Turysci.pl
Pogoda

fot. Wikipedia Commons/ Captain Blood/ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Alerty przed burzami w Polsce. Szczególnie trudne warunki w Tatrach

19 Maja 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Pogoda dzisiaj ma być pochmurna z przelotnymi opadami deszczu. Wydano ostrzeżenia przed burzami w dwóch województwach na południu kraju. Szczególnie uważać trzeba będzie w Tatrach, gdzie panują obecnie trudne warunki.

Pogoda dzisiaj da się we znaki w kilku regionach Polski. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami dla województw dolnośląskiego i opolskiego.

Alerty w tych regionach Polski będą obowiązywały co najmniej do godz. 21. W czasie burzy może wystąpić również silniejszy wiatr, który w porywach może osiągnąć do 80 kilometrów na godzinę.

Jaka pogoda będzie w Tatrach?

Ostatnie opady deszczu i wiosenne roztopy spowodowały wezbranie górskich potoków. Na szlakach w partiach reglowych zalega błoto. Przyczyniło się to do pogorszenia warunków do uprawiania turystyki.

W wyższych partiach gór spadł śnieg - pokrywa na Kasprowym Wierchu wyniosła już 67 cm. Obecnie w Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

- W wyższych partiach Tatr śniegi przewiane, podatne na uruchomienie lawin deskowych - czytamy na stronie Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. - Prognozowane opady śniegu mogą zwiększać zagrożenie lawinowe.

samolot

Pasażer chciał zapalić w samolocie LOT. Dostał surową karę

CZYTAJ DALEJ

Również Tatrzański Park Narodowy poinformował, że warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są obecnie bardzo niekorzystne. Jak czytamy w komunikacie, opady deszczu spowodowały, że szlaki są mokre i śliskie. Na odcinkach leśnych są również bardzo błotniste.

Na Ścieżce nad Reglami między Doliną Lejową a Doliną Chochołowską trzeba szczególnie uważać na błoto. W niektórych miejscach na szlaku w dalszym ciągu zalegają niewielkie płaty śniegu.

Ponadto, w partiach graniowych zauważyć można niski pułap chmur. Doprowadza on do ograniczenia widzialności i utrudnia orientację w terenie. Może być to przyczyną pobłądzeń turystów.

Natomiast sytuacja w Beskidach poprawiła się. Chociaż nadal występuje zachmurzenie, od rana nie padało. Należy jednak pamiętać, że warunki na szlakach wciąż są trudne - jest ślisko i grząsko. W wyższych partiach Babiej Góry wciąż można natrafić jeszcze na ostatni śnieg.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: RMF24, TPN, TOPR

Podobne artykuły

Zatonęła łódź na Mazurach

Polska

Na Mazurach w niedzielę wiał silny wiatr. „Nie wszyscy żeglarze radzą sobie w takich warunkach"

Czytaj więcej >

Polska

Śmierć w Tatrach. Turysta prawdopodobnie skoczył z Kościelca

Czytaj więcej >
Nowe przepisy wjazdu do Polski

Polska

Zmiana zasad wjazdu do Polski, a od środy otwarcie kolejnych przejść granicznych z Ukrainą

Czytaj więcej >
Atak na plażowicza w Kryspinowie

Polska

Atak na plażowicza w Kryspinowie. Zwrócił uwagę ludziom pływającym rowerkiem wodnym

Czytaj więcej >
PKP znosi limit

Polska

Od 26 czerwca zmiany w pociągach PKP. Znikają limity zajętości

Czytaj więcej >
Przedłużenie Polskiego Bonu Turystycznego. Głos z Kancelarii Prezydenta

Polska

Obecnie nie trwają prace nad przedłużeniem Polskiego Bonu Turystycznego

Czytaj więcej >