Pokazali zdjęcie burzy piaskowej z pokładu samolotu. Rob ogromne wrażenie
W mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie burzy piaskowej widzianej z okna samolotu. Fotografia została wykonana w mieście Astrachań w rosyjskim obwodzie astrachańskim, ok. 100 km od Morza Kaspijskiego.
Burza piaskowa uchwycona z okna samolotu robi naprawdę ogromne wrażenie. Zdjęcie bardzo szybko obiegło media społecznościowe.
Burza piaskowa widziana z samolotu
Wczoraj doszło do ogromnej burzy piaskowej w mieście Astrachań w rosyjskim obwodzie astrachańskim. Miejsce to znajduje się ok. 100 kilometrów od Morza Kaspijskiego.
Burza piaskowa widziana była również przez pasażerów jednego z samolotów przelatujących w pobliżu.
Dust storm #haboob near Astrakhan, Russia 05-19-2021 pic.twitter.com/ViLO3wuxBf
— Kirill Bakanov (@WeatherSarov1) May 19, 2021
Fotografia i nagranie pojawiły się na profilu na Twitterze @WeatherSarov1 - rosyjskiego geografa, ekologa i meteorologa-amatora, który w swoich mediach społecznościowych publikuje aktualne zjawiska pogodowe w Rosji.
Epic flight near haboob in Astrakhan oblast, Russia, Caspian sea region 05-19-2021@StormchaserUKEU pic.twitter.com/GqOccOD2Ng
— Kirill Bakanov (@WeatherSarov1) May 19, 2021
Skąd się biorą burze piaskowe?
Burza piaskowa jest zjawiskiem atmosferycznym wywołanym przez silne wiatry. Wywołana jest wtargnięciem chłodnego powietrza polarnego na ciepłe obszary pustynne i półpustynne.
Mogą je spowodować również feny napotykające na swojej drodze na przykład luźny materiał skalny, zwietrzelinę, piasek i pył.
Zjawisko to powstaje zwykle wskutek konwekcji powietrza - piasek rozgrzany przez słońce powoduje podgrzanie mas powietrza znajdującego się bezpośrednio nad nim. Powoduje to wzniesienie się gorącego powietrza, którego ruch skutkuje zmianą ciśnienia i powstaniem silnego wiatru.
Zobaczyć można je przede wszystkim na Wielkich Równinach w Ameryce Północnej, Półwyspie Arabskim, pustyni Gobi w Mongolii, Saharze oraz innych pustynnych obszarach na świecie. Największe burze piaskowe sięgają nawet do 2,5 km wysokości i są widoczne z kosmosu.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
Wyszli do restauracji nad morzem i pokazali paragon. W sieci zawrzało
Jesteś ozdrowieńcem? Właśnie wprowadzili dodatkowe ułatwienia
Niestety, przykra wiadomość obiegła media. Nie żyje Kazimierz Śpiewak
Źródło: Twitter @WeatherSarov1, Wikipedia