Turysci.pl > Polska > Wakacyjne kolonie dla dzieci? Piontkowski: Łatwiejsze do zorganizowania niż rok temu
Patryk Korzec
Patryk Korzec 06.04.2021 16:30

Wakacyjne kolonie dla dzieci? Piontkowski: Łatwiejsze do zorganizowania niż rok temu

Piontkowski mówi o koloniach dla dzieci
fot. flickr.com/CC BY-NC-SA 2.0/https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.0/

Wakacyjne kolonie i obozy będą w tym roku możliwe? Wiceminister Edukacji i Nauki stwierdził, że wszystko zależy od rozwoju pandemii, ale prognozy są optymistycznie. Piontkowski zasugerował we wtorek, że zorganizowane wycieczki mogą być łatwiejsze do zorganizowania niż rok temu.

  • W 2020 roku dziecięce wyjazdy zorganizowane upłynęły pod znakiem obostrzeń pandemicznych

  • W tym roku sytuacja ma być o wiele spokojniejsza. Piontkowski twierdzi, że organizowanie takich wczasów może być o wiele łatwiejsze

  • Ostateczna decyzja ws. dziecięcych kolonii jeszcze nie zapadła, ale polityk podkreśla, że na pewno nie dojdzie do skrócenia wakacji i przedłużenia roku szkolnego

Przed pandemią wielu rodziców chętnie wysyłało swoje pociechy na kolonie oraz obozy wakacyjne. Koronawirus skomplikował jednak sprawę, przez co w 2020 roku imprezy turystyczne tego typu musiały być organizowane zgodnie z licznymi przepisami sanitarnymi. Dzieci musiały być dzielone na grupy, a ośrodki otrzymały szereg wymagań sanitarnych, które musiały zostać spełnione. Dariusz Pionkowski zasugerował dziś w rozmowie z Radiem ZET, że podczas tegorocznych wakacji procedury będą o wiele przystępniejsze.

Wakacyjne kolonie i obozy się odbędą?

Oficjalnie ogólnopolski lockdown ma obowiązywać do 9 kwietnia, branża turystyczna jednak obawia się, że obostrzenia zostaną przedłużone. Obiekty noclegowe straciły znaczną część sezonu zimowego, pojawia się więc niepokój, że lato też przyniesie rozczarowanie.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki we wtorek rano stwierdził, że wszystko zależy od rozwoju pandemii. Obecnie zmagamy się z trzecią falą zachorowań, jednak polityk sugeruje, że do wakacji sytuacja może się poprawić. Tak wynika przynajmniej z jego słów dotyczących kolonii i obozów dla dzieci.

Wydaje się, że będzie to [wyjazdy zorganizowane - przyp. red.] łatwiejsze do zorganizowania niż rok temu – stwierdził Piontkowski na antenie Radia ZET.

W dalszej części rozmowy stwierdził również, że rząd nie przewiduje zmian w kalendarzu roku szkolnego. Wynika z tego, że wakacje rozpoczną się 25 czerwca 2021 roku, otwierając tym samym sezon wyjazdów turystycznych.

Rodzice mogą płacić bonem turystycznym

Przypomnijmy, że możliwość organizowania masowych wyjazdów wakacyjnych, takich jak kolonie czy obozy, to również wsparcie dla polskiej branży turystycznej. Kwalifikowane są one jako „imprezy turystyczne", można więc za nie płacić rządowym bonem.

Program w ostatnich miesiącach nie cieszył się znaczną popularnością w związku z obostrzeniami praktycznie uniemożliwiającymi podróżowanie. W lecie jednak może się to zmienić.

Zgodnie z zasadami programu, 500 zł na wyjazd turystyczny należy się każdemu dziecku, a 1000 zł maluchom z niepełnosprawnościami. Przed wybraniem oferty wystarczy jedynie upewnić się na stronie Polskiej Agencji Turystycznej, że organizatorzy lub obiekty, w którym chcemy spędzić wakacje, akceptują formę płatności bonem.

Andrzej Duda w styczniu podpisał również ustawę, która zwiększyła paletę możliwości wykorzystywania dodatkowych pieniędzy. Zgodnie z jego decyzją, bonem opłacić można również imprezy, w programie których nie ma noclegu, co wcześniej stanowiło jeden z warunków otrzymania dodatku. Więcej o tej sprawie przeczyć można tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Radio ZET