Turysci.pl > Polska > Pokazali zdjęcie burzy piaskowej z pokładu samolotu. Rob ogromne wrażenie
Ania Radke
Ania Radke 24.03.2022 22:15

Pokazali zdjęcie burzy piaskowej z pokładu samolotu. Rob ogromne wrażenie

samolot
fot. Twitter/ @WeatherSarov1

W mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie burzy piaskowej widzianej z okna samolotu. Fotografia została wykonana w mieście Astrachań w rosyjskim obwodzie astrachańskim, ok. 100 km od Morza Kaspijskiego.

Burza piaskowa uchwycona z okna samolotu robi naprawdę ogromne wrażenie. Zdjęcie bardzo szybko obiegło media społecznościowe.

Burza piaskowa widziana z samolotu

Wczoraj doszło do ogromnej burzy piaskowej w mieście Astrachań w rosyjskim obwodzie astrachańskim. Miejsce to znajduje się ok. 100 kilometrów od Morza Kaspijskiego.

Burza piaskowa widziana była również przez pasażerów jednego z samolotów przelatujących w pobliżu.

Fotografia i nagranie pojawiły się na profilu na Twitterze @WeatherSarov1 - rosyjskiego geografa, ekologa i meteorologa-amatora, który w swoich mediach społecznościowych publikuje aktualne zjawiska pogodowe w Rosji.

Skąd się biorą burze piaskowe?

Burza piaskowa jest zjawiskiem atmosferycznym wywołanym przez silne wiatry. Wywołana jest wtargnięciem chłodnego powietrza polarnego na ciepłe obszary pustynne i półpustynne.

Mogą je spowodować również feny napotykające na swojej drodze na przykład luźny materiał skalny, zwietrzelinę, piasek i pył.

Zjawisko to powstaje zwykle wskutek konwekcji powietrza - piasek rozgrzany przez słońce powoduje podgrzanie mas powietrza znajdującego się bezpośrednio nad nim. Powoduje to wzniesienie się gorącego powietrza, którego ruch skutkuje zmianą ciśnienia i powstaniem silnego wiatru.

Zobaczyć można je przede wszystkim na Wielkich Równinach w Ameryce Północnej, Półwyspie Arabskim, pustyni Gobi w Mongolii, Saharze oraz innych pustynnych obszarach na świecie. Największe burze piaskowe sięgają nawet do 2,5 km wysokości i są widoczne z kosmosu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Twitter @WeatherSarov1, Wikipedia

Tagi: Rosja pogoda