Turysci.pl
czeska linia lotnicza złożyła wniosek o upadłość

fot. wikimedia.org/Eric Salard/CC BY-SA 2.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en

Czeski przewoźnik CSA złożył wniosek o upadłość i reorganizację firmy. Nie dostali pomocy od rządu

1 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Jedna z najstarszych linii lotniczych w Europie, czeska CSA, złożyła w piątek wnioski do sądu w Pradze o reorganizację firmy oraz o wpisanie do rejestru upadłości. Jak podają media, trudna sytuacja przewoźnika wynika z trwającej już blisko rok pandemii ko

  • Czeska linia lotnicza CSA wystąpiła z wnioskami o upadłość i reorganizację firmy

  • Wcześniej CSA informowała, że chce zwolnić 430 pracowników

  • Przewoźnik nie dostał wsparcia finansowego od rządu Czech i nie może uporać się z kryzysem wywołanym pandemią

Linia lotnicza CSA, będąca czeskim narodowym przewoźnikiem, ogłosiła w piątek wystosowanie wniosku do sądu o wpisanie do rejestru upadłości. Takie działanie, wraz z wnioskiem o reorganizację firmy, ma być ostatnią szansą na ratunek dla przedsiębiorstwa. 

CSA niecały tydzień temu zgłosiło się do urzędu pracy w związku z chęcią zwolnienia 430 osób, czyli wszystkich swoich pracowników. Informację tę podał dziennik Hospodarske Noviny.

Należący do grupy Smartwings przewoźnik zgłosił się w lutym do czeskiego rządu z wnioskiem o udzielenie wsparcia finansowego. Prosili o 1,1 mld koron czeskich (ok. 190 mln zł) pomocy publicznej, jednak spotkali się z odmową

Nie planujemy żadnego specjalnego wsparcia dla grupy Smartwings – poinformował czeski minister transportu, przemysłu i handlu, Karel Havlicek. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO[EMBED-3203]

98-letni przewoźnik, zgłaszając wniosek o upadłość, chce pokazać, że jest w sytuacji bez wyjścia. W komunikacie CSA oświadczyła, że przed wybuchem pandemii była rentowna, jednak COVID-19 gwałtownie zmienił tę sytuację. Wnioski mają być ich ostatnią deską ratunku. 

Wbrew rekomendacjom Komisji Europejskiej i IATA, CSA nie otrzymała żadnego finansowego wsparcia od czeskiego rządu, w przeciwieństwie do naszych rywali, którzy otrzymali pomoc finansową od rządów innych krajów – cytuje komunikat linii lotniczej portal Fly4Free. 

Rozmowy o pozyskaniu ewentualnego wsparcia od rządu dla przewoźnika trwają od sierpnia 2020 roku. Nie przynoszą one jednak efektu, ale przewoźnik zapewnia, że na razie wciąż będzie realizował loty. Zarówno CSA, jak i Smartwings, deklarują przedstawienie w najbliższym czasie planu naprawczego, który ma pomóc w wyjściu z trudnej sytuacji oraz spłacie zobowiązań finansowych. 

Reorganizacja jest ostatnią szansą na ratunek firmy, chyba że czeski rząd zmieni zdanie – czytamy w komunikacie. 

Przypomnijmy, że na początku lutego dwa samoloty CSA zostały zajęte za niespłacone długi. 

Pandemia rujnuje branżę lotniczą

Niestety przypadek czeskiego przewoźnika narodowego nie jest odosobniony od początku wybuchu pandemii. W czerwcu 2020 roku bankructwo ogłosiła też tania linia lotnicza Level Europe, pochodząca z Austrii

Podobne sytuacje dzieją się na całym świecie. Również w czerwcu ubiegłego roku niewypłacalność ogłosił przewoźnik Virgin Atlantic

Co mają zrobić pasażerowie w sytuacji upadku linii, którą zamierzali podróżować? Czeski przewoźnik co prawda zapowiada kontynuowanie lotów, jednak często kursy zostają wstrzymane natychmiastowo. Na szczęście są sposoby, by turyści nie stracili pieniędzy, które wydali już na bilety. 

Pasażerowie mogą ubiegać się o zwrot kosztów, gdy rezerwacji na lot dokonano za pośrednictwem biura podróży lub partnerskiej linii lotniczej. Podmioty te są odpowiedzialne za zaistniałe problemy, o ile loty zostały objęte ubezpieczeniem podróżnym. Co ważne, podczas wakacji zorganizowanych takie ubezpieczenie jest obowiązkowe – twierdziła radca prawny AirHelp, Magdalena Bursa-Łapińska, cytowana przez Wirtualną Polskę. 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Fly4Free/WP

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Czechy przywracają stan wyjątkowy. Będzie obowiązywał do świąt

Czytaj więcej >

Europa

Europejskie państwa wprowadzają zakazy lotów. Powodem nowa mutacja koronawirusa

Czytaj więcej >

Europa

Portugalia wprowadza stan klęski żywiołowej. "Wkraczamy w fazę większego ryzyka"

Czytaj więcej >

Europa

Zmiany dla Polaków planujących podróż do Francji. Chodzi o terminy testów na koronawirusa

Czytaj więcej >

Europa

Paszporty covidowe. Komisja Europejska zapowiedziała zmiany

Czytaj więcej >

Europa

Tragiczny wypadek przy kręceniu reklamy ośrodka narciarskiego w Solden

Czytaj więcej >