife. Odnośnik znajduje się poniżej. Zaczęły się podejrzenia, że to fotografie to fotomontaże. Nic bardziej mylnego. Miejsce istnieje naprawdę.

Osamotniony dom na islandzkiej wyspie

Islandia to wyjątkowy kraj. Choć należy do Europy, znajduje się daleko od Starego Kontynentu. Do tego krajobraz jest niezwykle oryginalny. Można znaleźć tam ogromną ilość gejzerów i wulkanów. W okolicach kontynentalnej części Islandii znajduje się archipelag.

W jego skład wchodzi 14 małych wysepek. Jedną z nich jest Ellidaey. To właśnie tam znajduje się budynek, który nazwano "domem na krańcu świata". To niezwykłe zjawisko, ponieważ na wyspie nikt nie mieszka. Okoliczni mieszkańcy wykorzystują jej tereny do wypasania owiec.

Przed wieloma laty na wyspie mieszkało kilka rodzin. Ostatnia wyprowadziła się jednak w 1930 roku. Od tamtej pory było tam pusto. Znaleźć tam można jedynie soczyście zieloną trawę oraz jeden budynek. Patrząc na zdjęcia można dostrzec, że znajduje się on prawie w centrum wysepki.

Internauci zastanawiali się, skąd budynek się tam wziął. Jak się okazuje, został wybudowany w 1953 roku. Zrobili to myśliwi, którzy wykorzystywali budynek jako schronisko podczas polowań na maskonury. Dom należy do stowarzyszenia łowieckiego.

Dotrzeć do tego miejsca nie jest łatwo. Ellidaey to wyspa, która w najwyższym punkcie osiąga wysokość nawet 114 metrów nad poziomem morza. Dopłynąć można tam jedynie łódką i to tylko wtedy, jeżeli będą sprzyjające warunki atmosferyczne.

Ciekawostką jest, że kiedyś na temat domu krążyły różne legendy. Jedna z nich mówiła, że należy do najpopularniejszej islandzkiej wokalistki, Bjork. Następnie mówiono, że jego właścicielem jest nieznany milioner. W Polsce również znajduje się budynek, z którym wiążą się legendy. Pisaliśmy o nim tutaj.

Atrakcje turystyczne w Islandii

Podróż do Islandii to marzenie wielu osób. Według niektórych turystów to najbardziej egzotyczne miejsce w Europie. Oczywiście, nie wynika to z gorących plaż, których na wyspie nie ma. Powodem jest odległość od Europy oraz oryginalne ukształtowanie terenu, którego na próżno szukać w państwach kontynentalnej części Europy.

Islandia uznawana jest za bajkową krainę. Większość atrakcji wyspy powiązana jest z aktywnością wulkaniczną i geotermalną. Najpiękniejsze miejsca to aktywne wulkany, imponujące wodospady czy czynne gejzery.

Stolicą kraju jest Rejkiawik. Miejsce zdecydowanie różni się od innych europejskich stolic. Jest mniejsze, ale poziom życia jest tam bardzo dobry. Wiele osób nie wie, ale znajduje się tam duża mniejszość polska. Islandia stała się popularnym kierunkiem wyjazdów zarobkowych. Więcej o atrakcjach w tym kraju można przeczytać tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Radio Zet, Wikipedia

Następny artykuł