Turysci.pl
Grecja

ANGELOS TZORTZINIS/AFP/East News

Pożary w Grecji. Polscy strażacy pojechali na wyspę Evia. Turystyczne regiony zagrożone

2 Września 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Pożary w Grecji trwają już od kilkunastu dni. Ogień rozprzestrzenia się zarówno w kontynentalnej części kraju, jak i na wyspach. Polscy strażacy w piątek ruszyli wesprzeć swoich greckich kolegów na wyspie Eubea (gr. Evia).

Katastrofa klimatyczna dała się we znaki m.in. w Grecji, którą od kilkunastu dni trawią pożary wywołane przez rekordowo wysokie temperatury. Tamtejsza straż pożarna nie radzi sobie ze skalą zjawiska i poprosiła o pomoc inne kraje, w tym Polsce.

hel

Turyści nękali fokę w rejonie Cypla Helskiego. Zwierzę nie mogło wyjść na brzeg

CZYTAJ DALEJ

Upały w Grecji nie ustępują

Termometry w Grecji w ostatnim czasie wskazywały temperatury nawet powyżej 40 st. C. Nieustępujące upały są główną przyczyną ogromnych pożarów, które rozprzestrzeniają się po całym kraju.

Greckie służby podejrzewają ponadto, że za częścią pożarów stoją zorganizowane grupy, które próbują w ten sposób pozyskać nowe grunty pod inwestycje. Podobna sytuacja ma miejsce w Turcji.

Wiele wskazuje na to, że żywiołu nie uda się opanować jeszcze przez najbliższe dwa tygodnie, na co wpływ ma przede wszystkim sytuacja meteorologiczna. Według prognoz co najmniej do 18 sierpnia 2021 roku nie są spodziewane deszcze.

Najbardziej zagrożone są regiony często odwiedzane przez turystów, jak Attyka (w tym rejon Aten), Tesalia-Grecja Środkowa, na Półwysep Peloponez oraz część dotkniętych suszą Wysp Egejskich, takich jak Rodos czy Eubea.

Grecy na Eubei: „Żadna pomoc nie przyszła"

W tragicznej sytuacji są osoby przebywające na wyspie Eubea (gr. Evia), w zachodniej części Morza Egejskiego. Ewakuowano stamtąd około 2 tys. osób - mieszkańców i turystów. Media obiegły wówczas dramatyczne nagrania.

Wśród osób znajdujących się na wyspie jest fotograf Thodoris Nikolau, który przyjechał tam ze swoją żoną na wakacje. Jak przekazał, tamtejsze sosny i gaje oliwne spłonęły już doszczętnie.

- Żadna pomoc nie przyszła. Strażacy przyjechali tylko po to, by oznajmić z megafonów, że ludzie powinni opuścić miasto. Zostawili nas tutaj, żebyśmy spłonęli - opowiada Nikolau cytowany przez Wyborczą.

Gaszeniem pożarów zajęli się mieszkańcy wyspy, którzy przez ogień nierzadko tracili dorobek życia. Daphne Timmers, holenderska dziennikarka, której rodzina mieszka na Eubei, poinformowała, że wsparcie lotnicze przybyło na wyspę po tygodniu błagań.

Polscy strażacy ruszyli na Eubeę

MSWiA poinformowało na swojej stronie internetowej, że funkcjonariusze PSP dzisiaj z samego rana wyruszyli na wyspę Evia, gdzie podejmą działania gaśnicze. Do Grecji udało się 143 strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz 46 pojazdów.

Wczoraj do Polski wrócili strażacy, którzy realizowali transport pomocy humanitarnej do Niemiec, które mierzyły się z ogromnymi powodziami. Polskie służby wspierają również akcje gaśnicze w Turcji.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: NaTemat, Wyborcza, MSWIA

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

plaża

Europa

Panika na plaży we Włoszech. Dzik ugryzł mężczyznę

Czytaj więcej >

Europa

Pasażerowie zaatakowali ochroniarzy na lotnisku w Amsterdamie. Interweniowała żandarmeria

Czytaj więcej >

Europa

Tornado w niemieckim Paderborn. Niszczyło wszystko na swej drodze

Czytaj więcej >

Europa

Niemcy przesiadają się do pociągów. Sposób na zaoszczędzenie na paliwie

Czytaj więcej >

Europa

Lewandowscy na wakacjach w ekskluzywnym hotelu

Czytaj więcej >

Europa

Matka podróżowała klasą biznes, a dzieci wysłała do klasy ekonomiczne

Czytaj więcej >