Pożary w Grecji trwają już od kilkunastu dni. Ogień rozprzestrzenia się zarówno w kontynentalnej części kraju, jak i na wyspach. Polscy strażacy w piątek ruszyli wesprzeć swoich greckich kolegów na wyspie Eubea (gr. Evia).Katastrofa klimatyczna dała się we znaki m.in. w Grecji, którą od kilkunastu dni trawią pożary wywołane przez rekordowo wysokie temperatury. Tamtejsza straż pożarna nie radzi sobie ze skalą zjawiska i poprosiła o pomoc inne kraje, w tym Polsce.
Najbliższe dni mogą przynieść upalną pogodę w całej Europie, zwłaszcza na południu kontynentu. Termometry mogą pokazać nawet 45 stopni Celsjusza. Turyści na urlopach będą musieli zachować szczególną ostrożność.Pogoda na świecie staje się coraz bardziej upalna, częściej dochodzi także do ekstremalnych zjawisk pogodowych. Na przełomie lipca i sierpnia nad Europę ma nadciągnąć fala upałów, a temperatury mogą przekroczyć nawet 40 stopni.
Podczas gwałtownej burzy z piorunami i ulewy, która przeszła nad Jelenią Górą, doszło do wypadku. 21-letni turysta spadł z punktu widokowego w okolicy tzw. Chybotka. Do akcji ruszyli ratownicy GOPR i policja.Góry podczas ulewy są szczególnie niebezpieczne. Gdy szlaki są mokre, bardzo łatwo o poślizgnięcie się i zrobienie sobie krzywdy. Przekonał się o tym 21-letni mężczyzna, który spadł z punktu widokowego w Karkonoszach.
Pogoda bywa kapryśna, szczególnie w górach. IMGW wydał ostrzeżenia dla terenów na wschodzie, południu i południowym zachodzie kraju przed burzami z gradem. Ich rozwój możliwy będzie już od godzin okołopołudniowych.Pogoda w ostatnim czasie bywa gwałtowna i kapryśna, co boleśnie odczuwają między innymi turyści. Niestety, również dzisiaj o wyjściu w góry można sobie jedynie pomarzyć. Zapowiadane są bowiem burze z porywami wiatru.
Pogoda w czwartek będzie upalna, a od popołudnia zapowiadane są burze, których kumulacja ma nastąpić wieczorem. Uważać trzeba w szczególności w górach. „To będzie bardzo intensywne 36 godzin" - ostrzega synoptyk IMGW Anna Woźniak.Pogodę w Polsce najbliższych dniach będzie kształtowała szeroka strefa pofalowanego frontu atmosferycznego, który będzie rozdzielać gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego na wschodzie od chłodniejszego polarnego morskiego na zachodzie. Na linii front powstanie również silny kontrast termiczny, który będzie paliwem generującym powstawanie bardzo gwałtownych zjawisk, jak na przykład trąby powietrzne.
Bałtyckie porty mogą ucierpieć na przelewaniu się fal przez nabrzeża, które w ostatnich latach jest coraz częściej spotykane. Rosnący poziom wody i większy zasięg fal stanowią zagrożenie dla regionów na całym świecie.Nadmorskie regiony na całym świecie, w tym również te nad Bałtykiem, z niepokojem patrzą na wielką wodę. Zjawisko przelewania się fal przez nabrzeża według naukowców jest coraz częściej spotykane w różnych miejscach.
Pogoda na wtorek zapowiada się burzowo. Jak przekazał IMGW, możliwe są one dzisiaj niemal w całym kraju. Wydano ostrzeżenia pierwszego oraz drugiego stopnia przed burzami i upałami.Po kilku dniach upałów i pełnego słońca pogoda zmieni się dzisiaj diametralnie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami i upałami.
Pogoda w całym kraju może dać się w weekend we znaki IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia w związku z upałami. W niektórych częściach kraju alerty obowiązywać będą aż do wtorku. Pogoda w ten weekend da się bardzo mocno we znaki przez prognozowane w całej Polsce upały. Zaleca się rezygnację z pieszych wycieczek i pozostanie w domach.
Wycieczki w góry w czasie intensywnych upałów mogą być bardzo ryzykowne. Karkonoski Park Narodowy wystosował krótką instrukcję dla piechurów. Każda osoba powinna zaopatrzyć się w krem z filtrem oraz nakrycie głowy. Nie można zapomnieć też o odpowiednim nawodnieniu. Przed wyjściem warto też sprawdzić prognozy pogody i wybrać ubranie odpowiednie do warunków. Nad Polskę nadciągają upały. Temperatury mogą przekroczyć nawet 30 stopni Celsjusza. Gorące ma być też tegoroczne latoKarkonoski Park Narodowy przypomina, by na górską wycieczkę odpowiednio się przygotować. Zapas wody, kremy z filtrem i nakrycie głowy to minimum, które powinien mieć każdyPrzed wyjściem trzeba też sprawdzić pogodę i ubrać się adekwatnie do warunków. Nie można też zapomnieć o odpowiednim zaplanowaniu wycieczki, zależnym od kondycji oraz temperaturySezon urlopowy powoli się rozpoczyna, wakacje coraz bliżej, coraz więcej turystów wyrusza więc na górskie szlaki. W najbliższych dniach pogoda w Polsce będzie dopisywała: prognozowane są wysokie temperatury i gorące słońce. Aby wycieczka w takich warunkach była bezpieczna, trzeba ją jednak dobrze zorganizować.
W Indie uderzy wkrótce cyklon Yaas. Już teraz na wschodnim wybrzeżu odnotowano silne wiatry i wysokie fale. Zamknięto lotnisko w Kalkucie, nie kursują również pociągi. W związku ze zbliżającym się żywiołem ewakuowano 1,1 mln osób.Gwałtowne ulewy dotarły już do stanów Orisa i Bengal ZachodniWiatry osiągają prędkość 130 do 140 km/h, w porywach nawet 155 km/hPonad milion osób zostało ewakuowanychIndie zmagają się z potężnym żywiołem, który ma wkrótce uderzyć we wschodnie wybrzeże. Jak podała AP, cyklon już zdążył spowodować zniszczenia. Gwałtowne ulewy dotarły już bowiem do stanów Orisa i Bengal Zachodni.
Zdjęcia, które w Mielnie zrobiła pani Sylwia Muskała, a opublikowane zostały na profilu Kataklizmy w Polsce i na świecie, robią niesamowite wrażenie. Przedstawiają chmurę szelfową, która w sobotę zauważona została nad Pomorzem. Internauci sugerowali, że wyglądała jak gigantyczne tsunami. Pani Sylwia Muskała zrobiła niesamowite zdjęcia chmury szelfowej, którą zauważyła 22 maja nad Mielnem. Fotografie zostały opublikowane przez profil Kataklizmy w Polsce i na świecie na Facebooku i zrobiły ogromne wrażenie na internautach.
IMGW opublikowało eksperymentalną prognozę pogody na wakacje. Jak wynika z danych, na południu kraju będzie w lipcu wyjątkowo gorąco i sucho. Wysokie temperatury zapowiadane są również w sierpniu.Wysokie temperatury na południu Polski zapowiadane są przez całe wakacjeLipiec będzie wyjątkowo suchy dla niektórych regionówW sierpniu na północnym wschodzie Polski opady powyżej normyWakacje w tym roku będą szczególnie gorące dla południa Polski. I nie chodzi tu wcale o atmosferę w Zakopanem, a o wysokie temperatury i prognozowane niewielkie opady dla całego regionu.
W mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie burzy piaskowej widzianej z okna samolotu. Fotografia została wykonana w mieście Astrachań w rosyjskim obwodzie astrachańskim, ok. 100 km od Morza Kaspijskiego.Burza piaskowa uchwycona z okna samolotu robi naprawdę ogromne wrażenie. Zdjęcie bardzo szybko obiegło media społecznościowe.
Gwałtowna pogoda w USA doprowadziła do śmierci trzech osób i pozbawiła tysiące ludzi dachu nad głową. W kilku stanach odnotowano tornada, a także burze.Pogoda w USA jest obecnie bardzo gwałtowna. W poniedziałek i wtorek silne burze wystąpiły na obszarze od Karoliny po Luizjanę i Texas. Również w części Doliny Ohio i w rejonie środkowych Appalachów doszło do wyładowań atmosferycznych.
Na Mazurach doszło dzisiaj do opadów śniegu. Zdjęcia autorstwa pana Cezarego Dałkowskiego pokazał profil Polscy Łowcy Burz na Facebooku. Drugiego dnia majówki niemal w całej Polsce doszło do załamania pogody.Śnieg w maju nie jest częstym zjawiskiem, jednak na świecie coraz częściej dochodzi do takich anomalii pogodowych. Wcześniej informowaliśmy o trąbie powietrznej, która przeszła nad Polską, teraz profil Polscy Łowcy Burz pokazał zdjęcia ośnieżonych Mazur.
Jeziora mazurskie nie są aktualnie bezpiecznym miejscem. Jak przekazuje Polsat News, strażacy interweniowali w tym regionie ponad 50 razy przy połamanych gałęziach drzew. Pełne ręce roboty ma również MOPR, który kilkanaście razy musiał pomagać żeglarzom.Dzisiaj przez cały dzień na Szlaku Wielkich Jezior błyskały światła systemu ostrzegania pogodowego. Po godzinie 16 zagrożenie silnym wiatrem lub burzami wzrosło, a światła migały z prędkością 90 błysków na minutę. Mimo to niektórzy żeglarze zdecydowali się wypłynąć.
Zima zawitała do Chorwacji. Po raz pierwszy od 159 lat słupki na termometrach wskazywały nawet -12 stopni Celsjusza w kwietniu. Taki mróz zarejestrowany został w miejscowości Gospić, znajdującej się w centralnej części kraju. Śnieg pojawił się jednak nie tylko w tym kraju, ale także w Belgii, Holandii oraz na Półwyspie Apenińskim. Do Europy dotarły podmuchy mroźnego powietrza. Po raz pierwszy od 1862 roku temperatura w Chorwacji spadła do -12 stopni Celsjusza w kwietniuŚnieg spadł również w Słowenii, we Włoszech oraz w Belgii i Holandii Służby w tych krajach apelują o zachowanie ostrożności na drogach, warunki nie sprzyjają również turystom Kalendarzowa wiosna zawitała do Europy już 2 tygodnie temu, jednak nagrania, które pojawiły się w sieci, wskazują, że zima nadal nie daje o sobie zapomnieć. Śnieg w ostatnich dniach spadł w wielu krajach, padły nawet rekordy niskich temperatur. Nie tylko pandemia nie sprzyja turystom - warunki atmosferyczne również nie zachęcają do wyjazdów na Bałkany.
Pogoda bywa nieprzewidywalna i boleśnie przekonali się o tym mieszkańcy stanów Wyoming, Nebraska oraz Kolorado w USA. Uderzyła tam gwałtowna burza śnieżna, która wywołała chaos komunikacyjny. Odwoływano setki lotów i liczne połączenia dalekobieżne, a ludzie mają problem z poruszaniem się po ulicach samochodami. W trzech stanach USA uderzyła burza śnieżna. Określa się ją jako największą od 20 latDoszło do paraliżu komunikacyjnego. Meteorolodzy nazwali burzę „historyczną i paraliżującą" W poniedziałek rano 25 tys. osób zostało bez prądu, w sobotę odwołano blisko 750 lotów, a dzień później 1200Zimowa pogoda sprawiła, że w trzech stanach USA warunki uniemożliwiły normalne funkcjonowanie. Mieszkańcy Nebraski, Wyoming oraz Kolorado zmagają się z kilkudziesięcioma centymetrami śniegu, przez który wiele osób nie może wyjść z domów, są przerwy w dostawie prądu, nie da się też poruszać sprawnie po drogach.
W niedzielę doszło do zejścia lawiny w Karkonoszach, w wyniku której zginęła kobieta. Została odnaleziona pod śniegiem przez psa ratowniczego, a następnie przewieziona w stanie krytycznym do szpitala. Niestety nie udało się jej uratować.W niedzielę doszło do zejścia lawiny w KarkonoszachPod śniegiem odnaleziono kobietę, którą w stanie krytycznym przewieziono do szpitalaSzpital przekazał informację o śmierci kobietyKarkonosze były miejscem zejścia lawiny po obu stronach granicy. Czeska Horska Służba przekazała informację o śmierci jednej osoby. W szpitalu w Hradec Kralove w nocy z niedzieli na poniedziałek zmarła kobieta, zasypana w niedzielę przez śnieg.
Pogoda nie będzie rozpieszczać osób, które planują spędzić weekend nad morzem lub w górach. W czwartek pojawią się zagrożenia pierwszego stopnia IMGW na północy i południu Polski. Zapowiadany jest sztorm na Bałtyku oraz porywy wiatru w obszarach górskich.Pogoda w najbliższym czasie nie będzie rozpieszczać turystów, którzy zaplanowali sobie kilka dni przerwy nad morzem lub w górach. Synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Anna Woźniak w rozmowie z TVN24 zapowiedziała, że zmiana pogody ma nastąpić pod wpływem rozległego frontu atmosferycznego.
Gdzie lecieć w listopadzie na wakacje? Urlop w listopadzie to świetny pomysł, szczególnie jeśli chcemy uniknąć zatłoczonych przez turystów plaż i miast, a przy okazji zaoszczędzić pieniądze. Zastanawiacie się, gdzie najlepiej pojechać na wakacje w listopadzie? Gdzie lecieć w listopadzie na wakacje, by wypocząć w spokoju i ciszy, a przy tym uniknąć upałów i zaoszczędzić spore sumy pieniędzy? Poniżej znajdziecie listę najlepszych miejsc w Europie i na świecie, gdzie warto spędzić listopadowy urlop.