Turysci.pl
TPN apeluje, by turyści nie przyjeżdżali na krokusy

fot. pixabay.com/OlegAleksejczuk/zdjęcie poglądowe

TPN kolejny raz odradza wyjazdy na krokusy. „Apelujemy o rezygnację z przyjazdu w Tatry"

7 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

TPN ponownie ostrzegł turystów przed przyjazdem w góry w najbliższym czasie w celu podziwiania kwitnących krokusów. W rozmowie z PAP pracownik Parku podkreślił, że każdy podróżny powinien rozważyć, czy na pewno pojawienie się na szlakach jest konieczne w dobie pandemii. Podziwianie fioletowych krajobrazów może być niebezpieczne, jeśli w Tatry będą tłumy.

  • TPN ponownie ostrzega turystów przed przyjazdem w Tatry, by podziwiać krokusy

  • Pracownik Parku w rozmowie z PAP podkreślił, że każdego roku na halach zjawiają się tysiące ludzi, co w dobie pandemii może być niebezpieczne

  • Władysław Bętkowski z Tatrzańskiego Parku Narodowego zaapelował, by zrezygnować z przyjazdu w Tatry

TPN kolejny raz zwrócił się do turystów. W środę na stronie PAP pojawił się apel pracownika o zrezygnowanie z wyjazdów w góry, o ile nie jest to konieczne. Podkreślono w nim, że pojawienie się tłumów na szlakach nie jest wskazane w dobie pandemii.

TPN odradza wyjazdy w Tatry

Pierwszy apel Tatrzańskiego Parku Narodowego w sprawie wyjazdów na krokusy, pojawił się już pod koniec marca. Przyrodnicy podkreślali wtedy, że apogeum kwitnienia tych kwiatów przypaść może na weekend 10-11 kwietnia. Data ta już się zbliża, pracownicy więc postanowili jeszcze raz przypomnieć, że lepiej zostać w tym roku w domach i podziwiać piękne widoki w internecie.

Nie żyją dwie, ważne postaci PTTK

Nie żyje Andrzej Kopacki i Grażyna Kin-Rzymkowska. Ważne postaci PTTK

CZYTAJ DALEJ

Władysław Bętkowski z TPN w rozmowie z PAP zachęcił Polaków, by „przede wszystkim zadbali o swoje zdrowie", bo przebywanie w tłumie na szlakach może sprzyjać rozwojowi epidemii. Prosił o rozważenie, czy taki wyjazd jest konieczny. Jeśli nie, to lepiej byłoby pozostać w domach.

Apelujemy o rezygnację z przyjazdu w Tatry na krokusy – podkreślił Bętkowski w środę dla PAP.

W mediach społecznościowych Tatrzańskiego Parku Narodowego trwa również akcja „Ani kroku(s) dalej!". Z jej pomocą pracownicy wyjaśniają turystom, jak zachowywać się w górach i nie szkodzić rosnącym kwiatom. Przy okazji jednak zachęcają również do oglądania fioletowych hal w internecie, zamiast osobiście.

Chcemy, aby turyści, oglądając zdjęcia na profilach społecznościowych, mieli namiastkę fioletowych, tatrzańskich polan – czytamy we wpisie.

Zasady zachowania w Tatrach

Osoby, które mimo licznych ostrzeżeń i apeli i tak zdecydują się jechać w góry, muszą przestrzegać zasad. Mają one chronić górską przyrodę, a jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo sanitarne.

TPN apeluje o zachowywanie dystansu społecznego. Pracownicy przypominają też, że obiekty noclegowe i gastronomiczne pozostają zamknięte z uwagi na ogólnopolski lockdown. Na parkingach i miejscach postojowych obowiązuje nakaz zasłaniania ust oraz nosa, a noszenie maseczek Park poleca również na szlakach, choć tam nie jest to nakazane. Na profilu Tatrzańskiego Parku Narodowego opublikowano również 8 zasad prawidłowego oglądania krokusów:

  1. Kwiaty należy oglądać i fotografować tylko ze szlaków turystycznych;

  2. Zabronione jest deptanie krokusów oraz wchodzenie na polany;

  3. Nie można siadać ani kłaść się wśród kwiatów;

  4. Zabronione jest zrywanie krokusów;

  5. Nie można parkować w miejscach, w których rosną krokusy;

  6. Z toalet korzystać można wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych;

  7. Widząc turystów, którzy zachowują się nieodpowiednio, nie powinno się pozostać obojętnym.

TPN wymienił również więcej miejsc, w których podziwiać można połacie fioletowych kwiatów. Zwykle największe tłumy gapiów gromadzą się na Polanie Chochołowskiej, ale piękne widoki są też w Dolinie Kościeliskiej, na Polanie Kopieniec, na Kalatówkach czy przy Drodze pod Reglami. Warto więc zdecydować się na miejsca mniej popularne, co zmniejszy liczbę ludzi przebywających w okolicy, ułatwi przestrzeganie obostrzeń oraz zachowywanie dystansu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: PAP, TPN

Podobne artykuły

Zatonęła łódź na Mazurach

Polska

Na Mazurach w niedzielę wiał silny wiatr. „Nie wszyscy żeglarze radzą sobie w takich warunkach"

Czytaj więcej >

Polska

Śmierć w Tatrach. Turysta prawdopodobnie skoczył z Kościelca

Czytaj więcej >
Nowe przepisy wjazdu do Polski

Polska

Zmiana zasad wjazdu do Polski, a od środy otwarcie kolejnych przejść granicznych z Ukrainą

Czytaj więcej >
Atak na plażowicza w Kryspinowie

Polska

Atak na plażowicza w Kryspinowie. Zwrócił uwagę ludziom pływającym rowerkiem wodnym

Czytaj więcej >
PKP znosi limit

Polska

Od 26 czerwca zmiany w pociągach PKP. Znikają limity zajętości

Czytaj więcej >
Przedłużenie Polskiego Bonu Turystycznego. Głos z Kancelarii Prezydenta

Polska

Obecnie nie trwają prace nad przedłużeniem Polskiego Bonu Turystycznego

Czytaj więcej >