Turysci.pl
Pogoda Polska

fot. Wikipedia Commons/ Mathiasrex/ CC BY 2.5/ https://creativecommons.org/licenses/by/2.5/

Podtopienia na Podhalu. Ulewy prognozowane również na środę, turyści muszą bardzo uważać

18 Maja 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Pogoda na Podhalu w nocy była bardzo niebezpieczna. Doszło do kilku podtopień oraz wezbrania rzek. Ulewne deszcze mają powrócić w środę. TPN ostrzega turystów przed wyjściem na szlak.

Pogoda w górach bywa zmienna, a przed wyjściem na szlak należy zawsze sprawdzić prognozy. Po nocnych ulewach turyści będą musieli zachować szczególną ostrożność.

Niebezpieczna pogoda na Podhalu

W nocy z poniedziałku na wtorek doszło do intensywnych opadów deszczu. Doprowadziło to do licznych interwencji strażaków. Z samego rana straż pożarna wzywana była czterokrotnie w samym powiecie tatrzańskim.

- Chodziło o zalane piwnice w domach w Dzianiszu, Poroninie, Zakopanem, a także w Kościelisku. W każdym przypadku interwencja polegała na wypompowywaniu wody – mówił w rozmowie z Gazetą Krakowską Andrzej Król-Łęgowski z Państwowej Straży Pożarnej w Zakopanem.

Ulewne deszcze spowodowały również wzrost poziomu wód w rzekach. We wtorek do godziny 14 na rzece Białce w Trybszu, na rzece Niedziczanka w Niedzicy, a także na rzekach Biały i Czarny Dunajec w Nowym Targu stan ostrzegawczy został przekroczony o kilka centymetrów. W godzinach popołudniowych woda zaczęła jednak powoli opadać.

Ministerstwo Zdrowia

Polska dołącza do pilotażowego programu certyfikatów szczepiennych. Ministerstwo Zdrowia potwierdza zielone certyfikaty

CZYTAJ DALEJ

Według prognoz, na które powołuje się Gazeta Krakowska, w nocy z wtorku na środę na Podhalu deszcze mają ustąpić. W środę jednak ponownie mają wystąpić opady i potrwają aż do czwartkowego popołudnia.

Niebezpiecznie również na szlakach

Tatrzański Park Narodowy poinformował w dzisiejszym komunikacie, że warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są bardzo niekorzystne. Przez intensywne opady deszczu szlaki są mokre i śliskie. Na odcinkach leśnych są również bardzo błotniste.

Na Ścieżce nad Reglami między Dol. Lejową, a Dol. Chochołowską jest bardzo dużo błota. Na niektórych szlakach miejscowo nadal zalegają niewielkie płaty śniegu. Ponadto opady deszczu i wiosenne roztopy spowodowały wezbrania potoków w dolinach.

- Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.) oraz w okolicy cieków wodnych - ostrzega TPN w komunikacie turystycznym.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Gazeta Krakowska, TPN

Podobne artykuły

Polska

Tatrzańskie szlaki niebezpieczne po wczorajszych deszczach. TPN ostrzega

Czytaj więcej >
Podróżny powiedział, że ma bombę

Polska

Podróżny na lotnisku w Gdańsku powiedział, że ma bombę. Stanie przed sądem

Czytaj więcej >
PKP znosi limit

Polska

Od 26 czerwca zmiany w pociągach PKP. Znikają limity zajętości

Czytaj więcej >
Nowe przepisy wjazdu do Polski

Polska

Zmiana zasad wjazdu do Polski, a od środy otwarcie kolejnych przejść granicznych z Ukrainą

Czytaj więcej >
Atak na plażowicza w Kryspinowie

Polska

Atak na plażowicza w Kryspinowie. Zwrócił uwagę ludziom pływającym rowerkiem wodnym

Czytaj więcej >
RCB apeluje o ostrożność podczas wypoczynku nad wodą

Polska

RCB apeluje o ostrożny wypoczynek nad wodą. W sobotę utonęło 6 osób

Czytaj więcej >