Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Pogoda

Pogoda

pogoda

Strażacy
02.04.2024 11:20 Niebezpiecznie na południu Polski. Służby apelują do mieszkańców

Wielkanoc na Podhalu nie do końca była taka, jaką życzyli sobie górale i turyści. Silny wiatr doprowadził do śmierci pięciu osób. Niestety, wszystko wskazuje na to, że to nie koniec zagrożenia. Wydano alerty przed kolejnymi wichurami i ulewnym deszczem.Aż siedem województwo otrzymało ostrzeżenia przed niebezpiecznymi warunkami pogodowymi. Służby apelują o szczególną ostrożność w czasie ich trwania.

pył znad sahary
28.02.2024 08:10 "Ponad pół miliona ciężarówek pyłu". Taka chmura doleci aż do Polski

Do Europy zmierza fala bardzo gorącego powietrza, ale tym razem nie spowoduje tylko znacznego wzrostu temperatury. Tym razem dotrze do nas wraz z pyłem saharyjskim.Jego drobinki pokryją ulice polskich miast. Niewiele osób wie jednak, jakie problemy niesie za sobą to zjawisko… 

prognoza opadów
17.11.2023 08:44 Atak zimy w całej Polsce. Lada moment za oknami zrobi się biało

Choć w kalendarzach mamy jeszcze listopad, to zima postanowiła już "rozpakować walizki". W piątek 17 listopada szok przeżyli mieszkańcy Olsztyna. Pierwszy śnieg lada moment pojawi się też w innych regionach.W tym roku na pierwszy śnieg nie trzeba będzie czekać aż do grudnia lub stycznia. Zima postanowiła dotrzeć do Polski nieco wcześniej i zaskoczyć opadami białego puchu już w połowie miesiąca. Aktualne prognozy nie są najlepsze dla kierowców i pieszych.

Molo
04.11.2023 16:15 Ciaran siał spustoszenie, ale selfie było ważniejsze. Wideo wyciekło do sieci

Jednymi z najbardziej cennymi pamiątkami z podróży są zdjęcia. Turyści jednak niekiedy zrobią wszystko dla ciekawego kadru. Niezwykle nieroztropna okazała się być kobieta, która podczas swojej wycieczki po Wielkiej Brytanii próbowała zrobić sobie selfie, narażając swoje życie.Kobieta znalazła się w samym środku burzy Ciaran. 

Grzyb w lesie
11.09.2023 11:26 Koniec ze zbieraniem tych grzybów? Eksperci mają fatalne wieści

Miłośników zbierania grzybów nie brakuje, a już wkrótce w polskich lasach nietuzinkowych okazów pojawi się wysyp. Eksperci jednak nie mają złudzeń i obawiają się, że w związku ze zmianami klimatycznymi, niektórych grzybów w lasach będzie coraz mniej.W polskich lasach zabraknie popularnych grzybów. Z pewnością grzybiarze nie będą zachwyceni z najnowszych prognoz.  

Trąba wodna w Grecji
06.09.2023 16:24 Ogromna trąba wodna tuż przy brzegu. Turyści już rezygnują z wczasów, a będzie tylko gorzej

Ostatnie tygodnie zdecydowanie nie sprzyjały Grecji. Ulewy, powodzie i słaba sytuacja turystyczna - z tym obecnie zmaga się kraj. A gdyby tego było mało, u wybrzeży wyspy Eubea pojawiła się potężna trąba wodna.Katastrofalne powodzie nawiedziły Grecję, zalewając całe miejscowości. To wszystko za sprawą cyklonu Daniel. Od ponad doby przynosi potężne opady deszczu i jak zapowiadają synoptycy, taka sytuacja ma się utrzymać do jutra. Z podobnymi wahaniami pogody zmagają się także wyspy, przez co coraz mniej turystów chce je odwiedzać.  

Burza
23.08.2023 15:16 Trąba powietrzna nad polskim miastem. “Dzieci wpadły w panikę, nie wiedziałem co się dzieje”

We wtorek 22 sierpnia nad polskim miastem przeszła trąba powietrzna. Silny wiatr niszczył na swojej drodze znaki drogowe i drzewa. Liczne nagrania i zdjęcia uchwyciły moment powstawania leju kondensacyjnego.Na podstawie materiałów z trąbą powietrzną ustalono, że powstający lej mógł mieć kontakt z ziemią. To oznacza, że polskie miasto miało do czynienia z tornadem. Jak poinformował portal Bielsko Biała, nie było poszkodowanych.

Lotnisko we Frankfurcie
17.08.2023 15:43 Chaos na międzynarodowym lotnisku. Dziesiątki lotów odwołanych, w tym do Polski

W środę 16 sierpnia międzynarodowe lotnisko musiało odwołać dziesiątki lotów. W wyniku gwałtownej pogody zapanował chaos. Tego dnia pasażerowie napotkali na liczne utrudnienia w podróżowaniu. Sytuacja była na tyle poważna, że część z nich nie mogła opuścić samolotu.W wyniku złej pogody utrudnienia dotknęły około tysiąca pasażerów. Lotnisko poinformowało, że warunki atmosferyczne będą miały nadal wpływ na przyszłe loty.

Spadająca gwiazda
10.08.2023 11:44 Tej nocy koniecznie spójrz w niebo. Takie zjawisko zdarza się u nas bardzo rzadko

Sierpniowe niebo rozpieszcza miłośników obserwacji zjawisk astronomicznych. Już wkrótce nocne niebo rozświetlą tzw. spadające gwiazdy. Skąd najlepiej jest obserwować to niezwykłe zjawisko? Kiedy ono nastąpi?Ta noc jest potocznie nazywana nocą spadających gwiazd. Określa się nią rój Perseidów, pojawiający się na niebie jedynie latem. Czym dokładnie są Perseidy?

Plaża w Stegnie
06.08.2023 10:38 Parawaniarze ponownie zaskakują. Postawili imponujących rozmiarów “fortecę” w Stegnie

Pierwszy weekend sierpnia nie rozpieszcza turystów nad Bałtykiem. Z powodu załamania pogody i licznych opadów temperatura wody znacznie spadła. Jednak pomimo tych niedogodności turyści licznie przybyli na plażę w Stegnie.Swoją obecność zaznaczyli też parawaniarze. Za każdym razem prezentują niewyczerpane pokłady swojej kreatywności. Nie inaczej było na plaży w Stegnie, na której wznieśli imponującą konstrukcję.

Burza
05.08.2023 16:37 Zachodniopomorskie zagrożone trąbami lądowymi. Gwałtowne deszcze i burze na terenie Polski

W sobotę 5 sierpnia uchwycono na zdjęciu zalążek trąby powietrznej w Białym Borze, w województwie zachodniopomorskim. Jak podają Lubuscy Łowcy Burz, może pojawić się ich więcej w północno-zachodnim obszarze Polski.Oprócz tego w weekend (5-6 sierpnia) będą miały miejsce intensywne opady deszczu i burze. Możliwe, że w niektórych rejonach dojdzie do podtopień.

Pełnia księżyca
01.08.2023 18:24 Nadchodzi niezwykła Pełnia Księżyca Jesiotrów. Wyjaśniamy, co oznacza to zjawisko

Miłośnicy nocnego nieba mają zapewnioną atrakcję na wieczór. Dzisiejszej nocy (1 sierpnia) wystąpi pełnia księżyca. O której godzinie będzie najlepiej widoczne? I w jakich miejscach warto obserwować to zjawisko?Pierwszego dnia sierpnia warto uważniej spoglądać na nocne niebo. Już wkrótce ma nastąpić pełnia nazywana Księżycem Jesiotrów. Skąd pochodzi ta nazwa i jakie ma znaczenie?

Trąba powietrzna w powiecie garwolińskim
29.07.2023 10:30 Pod Warszawą nagle pojawiła się wirująca kolumna. "Widok jak z amerykańskiej Alei Tornad"

W piątek 28 lipca wieczorem w powiecie garwolińskim w województwie mazowieckim nagle pojawiła się trąba powietrzna. Nagranie z przejścia kolumny mrozi krew w żyłach. W wyniku przejścia trąby powietrznej kilka budynków zostało uszkodzonych. 

burze alert
13.07.2023 09:40 Nawałnice w górach to dopiero początek. Ludzie dostają SMS-y z ostrzeżeniami

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed ekstremalną pogodą. Dziś spodziewać można się nawałnic, a nawet lokalnych podtopień. Szczególnie uważać muszą turyści w górach, ale burzowo będzie niemal w całym kraju.Do urlopowiczów i mieszkańców kilku regionów w Polsce wysłano specjalne ostrzeżenia. Miejscami może spaść aż 65 mm wody! Szereg ostrzeżeń wystosował również IMGW.

alert pogodowy
12.07.2023 13:40 Cała Polska na żółto. Eksperci alarmują i ostrzegają przed niebezpiecznymi zjawiskami

IMGW wydaje szereg ostrzeżeń pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Bardzo gwałtowne zjawiska pogodowe przemieszczają się dziś z zachodu na wschód naszego kraju.Najbardziej zagrożony jest pas od Pomorza przez centrum aż do południowego krańca Polski. W górach można spodziewać się nagłego wzrostu stanów rzek.

Obłoki srebrzyste
10.07.2023 10:07 Niesamowity spektakl na polskim niebie. Zdjęcia rzadkiego zjawiska was oczarują

Co jakiś czas na niebie można zaobserwować ciekawe zjawiska pogodowe i astronomiczne. Czasami warto też przyjrzeć się uważniej chmurom, aby nie ominął was piękny i rzadki widok.W niedzielę 9 lipca mieliście okazję zaobserwować obłoki srebrzyste, które występują dość rzadko, ale za to gwarantują świetny widok.

Burze nad Polską
23.06.2023 07:59 Gwałtowne burze przechodzą przez Polskę. IMGW ostrzega w wielu rejonach

W nocy z czwartku na piątek (23 czerwca) w wielu regionach Polski miały miejsce gwałtowne burze. IMGW ostrzega, że to nie koniec nieposkromionej działalności natury tego dnia. Meteorolodzy ostrzegają. W wielu miejscach Polski poprzednia noc należała do bardzo niespokojnych. Burze z piorunami mąciły spokojny sen m.in. na południowym-zachodzie kraju. Wszystko przez płytki niż Lambert i przemieszczający się front atmosferyczny, który z jednej strony wypycha gorące powietrze towarzyszące nam od kilku dni, a z drugiej przynosi gwałtowne i niebezpieczne burze. 

Burza
21.06.2023 11:05 Nawałnice od rana przechodzą przez Polskę. Są pomarańczowe ostrzeżenia dla połowy kraju

Wraz z nastaniem wysokich temperatur, zaczęły pojawiać się burze. Nie należy ich lekceważyć, gdyż przynoszą nie tylko deszcz i ochłodę, ale również porywiste wiatry czy opady gradu.Od rana na terenie Polski występują burze. Mieszkańcy zagrożonych województw już dostali pierwsze alerty RCB. 

Radar burz
18.06.2023 12:21 Gdzie jest burza? Potężny żywioł przetnie Polską na dwie części

Sezon burzowy można oficjalnie uznać za  rozpoczęty. W niedzielę 18 czerwca potężny żywioł przetoczy się przez cały kraj. Meteorolodzy wydali ostrzeżenia przed gradobiciem.Niedziela z pewnością nie będzie należała do spokojnych. Tuż przed południem niebo w kilku regionach Polski zasłoniły burzowe chmury. Słychać również grzmoty, a niebo przecinają błyskawice. Sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie.

Śnieżyca
16.01.2023 11:50 Czy będzie jeszcze śnieg? Synoptycy nie mają wątpliwości, na horyzoncie ostry mróz

Choć zazwyczaj styczeń to jeden z najzimniejszych miesięcy w roku, wraz z początkiem 2023 roku wszyscy miłośnicy zimowej aury zostali wystawienie na prawdziwą próbę. Jednak już w tym tygodniu sytuacja się zmieni. Jak wynika z przewidywań meteorologów, niże genueńskie wtargną z impetem. Silna śnieżyca nadciąga nad Polskę. Kiedy nastąpi kulminacja? Początek 2023 roku przywitał nas nadzwyczajnie ciepłą temperaturą jak na ten okres. Mimo że niektórzy już mogli łudzić się, że nachodzi wiosna, wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie nad Polskę nadciągnie niż genueński. Co to oznacza?

Prognoza na Trzech Króli i długi weekend. Cyklon Axel przyniesie załamanie pogody
05.01.2023 13:33 Prognoza na Trzech Króli i długi weekend. Cyklon Axel przyniesie załamanie pogody

Nie da się ukryć, że w ostatnim czasie pogoda płata nam prawdziwe figle. Na przestrzeni ostatniego miesiąca aura zmieniała się już kilkukrotnie, a tymczasem synoptycy wydali kolejne alerty. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że do Polski naciąga cyklon Axel. Czeka nas deszcz, śnieg, mróz i wichury do nawet 80 km/h.Synoptycy ostrzegają przed gwałtownymi zmianami pogody podczas pierwszego długiego weekendu w 2023 roku. Po ostatnich atakach zimy, a następnie odwilży i rekordowo ciepłej temperaturze nad Polskę nadciąga cyklon Axel. Lepiej rozważnie podchodzić do opuszczania domów w tym czasie. "W najbliższych dniach czeka nas prawdziwy rollercoaster pogodowy" - podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Roztopy
24.12.2022 11:20 Pogoda w święta rozczarowuje. Intensywna odwilż w całym kraju, IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia

Choć jeszcze przed chwilą mogliśmy zachwycać się świąteczną aurą, niestety pogoda w tegoroczną Wigilię i Boże Narodzenie rozczarowuje. Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają, że czeka nas intensywna odwilż w całym kraju. Pogodowy rollercoaster może być uciążliwy i niebezpieczny zwłaszcza w trzech województwach. Sprawdź, gdzie pogoda będzie dla nas zagrożeniem.Po pięknym białym puchu, który niewątpliwie dodałby magii w Święta Bożego Narodzenia, niestety w większości polskich regionów nie ma już śladu. Opady deszczu w połączeniu z wysoką temperaturą sprawiają, że w wybranych województwach rosną poziomy wód w rzekach. Meteorolodzy ostrzegają przed nadciągającymi warunkami pogodowymi, a IMGW wydało alerty hydrologiczne pierwszego i drugiego stopnia.

Śnieżyca
13.12.2022 13:15 IMGW wydał ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu. W nocy nawet -18 stopni

Od kilku dni zimowa aura daje się we znaki mieszkańcom większej części regionów Polski. Choć niektórzy zachwycają się bielą za oknem, która świetnie wprowadza w świąteczny nastrój, IMGW wystosowało ostrzeżenie. Prognozowane są zawieje i zamiecie śnieżne spowodowane opadami śniegu i wiatrem. Dołączą do tego siarczyste mrozy.Na stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) pojawiły się ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia, dotyczące warunków pogodowych na terenie Polski. Wyż po śnieżycach spotęguje mróz. Nocą z 13 na 14 grudnia br. może być naprawdę zimno i niebezpieczne.

choinka jarmark
07.12.2022 13:23 Czy będzie śnieg na Święta? Wstępna prognoza pogody na Boże Narodzenie 2022

Nadszedł grudzień. Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej, a w związku z tym wiele osób zaczyna zastanawiać się, czy w tym roku mamy szansę na białe święta. Nie da się ukryć, że śnieg dodaje klimatu w tym okresie i czyni go jeszcze bardziej magicznym. A jak będzie wyglądać tegoroczna Gwiazdka? Oto co mówią synoptycy.Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w końcu ujawnił pierwsze rokowania, jakie eksperci przewidują na czas świąt Bożego Narodzenia. Bez wątpienie wielu z nas liczy na to, że prócz uroczystej atmosfery przy stole, czeka nas także śnieżnobiały puch za oknem.

Zdjęcie ilustracyjne
23.06.2022 09:54 Na termometrach ponad 30 stopni. IMGW ostrzega przed upałami i burzami

Zaledwie dwa dni temu oficjalnie nastało lato, a a już w wielu krajach odnotowano rekordowe dla tego okresu temperatury. Tropikalne upały nie ominęły też Polski. Afrykańskie ciepło ponownie przypłynęło do naszego kraju. Czego możemy spodziewać się w najbliższych dniach? Po krótkiej przerwie znów musimy się zmierzyć z ekstremalnie wysokimi temperaturami. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikowali prognozę zagrożeń na najbliższe dni.

pilne
20.06.2022 13:41 Potworny upał, a miejscami burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne

Początek tygodnia rozpoczynamy od silnych burz z gradem i porywistym wiatrem. IMGW wydał ostrzeżenia 2. i 1. stopnia dla centralnej i południowej Polski w związku ze zbliżającą się diametralną zmianą pogody. Sprawdź, gdzie zrobi się niebezpiecznie. Polakom nie było dane dane długo nacieszyć się słoneczną pogodą. Eksperci ostrzegają przed pasem burzowym, który w poniedziałek, 20 czerwca pojawi się nad naszym krajem. W efekcie Polska zostanie podzielona frontem po przekątnej.

Pogoda
14.06.2022 16:30 Burze to nie wszystko. Co czeka nas w długi weekend czerwcowy?

Jaka będzie pogoda w Boże Ciało 2022 i długi weekend czerwcowy? Synoptycy podali szczegóły, z których wynika, że Polaków czekają gwałtowne zmiany pogody. W niektórych rejonach kraju możemy spodziewać się deszczu, ale już niedługo powrócą upały.W czwartek, 16 czerwca wypada Boże Ciało. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy i nauki, dlatego wielu Polaków postanowiło wziąć dodatkowy dzień wolny w piątek i udać się w tym czasie na urlop. Czy w tym okresie warunki pogodowe będą dopisywać?

Deszcze
30.05.2022 10:19 Gwałtowne pogorszenie pogody na północy Polski. Będzie niebezpiecznie

W związku z nagłym pogorszeniem się pogody Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o burzach z gradem. Nad północną Polskę nadciągną ulewne deszcze. Nowy tydzień nie rozpoczął się dobrze. Przed nami pochmurny i deszczowy poniedziałek, któremu będą towarzyszyć liczne komórki opadowe z przelotnymi opadami deszczu.