Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Europa > Czeski przewoźnik CSA złożył wniosek o upadłość i reorganizację firmy. Nie dostali pomocy od rządu
Patryk Korzec
Patryk Korzec 01.03.2021 17:35

Czeski przewoźnik CSA złożył wniosek o upadłość i reorganizację firmy. Nie dostali pomocy od rządu

czeska linia lotnicza złożyła wniosek o upadłość
fot. wikimedia.org/Eric Salard/CC BY-SA 2.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en
  • Czeska linia lotnicza CSA wystąpiła z wnioskami o upadłość i reorganizację firmy

  • Wcześniej CSA informowała, że chce zwolnić 430 pracowników

  • Przewoźnik nie dostał wsparcia finansowego od rządu Czech i nie może uporać się z kryzysem wywołanym pandemią

Linia lotnicza CSA, będąca czeskim narodowym przewoźnikiem, ogłosiła w piątek wystosowanie wniosku do sądu o wpisanie do rejestru upadłości. Takie działanie, wraz z wnioskiem o reorganizację firmy, ma być ostatnią szansą na ratunek dla przedsiębiorstwa. 

CSA niecały tydzień temu zgłosiło się do urzędu pracy w związku z chęcią zwolnienia 430 osób, czyli wszystkich swoich pracowników. Informację tę podał dziennik Hospodarske Noviny.

Należący do grupy Smartwings przewoźnik zgłosił się w lutym do czeskiego rządu z wnioskiem o udzielenie wsparcia finansowego. Prosili o 1,1 mld koron czeskich (ok. 190 mln zł) pomocy publicznej, jednak spotkali się z odmową

Nie planujemy żadnego specjalnego wsparcia dla grupy Smartwings – poinformował czeski minister transportu, przemysłu i handlu, Karel Havlicek. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO[EMBED-3203]

98-letni przewoźnik, zgłaszając wniosek o upadłość, chce pokazać, że jest w sytuacji bez wyjścia. W komunikacie CSA oświadczyła, że przed wybuchem pandemii była rentowna, jednak COVID-19 gwałtownie zmienił tę sytuację. Wnioski mają być ich ostatnią deską ratunku. 

Wbrew rekomendacjom Komisji Europejskiej i IATA, CSA nie otrzymała żadnego finansowego wsparcia od czeskiego rządu, w przeciwieństwie do naszych rywali, którzy otrzymali pomoc finansową od rządów innych krajów – cytuje komunikat linii lotniczej portal Fly4Free. 

Rozmowy o pozyskaniu ewentualnego wsparcia od rządu dla przewoźnika trwają od sierpnia 2020 roku. Nie przynoszą one jednak efektu, ale przewoźnik zapewnia, że na razie wciąż będzie realizował loty. Zarówno CSA, jak i Smartwings, deklarują przedstawienie w najbliższym czasie planu naprawczego, który ma pomóc w wyjściu z trudnej sytuacji oraz spłacie zobowiązań finansowych. 

Reorganizacja jest ostatnią szansą na ratunek firmy, chyba że czeski rząd zmieni zdanie – czytamy w komunikacie. 

Przypomnijmy, że na początku lutego dwa samoloty CSA zostały zajęte za niespłacone długi. 

Pandemia rujnuje branżę lotniczą

Niestety przypadek czeskiego przewoźnika narodowego nie jest odosobniony od początku wybuchu pandemii. W czerwcu 2020 roku bankructwo ogłosiła też tania linia lotnicza Level Europe, pochodząca z Austrii

Podobne sytuacje dzieją się na całym świecie. Również w czerwcu ubiegłego roku niewypłacalność ogłosił przewoźnik Virgin Atlantic

Co mają zrobić pasażerowie w sytuacji upadku linii, którą zamierzali podróżować? Czeski przewoźnik co prawda zapowiada kontynuowanie lotów, jednak często kursy zostają wstrzymane natychmiastowo. Na szczęście są sposoby, by turyści nie stracili pieniędzy, które wydali już na bilety. 

Pasażerowie mogą ubiegać się o zwrot kosztów, gdy rezerwacji na lot dokonano za pośrednictwem biura podróży lub partnerskiej linii lotniczej. Podmioty te są odpowiedzialne za zaistniałe problemy, o ile loty zostały objęte ubezpieczeniem podróżnym. Co ważne, podczas wakacji zorganizowanych takie ubezpieczenie jest obowiązkowe – twierdziła radca prawny AirHelp, Magdalena Bursa-Łapińska, cytowana przez Wirtualną Polskę. 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Fly4Free/WP