Zgodnie z definicją, góry to uwypuklone formy ukształtowania terenu o wysokości względnej wyższej niż 300 metrów. Góry dzieli się na rodzaje przez pryzmat dwóch czynników. Pierwszym z nich jest wysokość bezwzględna. Wyróżnia się tu góry niskie, średnie i wysokie. Drugim z czynników jest sposób powstawania góry – tu wyróżnia się góry fałdowe, zrębowe, wulkaniczne i ostańce.
Góry stanowią przedmiot inspiracji artystów, a także upiększają lokalny krajobraz swymi majestatycznymi walorami. Góry są jednak również istotne przez wzgląd na turystykę. Wakacje w górach to norma dla wielu z nas, podobnie jak wymagające nieco większego przygotowania wyprawy w góry.
W przypadku niektórych krajów, takich, jak na przykład Nepal, wspinaczka górska stanowi ważny element gospodarki turystycznej kraju. To właśnie tam znajdują się największe góry świata, których szczytów zdobycie stanowi prawdziwe wyzwanie nawet dla najbardziej wytrawnych amatorów tego sportu.
Chodzenie po górach nie musi przybierać wyłącznie ekstremalnego wymiaru, tak jak to ma miejsce w przypadku Himalajów. Szlaki górskie w Polsce przystosowane są nawet dla niedzielnych turystów, którzy mają po prostu ochotę na obcowanie z naturą.
W Polsce wyróżniamy trzy łańcuchy górskie – Góry Świętokrzyskie, Karpaty oraz Sudety. Każdy z łańcuchów górskich dzieli się jeszcze na pasma. W przypadku Gór Świętokrzyskich wyróżnić możemy Wzgórza Tumlińskie, Łysogóry czy Pasmo Jeleniowskie. Karpaty słyną z takich pasm jak Pieniny, Beskid Śląski, czy oczywiście Tatry, w których znajduje się jezioro Morskie Oko. Najpopularniejsze w Sudetach są z kolei Karkonosze, Góry Izerskie czy Góry Stołowe.
Najwyższym szczytem w Polsce są tatrzańskie Rysy, mierzące 2 499 metrów nad poziomem morza. Na drugim miejscu plasuje się Babia Góra (Beskid Żywiecki) o wysokości 1 725 metrów n. p. m., a podium zamyka Śnieżka (Karkonosze) z wysokością równą 1 603 metrów n. p. m.
Największą górą na świecie jest Mount Everest, znany także jako Czomolungma. Mount Everest znajduje się na granicy Chin i Nepalu i mierzy aż 8 849 metrów nad poziomem morza. Drugim szczytem Himalajów jest Kanczendzonga, a trzecim Lhotse. Kolejnymi szczytami pod względem wysokości są: Makalu, Czo Oju, Dhaulagiri, Manaslu i Nanga Parbat.
Wymienione wyżej szczyty cieszą się dużą popularnością wśród osób zajmujących się chodzeniem po górach – szczególnie Mount Everest. Trzeba jednak podkreślić, że tego rodzaju przygoda, choć niewątpliwie jest pasjonująca, to jest jednako niebezpieczna. Wspinaczka na Mount Everest, a także inne góry o podobnej wysokości, wielokrotnie kończyła się śmiercią niedoszłych zdobywców. Swoich sił w tym zakresie powinni próbować wyłącznie doświadczeni himalaiści.
Pokaż więcej
Kamera na Kasprowym Wierchu w Tatrach zarejestrowała mamidło górskie, które według taterników nie zwiastuje nic dobrego. Widmo Brockenu to intrygujące zjawisko i niełatwo je dostrzec na własne oczy. Jednak zdobywcy szczytów górskich zdecydowanie wolą nie napotkać go na swojej drodze.
Wszyscy, którzy byli w stolicy polskich Tatr 9 października br., mieli okazję być świadkami imponującego wydarzenia, jakie rozegrało się na niebie nad górami. Do sieci trafiło wiele zdjęć i nagrań, a internauci nie mogą wyjść z podziwu, co stało się nad głowami przebywających wówczas na Podhalu. Co ciekawe, niektórzy wierzą, że ten spektakl nie zwiastuje nic dobrego.
Mieszkańcy Zakopanego i turyści, którzy na początku jesienie zdecydowali się odwiedzić jedno z najpopularniejszych miejsc w polskich Tatrach, mogli być świadkami nietypowej sceny. Na środku ulicy w samym centrum miasta doszło do niecodziennej bójki. Nagrania szybko trafiły do sieci.
Miłośnicy zimowych szaleństw z niecierpliwieniem wyczekują, aż spadnie temperatura, napada śnieg i będą mogli ruszyć na narty lub deskę. Okazuje się, że wcale nie muszą czekać na nadejście najchłodniejszej pory roku. Tam mogą wybrać się na stoki już za chwilę.
Uwielbiasz spędzać czas aktywnie, najlepiej na łonie natury? Góry to zatem idealne miejsce dla ciebie. W Polsce nie brakuje terenów, które gwarantują nie tylko wspaniałe widoki, ale również trasy dostosowane do umiejętności poszczególnych turystów. Wybraliśmy 5 szlaków, które warto odwiedzić właśnie jesienią. Pakuj plecak i ruszamy.
Jesień to świetna pora na wycieczkę w góry. Nie można jednak zapominać, że wtedy warunki pogodowe mogą być różne. Najważniejsze, by stosować się do komunikatów wydawanych przez ekspertów, zanim zdecyduje się wyruszyć na szlak. Ostatni weekend września zaczął się dla pracowników TOPR naprawdę koszmarnie.
Do tragicznych wydarzeń doszło podczas rodzinnej wyprawy na Śnieżkę. Małżeństwo z trzymiesięcznym dzieckiem w wózku, które zmierzało do jednej z wiodących tam kolejek liniowych przeżyło prawdziwy horror, który rozegrał się na ich oczach.
Choć wiele wskazywało na to, że turyści z Arabii na dobre opuścili już Zakopane, okazuje się, że niektórzy do tej pory obierają stolicę polskich Tatr jako cel wycieczki. Niestety komendant miejscowej straży miejskiej ma pewne zastrzeżenia co do ich przebywania na Gubałówce. Sypią się mandaty na nawet 5 tys. zł.
Tatry wielu miłośnikom gór kojarzą się z relaksem, zebraniem myśli i odpoczynkiem. Niestety okazuje się, że niekiedy podróżujący szlakami mogą tę harmonię skutecznie zakłócić. Jednej z turystów nie hamował się i wyraził w sieci swoje niezadowolenie z zachowania innych wędrowców. W komentarzach wywiązała się zażarta dyskusja.
Woda wdziera się w kolejne regiony. Gmina Kłodzko ostrzegła mieszkańców przed kolejną falą powodziową: "zbliża się kolejna fala, większa o około 1 m. Wszystkich prosimy o zabezpieczenie mienia i przenoszenie się na wyższe kondygnacje!" Już teraz sytuacja jest dramatyczna, a ludzie podejmowani są helikopterem z dachów swoich domów. Są również informacje o kolejnych ofiarach śmiertelnych.
W wielu miejscach na południu Polski powodzie i podtopienia przybierają na sile z każdą godziną. Mieszkańcy często ewakuują się w ostatniej chwili. Jest również pierwsza ofiara śmiertelna.W Dzierżysławicach na Opolszczyźnie cała rodzina utknęła w samochodzie, który zabrała błyskawicznie wzbierająca woda. Do bardzo trudnej akcji ruszyli ratownicy WOPR.
W związku z nasilającymi się ulewami w Karkonoszach doszło do gwałtownego wezbrania wód w potokach i rzekach. W Jeleniej Górze z powodu podtopień ewakuowano 80 mieszkańców. “Nie poprawia się sytuacja, a wręcz jest odwrotnie” - ostrzega prezydent Jeleniej Góry i zauważa, że wody jest więcej niż w 1997 roku. PKP poinformowało o częściowym lub całkowitym wstrzymaniu niektórych pociągów. Duże opóźnienia czekają na pasażerów w całej Polsce.
Choć dopiero co początek września był niemalże upalny w całej Polsce, już w połowie miesiąca doczekaliśmy się pierwszych opadów śniegu w tym sezonie. Niektórzy czekali na ten moment z wytęsknieniem, inni natomiast nie podchodzą tak optymistycznie do nadejścia zimy. To tam pojawił się pierwszy śnieg, nagranie udostępnione w sieci nie pozostawia złudzeń.
To nie pierwszy raz kiedy turyści w Zakopanem skarżą się na taksówkarzy. Bardzo wysokie ceny mocno zniechęcają do przejechania nawet krótkiego odcinka drogi. Kierowcy jednak nie mają litości. Pan Łukasz w liście do redakcji Onetu napisał, że zapytał jednego z taksówkarzy o koszt przejazdu. Co usłyszał w odpowiedzi? “Jak się nie podoba, to możecie iść pieszo”. “Moja noga więcej w Zakopanem nie postanie” - stwierdził pan Łukasz.
Choć początek września rozpoczął się bardzo słonecznie, a słupki rtęci do tej pory w wielu miejscach w Europie pokazują ok. 30 st. C, to już za kilka dni nastąpi gwałtowne załamanie pogody. Mieszkańcy zachodniej i południowej część kontynentu muszą przygotować się na zimową aurę. Już za kilka dni ma spaść nawet pół metra śniegu.
Jesień to doskonała pora na wędrówki po górskich szlakach. Wątpliwości nie podlega fakt, że myśląc o górach większość z podróżujących ma w głowie Zakopane. Okazuje się, że nie tylko tam można napawać się pięknym krajobrazem, zjeść regionalne, pyszne jedzenie i przemierzać kolejne kilometry pieszo. Prezentujemy górskie perełki, o których nie wszyscy słyszeli.
O tym, by udać się na jesieni w góry, pomyślało wielu Polaków. Ci, którzy wybrali Bieszczady i spodziewali się niskich cen, spotkali się ze sporym rozczarowaniem. - Ja rozumiem, że ceny idą w górę, ale na Boga, ile można - skarżył się w rozmowie z Wirtualną Polską pan Robert.
Do strasznych wydarzeń doszło w miniony weekend w Beskidach. 13-latek wraz z ojcem udał się na jeden ze szlaków, a po czasie jego opiekun zorientował się, że nie ma go nigdzie w pobliżu. Rozpoczął poszukiwania na własną rękę, jednak nie przyniosły one zamierzonego celu.
To już kolejny sezon, gdy arabscy turyści tłumnie przybywają do Polski. Co właściwie sprawia, że tak chętnie przybywają do Małopolski, a w szczególności w Tatry? Wielu odpowiedzi dostarcza zaledwie 43-sekundowe nagranie, które jedna z turystek z Bliskiego Wschodu zamieściła w mediach społecznościowych.
Choć wakacje oficjalnie dobiegły końca, to wciąż po górskich szlakach wędrują tłumy turystów. Dla ratowników oznacza to więcej interwencji. Niestety często osobami znajdującymi się w opresji są ci, którzy w góry udają się w nieodpowiednim obuwiu. Ostatnio na tatrzańskiej ścieżce zaobserwowano nawet turystkę, która będąc na wyższych partiach gór, miała na sobie klapki z futerkiem.
Ratownicy grupy GOPR interweniowali w środę na Śnieżce. Zostali wezwani, by pomóc czterdziestokilkuletniemu turyście, który zemdlał na szlaku. Niestety mimo wysiłku, nie udało się mu pomóc. Mężczyzna zmarł po długiej reanimacji.
Turystyczna gorączka w Pieninach trwa, jednak osoby planujące w najbliższym czasie odwiedzić Pieniński Park Narodowy powinny mieć się na baczności. Przedstawiciele parku wydali komunikat dotyczy dzikiego zwierzęcia grasującego w tamtejszych lasach. Zwierzę zostało uchwycone w nocy przy pomocy kamery termowizyjnej. Pomimo krępej budowy ciała potrafi szybko biegać, a zaniepokojone może zaatakować.
Planujecie jechać w polskie góry? Rozważcie wycieczkę do Szczawnicy. Wspaniała lokalizacja pośród pienińskich szczytów i doskonałe miejsce dla rodzin, które uwielbiają spędzać aktywnie czas. Niedawno pojawiła się tam wyjątkowa atrakcja, która zachwyci każdego turystę. Widoki niczym jak na Prowansji.
Schronisko “Samotnia” to dla wielu miłośników gór w Karkonoszach symbol tego miejsca. Teraz gdy obiekt trafił w ręce nowego zarządcy, turyści denerwują się, że ten przeniósł do niego “zakopiańsko-ikeowski kicz”. Mieszkańcy tamtych okolic zwracają jednak uwagę na ważny szczegół.
W trakcie nagłej burzy, jaka pojawiła się nad Tatrami w środę, piorun uderzył w kolejkę linową na Kasprowym Wierchu. Około 200 pasażerów musiało zostać zwiezionych ze szczytu, część z nich eskortował TOPR. TPN ostrzega turystów górskich przed trudnymi warunkami na szlakach.
Zachowanie turystów na Morskim Oku nie raz zaskoczyło już internautów. Tym razem jednak nikt nie spodziewał się, że w wodzie zobaczy “białą damę”. Jeden z obecnych na miejscu miłośników górskich wędrówek nagrał, co działo się tuż przy brzegu, a film udostępnił w sieci.
Co sezon, to nowe przykłady absurdalnych zachowań turystów w górach. Chociaż komunikaty o nakazach i zakazach docierają z każdej strony, okazuje się, że nadal jakaś część populacji jest na nie odporna. Tym razem nieznajomością zasad wykazał się mężczyzna, który wybrał się w Tatry.
Jeżeli zdarzyła ci się wędrówka po górach, na pewno je kojarzysz – kamienie ułożone w stosik. Zastanawiasz się, po co ludzie to robią i to oznaczają takie kopce? Wyjaśniamy.