Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Góry

Góry

Góry – podstawowa definicja

Zgodnie z definicją, góry to uwypuklone formy ukształtowania terenu o wysokości względnej wyższej niż 300 metrów. Góry dzieli się na rodzaje przez pryzmat dwóch czynników. Pierwszym z nich jest wysokość bezwzględna. Wyróżnia się tu góry niskie, średnie i wysokie. Drugim z czynników jest sposób powstawania góry – tu wyróżnia się góry fałdowe, zrębowe, wulkaniczne i ostańce.

Góry stanowią przedmiot inspiracji artystów, a także upiększają lokalny krajobraz swymi majestatycznymi walorami. Góry są jednak również istotne przez wzgląd na turystykę. Wakacje w górach to norma dla wielu z nas, podobnie jak wymagające nieco większego przygotowania wyprawy w góry. 

W przypadku niektórych krajów, takich, jak na przykład Nepal, wspinaczka górska stanowi ważny element gospodarki turystycznej kraju. To właśnie tam znajdują się największe góry świata, których szczytów zdobycie stanowi prawdziwe wyzwanie nawet dla najbardziej wytrawnych amatorów tego sportu.

Najpiękniejsze góry w Polsce – turystyka. Gdzie najlepiej się udać?

Chodzenie po górach nie musi przybierać wyłącznie ekstremalnego wymiaru, tak jak to ma miejsce w przypadku Himalajów. Szlaki górskie w Polsce przystosowane są nawet dla niedzielnych turystów, którzy mają po prostu ochotę na obcowanie z naturą.

W Polsce wyróżniamy trzy łańcuchy górskie – Góry Świętokrzyskie, Karpaty oraz Sudety. Każdy z łańcuchów górskich dzieli się jeszcze na pasma. W przypadku Gór Świętokrzyskich wyróżnić możemy Wzgórza Tumlińskie, Łysogóry czy Pasmo Jeleniowskie. Karpaty słyną z takich pasm jak Pieniny, Beskid Śląski, czy oczywiście Tatry, w których znajduje się jezioro Morskie Oko. Najpopularniejsze w Sudetach są z kolei Karkonosze, Góry Izerskie czy Góry Stołowe.

Najwyższym szczytem w Polsce są tatrzańskie Rysy, mierzące 2 499 metrów nad poziomem morza. Na drugim miejscu plasuje się Babia Góra (Beskid Żywiecki) o wysokości 1 725 metrów n. p. m., a podium zamyka Śnieżka (Karkonosze) z wysokością równą 1 603 metrów n. p. m.

Największe góry na świecie

Największą górą na świecie jest Mount Everest, znany także jako Czomolungma. Mount Everest znajduje się na granicy Chin i Nepalu i mierzy aż 8 849 metrów nad poziomem morza. Drugim szczytem Himalajów jest Kanczendzonga, a trzecim Lhotse. Kolejnymi szczytami pod względem wysokości są: Makalu, Czo Oju, Dhaulagiri, Manaslu i Nanga Parbat. 

Wymienione wyżej szczyty cieszą się dużą popularnością wśród osób zajmujących się chodzeniem po górach – szczególnie Mount Everest. Trzeba jednak podkreślić, że tego rodzaju przygoda, choć niewątpliwie jest pasjonująca, to jest jednako niebezpieczna. Wspinaczka na Mount Everest, a także inne góry o podobnej wysokości, wielokrotnie kończyła się śmiercią niedoszłych zdobywców. Swoich sił w tym zakresie powinni próbować wyłącznie doświadczeni himalaiści. 

Pokaż więcej

helikopter tatry
26.05.2024 18:15 Helikopter rozbił się w Tatrach Wysokich. Wypadek przy Chacie pod Rysami

Słowaccy ratownicy z Popradu musieli pilnie interweniować w pobliżu znanego schroniska górskiego - Chaty pod Rysami. W sobotę wieczorem, 25 maja, otrzymali zgłoszenie o wypadku helikoptera w Tatrach. Natychmiast ruszyli na miejsce.Helikopter próbował w tym miejscu lądować awaryjnie.  “Wypadły śmigła, helikopter się przewrócił…” - informują świadkowie. Trójka pasażerów została przetransportowana przez medyków do szpitala.

Samotnia
26.05.2024 06:06 Znamy datę otwarcia Samotni w Karkonoszach. Nowi dzierżawcy pracują w pocie czoła

Prezes spółki Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK Grzegorz Błaszczyk ogłosił datę ponownego otwarcia drzwi słynnego schroniska Samotnia w Karkonoszach. W połowie maja z obiektem pożegnała się rodzina Siemaszków, która prowadziła górki przybytek od 58 lat.

akcja TOPR w górach (zdjęcie poglądowe)
24.05.2024 14:18 "Spadli Zawratowym Żlebem". Akcja ratunkowa TOPR

W piątek 24 maja rano doszło do wypadku w Tatrach. Jak informują ratownicy TOPR, turyści nie poradzili sobie w górach i spadli Zawratowym Żlebem. Co więcej, pomocy potrzebowały też ich partnerki.  

konie górale
23.05.2024 17:20 Górale z Morskiego oka zrobili najazd z kamerami. "Przyjechali po aferę"

“Przed południem, bez zapowiedzi, w naszym Schronisku w Korabiewicach zjawili się… fiakrzy z Morskiego Oka. Po co przyjechali? W naszej opinii – po aferę” - informują członkowie organizacji Viva!, która od dłuższego czasu głośno sprzeciwia się  wykorzystywaniu koni w Tatrach.To kolejna odsłona sporu o fasiągi na szlaku do Morskiego Oka. W tej sprawie nie pomagają ani elektryczne busy, ani “obrady okrągłego stołu". Ciężko uwierzyć w to, czego górale tym razem szukali w schronisku…

 Morskie Oko
21.05.2024 16:37 Koniec z niewolniczą pracą koni nad Morskim Okiem? “Przechodzimy od słów do czynów”

Od wielu lat trwa dyskusja na temat fasiągów wiozących turystów nad Morskie Oko. Przeciwnicy tego rozwiązania wskazują na cierpienia koni, które czasami upadają z wycieńczenia. Jak się okazuje, sytuacja niebawem może ulec znacznej zmianie. 

Justyna Kowalczyk-Tekieli i Kacper Tekieli
17.05.2024 14:30 Rok od tragedii w Alpach. Justyna Kowalczyk-Tekieli wspomina zmarłego męża

17 maja 2023 r. podczas wyprawy na szczyt Jungfrau w Szwajcarii zginął Kacper Tekieli. W dniu rocznicy śmierci alpinisty Justyna Kowalczyk-Tekieli uczciła jego pamięć we wzruszającym wpisie. 

Grób pani Ani i Tymusia
17.05.2024 08:02 "Teraz zostałem sam". Drzewo przygniotło jego ukochaną żonę i synka

1 kwietnia oczy całej Polski były zwrócone w stronę Rabki-Zdroju. To właśnie tam halny porwał drzewo, które przygniotło 43-letnią Annę i 7-letniego Tymka w tamtejszym Parku Zdrojowym. Obecnie trwa zbiórka pieniędzy dla rodziny ofiar. 

pożar bieszczady
17.05.2024 07:42 Płoną połoniny w Bieszczadach. Czarna seria pożarów trwa

Czarna seria pożarów w Bieszczadach trwa. W czwartek późnym wieczorem ogień pojawił się ponownie na połoninach, tym razem w rejonie Bukowego Berda.  Na miejscu z ogniem walczyło 8 zastępów straży pożarnej.Akcja ze względu na górski teren jest bardzo trudna.

Akcja służb przy Kolorowych Jeziorkach
13.05.2024 15:37 Zgubili się w lesie w nocy z 5-letnim synkiem. Wielka mobilizacja służb

Pewna para z Legnicy wykazała się skrajną nieodpowiedzialnością, gdy wraz ze swym 5-letnim synkiem wybrali się późnym wieczorem na Kolorowe Jeziorka na obszarze Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Po godz. 22 zawiadomili służby, że zgubili się na trasie. 

Skarb znaleziony w Górach Świętokrzyskich
13.05.2024 09:11 Skarb odnaleziony w Górach Świętokrzyskich. Stoi za nim XVIII-wieczny oszust

Bogata historia Polskie sprawia, że nasze ziemie cały czas potrafią zaskoczyć. Doskonale zdają sobie z tego sprawę poszukiwacze skarbów, którzy ciągle natrafiają na różne skarby. Ostatnio nowym znaleziskiem pochwaliła się Świętokrzyska Grupa Eksploracyjna, ponoć stoi za nim ciekawa historia. 

lotnisko himalaje
11.05.2024 15:53 Leciałem z najbardziej niebezpiecznego lotniska na świecie. "Jak ginąć, to z tupetem"

Najbardziej niebezpieczne lotnisko na świecie wygląda jak budynek bazaru. Plastikowe krzesła, palarnia, sklepik. Wchodząc do samolotu zobaczyłem jedną z opon kompletnie łysą i bez powietrza, taki standard. Turbulencje podczas lotu były tak mocne, że wydawało się, że rozbijemy się zaraz o omijane szczyty gór. Każdego brało na wymioty. Widoczność była słaba, mocna mgła. W sumie jak ginąć, to z tupetem, pomyślałem.Tomek jest podróżnikiem, który nigdy nie ma dość gór i obierania sobie nowych celów. Właśnie wrócił z Himalajów, gdzie oprowadzał grupę śmiałków po szczycie świata. Nam opowiedział o lądowaniu na najbardziej niebezpiecznym lotnisku na świecie, które kończy się urwiskiem. By wsiąść tam do samolotu, trzeba mieć naprawdę silne nerwy. Oto jego relacja.  

Niedźwiedź pojawił się na szlaku (zdjęcie poglądowe)
10.05.2024 11:52 Baryła krząta się po popularnym szlaku. Lepiej z nim nie stawać w szranki

Niedźwiedzie to zwierzęta, które możemy spotkać nie tylko podczas górskich wycieczek w Tatrach. Występują one również w Bieszczadach, czego ostatnio mieliśmy dobry dowód. Dorodny okaz został uwieczniony na fotopułapce w Bieszczadzkim Parku Narodowym.

Las (zdjęcie poglądowe)
08.05.2024 16:04 Mierzy 55 metrów i nie ma sobie równych. Olbrzymi sukces polskich badaczy

Świetne wieści płyną z Pienińskiego Parku Narodowego. To właśnie tam badacze odkryli i zmierzyli najwyższe rodzime drzewo Polski. 

Szczyrk
07.05.2024 07:40 Otwarcie hotelu giganta w górach coraz bliżej. Obiekt szuka pracowników

Mercury Szczyrk Resort może być nie lada konkurencją dla słynnego Hotelu Gołębiewski. Obiekt ma do zaoferowania naprawdę wiele, nie tylko ze względu na wyjątkową lokalizację. Otwarcie tego giganta coraz bliżej. Hotel rozpoczął już rekrutację pracowników. W sumie ma być zatrudnionych 160 osób. 

Akcja w Beskidach
06.05.2024 10:44 Wymagająca akcja GOPR. Ściągali 40-latka z 20 metrów

Pierwszy tydzień maja był bardzo pracowity dla Grupy Beskidzkiej GOPR. Ratownicy musieli interweniować w górach aż 46 razy. 18 wypadków dotyczyło interwencji.  

Zdjęcie z Pienińskiego Parku Narodowego
04.05.2024 12:46 "Polaczki inaczej nie zrozumieją". Pokazali, co wyprawiają turyści w Pieninach

Majówka trwa w najlepsze. Niestety, nie wszyscy wiedzą, jak powinni się zachować w górach. Pieniński Park Narodowy poinformował o przykrym incydencie, do jakiego doszło na tamtejszych szlakach.

Wypadek
04.05.2024 11:45 Wypadek ratowników GOPR. Jechali na akcję

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Bieszczady poinformowało w swoich mediach społecznościowym o wypadku, do którego doszło w piątek 3 maja. Ratownicy jadący na akcję mieli wypadek, w wyniku którego cztery osoby zostały poszkodowane. 

Babia Góra
02.05.2024 18:29 Odwiedziłem Królową Beskidów na wiosnę. "Tego się nie spodziewałem"

Polskie góry zachwycają o każdej porze roku. Świadczy o tym ogromna liczba turystów, którzy każdego dnia przemierzają najpopularniejsze pasma górskie w kraju. Wybierając się na wycieczkę, warto pamiętać, że warunki atmosferyczne na szczycie mogą zaskoczyć i mocno różnić się od pogody u podnóża góry. Przymrozki, które miały miejsce w połowie kwietnia, sprawiły, że na najwyższych szczytach wciąż panuje zima. 

Góral
30.04.2024 19:02 Tego nie wiedzieliście o Podhalu. Skąd u górali wzięły się muszelki?

Majówka to czas, gdy polskie góry przeżywają prawdziwe oblężenie. Podczas odwiedzania kolejnych atrakcji lub spacerując szlakiem, nietrudno spotkać osoby w tradycyjnym góralskim stroju. Jeden z jego elementów od lat potrafi zaskoczyć turystów. Mowa oczywiście o muszelkach, które zdecydowanie bardziej kojarzą się z morzem, a nie południem Polski.

nory w śniegu
30.04.2024 11:02 Wychodzą z nor w Tatrach coraz częściej. Leśnicy nie mają wątpliwości

Wiele zwierząt powoli budzi się ze snu zimowego. Jak donoszą leśnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego, niedawno w tamtych okolicach pojawiły się tajemnicze wykopane nory. Co oznaczają?

Schronisko na Hali Ornak
22.04.2024 14:27 Zmarła legenda Zakopanego. Całe życie poświęcił turystom w Tatrach

W wieku 86 lat zmarł ceniony narciarz i ratownik TOPR. Józef Krzeptowski wielu kojarzył się z tatrzańskimi schroniskami, bowiem w swoim życiu prowadził ich kilka. Cenili go nie tylko bliscy, ale i turyści. Wziął udział w ponad 150 akcjach ratunkowych, a jedną pamiętamy szczególnie.  

Gubałówka
21.04.2024 14:17 “Przestańcie straszyć cenami w Zakopanem”. Obiad na Gubałówce tańszy niż w Warszawie

Jedna z naszych czytelniczek postanowiła wybrać się do Zakopanego na początku kwietnia. Kobieta opisała swoją refleksję na temat cen na Podhalu w liście do redakcji. Jak się okazuje, na miejscu wcale nie było tak drogo. 

Zakopane
20.04.2024 17:14 "Są tacy, co wołają sobie cenę Bóg wie ile". Mieszkanka Zakopanego wyjawia prawdę o branży

- Ja mam sposoby, że można w Zakopanem zjeść tanio i dobrze. Polecam ludziom niektóre miejsca. Śniadania i kolacje robią sami we własnym zakresie. Ale jak ktoś chce sobie siedzieć w knajpie na Krupówkach przy regionalnej muzyczce, to to kosztuje - tłumaczy w rozmowie z redakcją Turystów właścicielka jednego z domów dla gości w centrum Zakopanego.

Czosnek niedźwiedzi
19.04.2024 17:30 Wiosną opanował polskie lasy. Kara za zerwanie nawet 5 tys. złotych

Lasy opanował wyjątkowy okaz. Czosnek niedźwiedzi, którego wielu nazywa “cebulą czarownic” to prawdziwy rarytas. Poprawia odporność i wzmacnia organizm. Jest szczególnie polecany do stosowania podczas przeziębienia. Miłośników tej rośliny nie brakuje, jednak nie wszyscy wiedzą, że w Polsce jest objęta częściową ochroną. Kara za jej zerwanie może być bardzo wysoka. 

tatry
16.04.2024 17:40 "Zapłaciłem, to mi wolno". Polacy nagminnie niszczą przyrodę w Tatrach

Turyści, wybierając się w góry, czasami za nic mają obowiązujące tam przepisy. Dają sobie przyzwolenie na zbaczanie ze szlaków, czy pozostawiają po sobie nieczystości. Jednak zachowanie niektórych w Tatrach woła wręcz o pomstę. To, do czego się dopuszczają opisali dziennikarze “Gazety Krakowskiej”. 

Helikopter w górach
15.04.2024 14:39 Żałoba w Tatrach. Kobieta spadała na oczach turystów

Tragiczny wypadek w Tatrach z udziałem turystki. Kobieta podczas schodzenia z grupą spadła z dużej wysokości. Natychmiast przetransportowano ją śmigłowcem do szpitala. Lekarze przekazali smutne wieści. 

narty
14.04.2024 17:40 Niedługo to będzie urlop tylko dla bogaczy. Teraz dolecicie tu za 220 złotych!

“Finansowy próg wejścia jest coraz wyższy, zwłaszcza w sezonie” - alarmują eksperci i dodają, że narciarstwo powoli staje się sportem elitarnym. Wyjazdy w góry drożeją z roku na rok. Jak pojechać na narty i nie zbankrutować? Okazuje się, że idealny termin na wyjazd właśnie nadchodzi.Wiosną ceny hoteli w górach są dużo niższe, stoki mniej zatłoczone, a temperatury przyjemne. Co więcej, wiele ośrodków narciarskich oferuje w tym okresie darmowe ski passy. Do Polski zawitała już wiosna, więc w kwietniu lepiej wybrać destynacje w Dolomitach lub Alpach. Do uwielbianego przez Polaków kurortu dolecicie teraz za nawet za 220 zł w obie strony, a do tego będziecie jeździć za darmo!

TOPR
12.04.2024 19:32 Skandal w TOPR. Ukradł i sprzedał rzeczy zmarłej turystyki

Na co dzień ratownicy górscy bez zawahania niosą pomoc, ryzykując przy tym własnym życiem. Niestety, ostatnio w szeregach TOPR wydarzyło się coś, co sami ratownicy nazywają “niegodnym zachowaniem”. Jeden z młodszych stażem członków Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zabrał i sprzedał przedmiot, który należał do zmarłej turystyki.To pierwsza taka sytuacja w historii TOPR-u. Ratownika spotkała surowa kara.