Turysci.pl
Zima w lipcu w Chorwacji

screen/youtube/Tomoach

W Chorwacji spał śnieg. Najniższa temperatura w kwietniu od 159 lat

8 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Zima zawitała do Chorwacji. Po raz pierwszy od 159 lat słupki na termometrach wskazywały nawet -12 stopni Celsjusza w kwietniu. Taki mróz zarejestrowany został w miejscowości Gospić, znajdującej się w centralnej części kraju. Śnieg pojawił się jednak nie tylko w tym kraju, ale także w Belgii, Holandii oraz na Półwyspie Apenińskim.

  • Do Europy dotarły podmuchy mroźnego powietrza. Po raz pierwszy od 1862 roku temperatura w Chorwacji spadła do -12 stopni Celsjusza w kwietniu

  • Śnieg spadł również w Słowenii, we Włoszech oraz w Belgii i Holandii

  • Służby w tych krajach apelują o zachowanie ostrożności na drogach, warunki nie sprzyjają również turystom

Kalendarzowa wiosna zawitała do Europy już 2 tygodnie temu, jednak nagrania, które pojawiły się w sieci, wskazują, że zima nadal nie daje o sobie zapomnieć. Śnieg w ostatnich dniach spadł w wielu krajach, padły nawet rekordy niskich temperatur. Nie tylko pandemia nie sprzyja turystom - warunki atmosferyczne również nie zachęcają do wyjazdów na Bałkany.

Nie żyją dwie, ważne postaci PTTK

Nie żyje Andrzej Kopacki i Grażyna Kin-Rzymkowska. Ważne postaci PTTK

CZYTAJ DALEJ

Zima w Chorwacji. Rekordowe mrozy

Kilka dni temu na niemalże całym Starym Kontynencie odnotowywane były rekordy ciepła. W Paryżu termometry chwilami wskazywały nawet ponad 25 stopni Celsjusza. Poprawa pogody zauważalna była również w Polsce, ostatnie dni jednak przyniosły gwałtowną zmianę.

Śnieg i mróz pojawiły się na Bałkanach oraz Półwyspie Apenińskim. -12 stopni odnotowano w miejscowości Gospić w centralnej części Chorwacji. Jak poinformowali eksperci, jest to najniższa temperatura, jaką zarejestrowano tam w kwietniu od 1862 roku. Podobna sytuacja była również w Ogulinie, Zagrzebiu oraz Karlovacu, co potwierdziły chorwackie służby meteorologiczne (DHMZ).

Do sieci trafiły liczne nagrania pokazujące, jak wygląda Chorwacja pokryta śniegiem. Oglądać je możemy m.in. na profilach Tomoach oraz WTAJ TV na Youtube. Kraj ten, uwielbiany przez Polaków latem, w objęciach zimy, może nie zachęcać do wyjazdów. Służby apelują do mieszkańców o ostrożność na drogach.

Przypomnijmy, że obecnie Chorwacja przygotowuje się do sezonu turystycznego, w czym załamanie pogody na pewno nie pomaga. Tamtejsza gospodarka w znacznej części opiera się na zagranicznych podróżnych, dlatego władze robią wszystko, by jak najszybciej wpuścić gości przy zachowaniu reżimu sanitarnego.

Zgodnie z najnowszymi informacjami, chorwackie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zamierza na granicach akceptować nie tylko drogie testy PCR, ale również testy antygenowe. Wiadomość tę potwierdziło także Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Nie jest jeszcze znana dokładna data poluzowania obostrzeń dla turystów. Media spekulują jednak, że decyzja zapaść ma w najbliższych tygodniach, a ułatwienia wejdą w życie prawdopodobnie już pod koniec maja lub w czerwcu. Wszyscy czekają na oficjalną informację od rządu Chorwacji.

Zima wróciła do Europy

Mroźna pogoda utrudniła życie jednak nie tylko mieszkańcom bałkańskiego raju. Ujemne temperatury odnotowano również m.in. we Włoszech. W Trieście śnieg spadł już kilka dni temu, a słupki na termometrach spadły poniżej 10 stopni. Pojawiły się też silne porywy wiatru, przez które we włoskim kurorcie turystycznym Rimini drzewo spadło na budynek. Na szczęście nie było ofiar, choć konieczna była interwencja służb.

Ogromne utrudnienia dotknęły też Słowenii. Śliska nawierzchnia oraz mierna widoczność częściowo sparaliżowały ruch drogowy, zamknięto też część autostrad.

Ze śniegiem i gradem uporać się muszą też osoby mieszkające w Belgii. We wtorek miejscami warstwa białego puchu miała wysokość nawet 15 cm, a eksperci wskazują, że to nie koniec opadów.

TVN Meteo poinformowało, że synoptycy wszystkich tych gwałtownych zmian pogodowych nie określają mianem anomalii. Takie sytuacje nie należą do rzadkości w wielu miejscach Europy, choć napływające nad Stary Kontynent masy powietrza mogą wywołać jeszcze kolejne spadki temperatury.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: TVN24

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >