Turysci.pl
tpn zamyka Dolinę Pańszczyca

fot. wikimedia.org/Jerzy Opioła/CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/

TPN czasowo zamyka Dolinę Pańszczycy dla turystów. Robią to względu na ochronę zwierząt

12 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

TPN dzisiaj poinformował o zamknięciu 3 szlaków. Nie będą mieli na nie wstępu zarówno turyści piesi, jak i osoby poruszające się na nartach. Decyzja spowodowana jest zachowaniem skiturowców, którzy nie trzymają się wyznaczonych tras i mogą zaszkodzić bytującym na tych obszarach zwierzętach.

  • TPN zamyka szlaki od Murowańca do Doliny Pięciu Stawów, Dolinę Pańszczycy, a także odcinek Skrajny Granat-Przełęcz Krzyżne

  • Działania podyktowane są zachowaniem skiturowców, którzy zbaczają z wyznaczonych szlaków

  • Zamknięcie tras ma chronić zwierzęta bytujące na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego

TPN w piatek ogłosił na swoim profilu na Facebooku, że zamyka Dolinę Pańszczyzny na czas nieokreślony. Jak tłumaczą pracownicy, wzmożony ruch skiturowy może źle wpływać na bytujące w tym regionie zwierzęta. Turyści często wyjeżdżają poza wyznaczone szlaki, co stanowi zagrożenie dla przyrody.

TPN zamyka Dolinę Pańszczycy

W tym roku skituring jest prawdziwym hitem w polskich Tatrach. Ten rodzaj aktywności stał się alternatywą podczas zamknięcia stoków narciarskich, a potem szybko przerodził się w trend.

Dzisiaj [10 stycznia - red.] poruszając się na stoku narciarskim co chwilę mija się ski turowców. Wielu turystów też jak ich mija pyta, jak to zrobić, żeby pozjeżdżać mimo restrykcji. Jest to coraz bardziej popularne – mówiła jeszcze w styczniu redakcji Turysci.pl pani Angelik .

Jak widać, od tego czasu trend nie osłabł, a wręcz wzbudza coraz większe zainteresowanie. Niestety jednak wielu podróżnych nie stosuje się do zasad i uprawia skituring nie tylko na wyznaczonych szlakach, ale i poza nimi. Takie zachowanie źle wpływa na zwierzęta żyjące w Tatrach, TPN postanowił więc od najbliższej soboty 13 marca zamknąć niektóre regiony.

W obecnym sezonie zimowym, a szczególnie w ostatnich tygodniach obserwujemy masowy ruch skiturowy – nie tylko na szlakach turystycznych i narciarskich, niestety także poza nimi. W trosce o zwierzęta żyjące w TPN jesteśmy zmuszeni czasowo zamknąć Dolinę Pańszczycy – czytamy na Facebooku Tatrzańskiego Parku Narodowego.

TPN informuje, że od soboty nie będą czynne dla turystów następujące szlaki (wszystkie w obu kierunkach):

  • Dolina Pańszczyca – połączenie pomiędzy szlakiem zielonym a żółtym (szlak czarny),

  • Schronisko „Murowaniec” (Hala Gąsienicowa) – Dolina Pańszczyca – Przełęcz Krzyżne - Dolina Pięciu Stawów Polskich (szlak żółty),

  • Skrajny Granat – Przełęcz Krzyżne (szlak czerwony),

Jak podkreślają pracownicy parku, działania te podyktowane są przede wszystkim względami przyrodniczymi. W komunikacie podkreślono również, że jeśli turyści nadal będą łamali zasady obowiązujące na terenie TPN, to konieczne będzie zamykanie kolejnych tras.

Zima to czas szczególnie trudny dla zwierząt żyjących w Tatrach

Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego podkreślają, że sieć szlaków, udostępnianych turystom w Tatrach, jest bardzo gęsta. Nie ma więc potrzeby wykraczać poza nie i ingerować w dziką przyrodę, szczególnie w okresie zimowym, który dla zwierząt jest szczególnie trudny.

Aby go przetrwać, zwierzęta potrzebują spokoju. Dlatego tak ważna jest ochrona ich ostoi. W okresie zimowym zwierzęta mają problem ze zdobyciem pożywienia, które przykrywa czasem gruba warstwa śniegu. Zarówno roślinożercy, jak i drapieżniki z trudem znajdują cokolwiek do jedzenia – czytamy we wpisie TPN.

W dalszej części podkreślono, że zwierzęta muszą polegać na zapasach tłuszczu, a że pożywienia jest niewiele, to szczególnie niewskazane jest marnowanie energii. Właśnie z tego powodu ucieczka przed nierozważnymi turystami, którzy wyszli poza szlak, może zakończyć się nieszczęściem.

Niepotrzebne zużycie energii, na przykład w wyniku ucieczki spowodowanej przepłoszeniem, może prowadzić do śmierci zwierzęcia z powodu chorób i wyczerpania. Osłabione niepotrzebną ucieczką zwierzęta, stają się także łatwymi ofiarami drapieżników – informują pracownicy.

Wpis podsumowany został przestrogą dla skiturowców, którzy uprawiając swój ukochany sport, wpływają na tatrzańską przyrodę. Co więcej, wiele osób „podejmuje wyzwania narciarskie nieadekwatne do umiejętności", co z kolei może się skończyć tragicznie dla nich. Pamiętajmy, by nawet wypoczywając w górach, zachowywać zdrowy rozsądek i myśleć o tym, co dzieje się wokół.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Facebook

Patryk Korzec

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Wypadek na Jeziorze Rożnowskim. Nie żyje mężczyzna, który wypadł z jachtu

Czytaj więcej >

Polska

Tłumy turystów w Tatrach. „Dotarcie na szczyt zajęło nam 9 h"

Czytaj więcej >

Polska

Do Bałtyku dotarła fala wezbraniowa. Opublikowano zdjęcia satelitarne

Czytaj więcej >

Polska

Turyści napadnięci w centrum Zakopanego. Dwie osoby ranne, jedna ciężko

Czytaj więcej >

Polska

Ratownicy zaatakowani przez turystę na plaży w Sopocie. Pomogła im urlopowiczka

Czytaj więcej >

Polska

Tłok w Tatrach mimo zakończenia wakacji. Kolejki formują się od 6 rano

Czytaj więcej >