Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Ponad 3 metry śniegu na Łomnicy. Zima w Zakopanem trwa w najlepsze
Ania Radke
Ania Radke 06.04.2021 14:07

Ponad 3 metry śniegu na Łomnicy. Zima w Zakopanem trwa w najlepsze

zakopane
fot. Facebook/ Tygodnik Podhalański

W Zakopanem zima będzie trwać do czwartku. Obecnie leży tam 15 cm białego puchu, a w Tatrach miejscami spadło nawet 20 cm. Jak przekazał Tygodnik Podhalański, na Łomnicy zalegają ponad 3 metry śniegu.

Do czwartku w Zakopanem królować będzie zima, a do tego czasu pod Giewontem może przybyć jeszcze śniegu. W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego, jednak już na piątek zapowiadane jest ocieplenie.

Zima w Zakopanem potrwa do czwartku

Tygodnik Podhalański poinformował dzisiaj, że w nocy w Zakopanem nasypało blisko 20 cm śniegu i nie zanosi się, aby miało przestać padać. Zasypane są drogi, domy, auta i chodniki, a zima potrwać ma do czwartku. W weekend natomiast zapowiadane jest 12 st. C. i słońce.

https://www.facebook.com/tygodnikpodhalanski/posts/4415670555127790

- W Zakopanem biały poranek powitał dziś kierowców i wszystkich spieszących do pracy. Wielu mieszkańców, by dostać się do samochodu, wpierw musiało odśnieżyć wejście do domu - poinformował Tygodnik Podhalański.

https://www.facebook.com/tygodnikpodhalanski/videos/282970723324888

W Tatrach obowiązuje obecnie drugi stopień zagrożenia lawinowego, co oznacza, że pokrywa śnieżna jest na ogół związana dobrze, jednak w niektórych miejscach związana jest umiarkowanie.

Jak czytamy w komentarzu TOPR do komunikatu, przez dzisiejszy dzień i noc w Tatrach występuje bardzo silny wiatr. Na jutro prognozowane jest zwiększenie stopnia zagrożenia lawinowego do 3 w pięciostopniowej skali.

W dzisiejszym komunikacie turystycznym TPN czytamy natomiast, że szlaki pokryte są grubą warstwą świeżego śniegu, pod którym zalega starszy, twardy śnieg. Zwracają również uwagę, że na niektórych szlakach zalega warstwa świeżego śniegu, pod może znajdować się lód.

- Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim - przypomina TPN.

Władze parku przypominają również, że z uwagi na trwającą pandemię schroniska górskie ograniczyły swoją działalność. Niedawno TPN zwrócił się z pilnym apelem do turystów wybierających się w Tatry.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Tygodnik Podhalański, TPN, TOPR

Tagi: Góry Zakopane