Sąd ogłosił upadłość europejskiej linii lotniczej. Czech Airlines ma gigantyczne zadłużenie
Czeska linia lotnicza Czech Airlines kilkanaście dni temu wystosowała wniosek o upadłość, a teraz sąd ogłosił pozytywne rozpatrzenie sprawy. Długi firmy wynoszą równowartość 315 mln złotych. Jak twierdzi przewoźnik, zła sytuacja wynika w głównej mierze z kryzysu pandemicznego.
Czech Airlines wystąpił z wnioskiem o upadłość i reorganizację firmy do sądu pod koniec lutego
Upadłość została potwierdzona, a na spółce ciążą długi w wysokości 1,8 mld czeskich koron
Przewoźnik podkreśla, że nie otrzymał żadnej pomocy od czeskiego rządu, mimo głębokiego kryzysu wywołanego pandemią
Linia lotnicza Czech Airlines złożyła do sądu wniosek o upadłość 26 lutego 2021 roku. Sytuacja finansowa spółki była bardzo zła, ale nie doczekali się pomocy ze strony czeskiego rządu. Ostatecznie sąd ogłosił upadłość przewoźnika, a na syndyka masy upadłościowej wyznaczono Inskol z Karviné.
Czeska linia lotnicza ogłosiła upadłość
Wiadomość o upadłości Czech Airlines ogłosił Sąd Miejski w Pradze. Portal Pasazer.com publikuje ją, opierając się na opublikowanym rejestrze upadłościowym.
DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO
Jeszcze pod koniec lutego CSA starała się uratować sytuację, wskazując, że zamknięcie firmy w formie upadłości nie przyniesie oczekiwanych efektów. Sugerowano reorganizację spółki, by udało się odzyskać jak największe kwoty, na które opiera jej zadłużenie.
Ostatecznie plan naprawczy nie został opublikowany, jednak we wniosku widnieje fragment wskazujący, w jakim kierunku zmierzać może reorganizacja.
– Dłużnik przygotował kilka wariantów w zależności od rozwoju epidemii koronawirusa w Europie, jednak już teraz wydaje się, że linie Praga-Paryż, Praga-Amsterdam, Praga-Moskwa i Praga-Kijów zostaną w znacznym stopniu zachowane. Kredytobiorca jest gotowy do elastycznego dostosowania konkretnych linii w celu maksymalizacji zysków – cytuje fragment wniosku portal Pasazer.com.
Sytuacja czeskiej linii lotniczej jest bardzo trudna, zarząd jednak wskazuje, co w znacznej mierze przyczyniło się do takiego stanu rzeczy. Od początku pandemii CSA nie otrzymała żadnej pomocy ze strony rządu, choć w wielu krajach podjęto takie działania w związku z pandemią pogrążającą światową turystykę.
– Komunikacja z przedstawicielami rządu Republiki Czeskiej nie wskazuje, że w najbliższej przyszłości należy spodziewać się udzielenia skutecznego wsparcia publicznego, które umożliwiłoby dłużnikowi zaspokojenie roszczeń jego wierzycieli i zapobieżenie sytuacji upadłościowej – przeczytać można we wniosku upadłościowym.
Jak wygląda sytuacja polskich linii lotniczych LOT?
W bardzo trudnej sytuacji znajdują się również Polskie Linie Lotnicze LOT. Jak większość przewoźników na całym świecie, tracą ogromne pieniądze w wyniku pandemii i zmniejszenia zainteresowania podróżami międzynarodowymi. Polska zwróciła się do Komisji Europejskiej z wnioskiem o wydanie zgody na wsparcie przedsiębiorstwa.
Pod koniec grudnia 2022 roku KE wydała pozytywną ocenę planów rządu ws. pomocy LOT. Przewoźnik ma otrzymać 650 mln euro w ramach wsparcia w czasie pandemii koronawirusa.
– LOT odgrywa kluczową rolę dla sieci połączeń i gospodarki Polski. Dzięki zastosowanym środkom pomocy LOT otrzyma około 650 mln euro na walkę ze skutkami obecnego kryzysu – ogłosiła Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca KE.
Na temat tych działań wypowiedział się również pełnomocnik rządu ds. CPK oraz wiceminister infrastruktury. Jak podkreślił, rządy europejskich krajów w czasie pandemii wspierają swoich narodowych przewoźników i są to działania naturalne.
– Pieniądze płyną, bo to są przede wszystkim instrumenty kredytowe. Wszystkie linie na świecie, co najmniej wszystkie duże linie europejskie, korzystają z pomocy swoich rządów. I to często znacznie większej niż PLL LOT [...] Pomoc rządu pozwoli przetrwać LOT-owi trudny, pandemiczny okres, który uderza w biznes lotniczy. Rynek będzie nieco wyczyszczony z konkurencji, bo nie wszystkie podmioty przetrwają, LOT będzie mógł nawet szybciej niż przed epidemią podjąć ekspansję i się rozwijać – wyjaśnił Marcin Horała w rozmowie z portalem Money.pl.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
Źródło: Pasażer.com