Turysci.pl
Grecja

fot. Pixabay/ dimitrisvetsikas1969

Grecja łagodzi restrykcje dla ozdrowieńców. Nie będą potrzebować testów PCR

20 Maja 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Grecja zmieniła przepisy dotyczące wjazdu do kraju na korzyść ozdrowieńców. Jak czytamy na stronie MSZ, od teraz nie będą potrzebować na granicy negatywnego wyniku testu PCR na obecność koronawirusa.

Grecja otworzyła się na zagranicznych turystów od 14 maja. Aby się tam dostać, należało przedstawić certyfikat przyjęcia pełnego szczepienia lub negatywny wynik testu PCR w stronę koronawirusa. Władze państwa zdecydowały się jednak na aktualizację tych zasad.

Grecja wprowadza ułatwienia dla ozdrowieńców

Aby wjechać na terytorium Grecji, ozdrowieńcy muszą przedstawić zaświadczenie o przebyciu choroby lub pozytywnym wyniku testu na obecność przeciwciał.

– Dowód negatywnego wyniku testu nie jest wymagany, jeśli podróżny wyzdrowiał z COVID w ciągu ostatnich 9 miesięcy. Można to udowodnić, przedstawiając zaświadczenie wydane przez organ publiczny lub certyfikowane laboratorium – poinformowano w komunikacie.

Jak czytamy, ozdrowieńcy mają możliwość przedstawienia pozytywnego wyniku testu PCR sprzed maksymalnie 2 miesięcy przed przybyciem, lecz nie starszego niż 9 miesięcy. Zaświadczenie powinno zostać wydane w języku zrozumiałym dla greckich służb granicznych.

Pozostali podróżni, czyli ci, którzy nie przyjęli szczepionki i nie przeszli Covid-19, zobowiązani są do okazania negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Badanie musi zostać przeprowadzone nie wcześniej niż 72 godziny przed przybyciem. Z obowiązku testowania zwolnione są m.in. dzieci poniżej 5 roku życia. 

Co ważne przed podróżą należy wypełnić specjalny formularz PLF (Passenger Locator Form). Każda osoba przekraczająca granicę może zostać ponadto poddana losowej kontroli stanu zdrowia po przyjeździe. 

Grecja otworzyła się na turystów od 14 maja, kiedy otwarte zostały wszystkie plaże, lotniska, muzea, bary, restauracje, hotele i campingi. Zniesione zostały również ograniczenia w poruszaniu się między greckimi regionami.

Należy pamiętać jednak, że w dalszym ciągu zarówno w zamkniętej, jak i otwartej przestrzeni publicznej nadal obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust. Maseczki nie są obowiązkowe m.in. na plażach.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Radio Zet

Podobne artykuły

Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >

Europa

Anglia od 12 kwietnia umożliwia podróże po kraju. Drugi etap wychodzenia z lockdownu

Czytaj więcej >