Turysci.pl
wilki widziane w okolicy Lubania

fot. wikimedia.org/Jerzy Opioła/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Wataha wilków widziana blisko szlaku turystycznego. Apel o ostrożność

18 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Wataha wilków była widziana w lasach niedaleko żółtego szlaku turystycznego. Wszystkie osoby, które wybierają się w najbliższym czasie na szczyt Lubań, powinny uważać. Jak informują lokalne władze, zwierzęta zachowywały się niecodziennie i mogą stanowić zagrożenie dla turystów oraz mieszkańców wychodzących na spacery.

  • Wilki widziane w gorczyńskich lasach

  • Wataha zachowywała się nietypowo. Trzeba zachować ostrożność, bo może dojść do nieszczęścia

  • Włodarze gminy Czorsztyn apelują o ograniczenie wyjść na szlaki turystyczne, szczególnie w towarzystwie domowych czworonogów

O niecodziennym zachowaniu watahy wilków poinformowała gmina Czorsztyn na swoim profilu na Facebooku. Jak czytamy we wpisie, zwierzęta bytujące na terenie gorczyńskich lasów, mogą stanowić zagrożenie, szczególnie dla czworonogów, z którymi spacerują okoliczni mieszkańcy i turyści.

Wilki niedaleko szlaku na Lubań

Po raz ostatni wataha była widziana niedaleko żółtego szlaku, prowadzącego na szczyt Lubań, znajdujący się ok. 7 km od miejscowości Czorsztyna.

wakacje albo majówka Mocne słowa dr Zaczyńskiego

Dr Zaczyński: Zostałbym na majówkę w domu, żeby mieć później wakacje

CZYTAJ DALEJ

Choć zwierzęta zwykle nie stanowią niebezpieczeństwa dla ludzi i unikają kontaktu z człowiekiem, mogą zachowywać się agresywnie wobec psów. Z tego powodu miejscowe władze apelują do mieszkańców i turystów, by ograniczyli wyjścia na szlaki górskie ze swoimi pupilami.

Jest to szczególnie istotny apel w obliczu poprawiającej się pogody oraz coraz cieplejszych dni. Więcej osób wyrusza na wycieczki, niż miało to miejsce jeszcze kilka tygodni temu, trzeba więc być bardzo ostrożnym.

Te leśne drapieżniki najczęściej unikają kontaktu z człowiekiem, chociaż czasem podczas bezpośredniego spotkania mogą się nam przyglądać dłuższą chwilę, zanim wyczują nasz zapach. Pamiętajmy jednak, że psy traktują, jako rywali w walce o terytorium. Nawet największy pies w starciu z watahą wilków nie ma szans – czytamy ostrzeżenie we wpisie.

Na wiosnę przyroda budzi się do życia, turyści w całej Polsce powinni więc być szczególnie uważni. Wychodząc w góry, pamiętajmy, że jest to dom tysięcy stworzeń. O ich spokój dbają również eksperci, np. poprzez zamykanie niektórych szlaków. Taka sytuacja miała niedawno miejsce w Tatrach. Więcej o zdarzeniu przeczytać można tutaj.

Lubań - szczyt lubiany przez turystów

Lubań jest jednym z najwyższych szczytów, znajdujących się w Gorcach, czyli paśmie górskim Beskidów Zachodnich. Ma 1225 m n.p.m., a charakteryzuje się dwoma wierzchołkami.

Turyści szczególnie upodobali sobie szczyt zachodni, z którego rozciągają się przepiękne panoramy. Drugi jest zalesiony, przez co trudno znaleźć tam punkt widokowy, z którego można by podziwiać okolicę.

Lubań, Polska

Lubań, Polska/fot. wikimedia.org/Jerzy Opioła/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl

Piechurzy często odwiedzając to miejsce, kierują się na polanę Wierch Lubania, która usytuowana jest pomiędzy dwoma wierzchołkami. Podziwiać z niej można przy dobrej widoczności zarówno Tatry, jak i Beskidy, a nawet Pieniny.

Wokół Lubania krąży również pewna mroczna legenda, według której miejsce to jest przeklęte. Rzekomo wieki temu, na szczycie góry swoje spory mieli toczyć czarownicy, a jeden z nich sprawił, że pod ziemię zapadło się całe stado owiec, wraz z pilnującymi ich juhasami. Zgodnie z pogłoskami, krzyki pogrzebanych żywcem oraz dzwonki zwierząt do dziś słychać w dniu św. Jakuba.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Gmina Czorsztyn

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Potworny upał, a miejscami burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne

Czytaj więcej >

Polska

Burze to nie wszystko. Co czeka nas w długi weekend czerwcowy?

Czytaj więcej >

Polska

Turystom w Turcji grozi aresztowanie. Jeden z lokalnych przepisów jest niezwykle ważny

Czytaj więcej >

Polska

Jasnowicz Glanc ostrzega przed wakacjami. Wskazuje kierunek, którego lepiej unikać

Czytaj więcej >

Polska

Gwałtowne pogorszenie pogody na północy Polski. Będzie niebezpiecznie

Czytaj więcej >

Polska

Klientki nie zapłaciły za dania w restauracji. "Napiwek" dla kelnerek rozpętał burzę w sieci

Czytaj więcej >