Turysci.pl
TPN apeluje, by turyści nie przyjeżdżali na krokusy

fot. pixabay.com/OlegAleksejczuk/zdjęcie poglądowe

TPN kolejny raz odradza wyjazdy na krokusy. „Apelujemy o rezygnację z przyjazdu w Tatry"

7 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

TPN ponownie ostrzegł turystów przed przyjazdem w góry w najbliższym czasie w celu podziwiania kwitnących krokusów. W rozmowie z PAP pracownik Parku podkreślił, że każdy podróżny powinien rozważyć, czy na pewno pojawienie się na szlakach jest konieczne w dobie pandemii. Podziwianie fioletowych krajobrazów może być niebezpieczne, jeśli w Tatry będą tłumy.

  • TPN ponownie ostrzega turystów przed przyjazdem w Tatry, by podziwiać krokusy

  • Pracownik Parku w rozmowie z PAP podkreślił, że każdego roku na halach zjawiają się tysiące ludzi, co w dobie pandemii może być niebezpieczne

  • Władysław Bętkowski z Tatrzańskiego Parku Narodowego zaapelował, by zrezygnować z przyjazdu w Tatry

TPN kolejny raz zwrócił się do turystów. W środę na stronie PAP pojawił się apel pracownika o zrezygnowanie z wyjazdów w góry, o ile nie jest to konieczne. Podkreślono w nim, że pojawienie się tłumów na szlakach nie jest wskazane w dobie pandemii.

TPN odradza wyjazdy w Tatry

Pierwszy apel Tatrzańskiego Parku Narodowego w sprawie wyjazdów na krokusy, pojawił się już pod koniec marca. Przyrodnicy podkreślali wtedy, że apogeum kwitnienia tych kwiatów przypaść może na weekend 10-11 kwietnia. Data ta już się zbliża, pracownicy więc postanowili jeszcze raz przypomnieć, że lepiej zostać w tym roku w domach i podziwiać piękne widoki w internecie.

Nie żyją dwie, ważne postaci PTTK

Nie żyje Andrzej Kopacki i Grażyna Kin-Rzymkowska. Ważne postaci PTTK

CZYTAJ DALEJ

Władysław Bętkowski z TPN w rozmowie z PAP zachęcił Polaków, by „przede wszystkim zadbali o swoje zdrowie", bo przebywanie w tłumie na szlakach może sprzyjać rozwojowi epidemii. Prosił o rozważenie, czy taki wyjazd jest konieczny. Jeśli nie, to lepiej byłoby pozostać w domach.

Apelujemy o rezygnację z przyjazdu w Tatry na krokusy – podkreślił Bętkowski w środę dla PAP.

W mediach społecznościowych Tatrzańskiego Parku Narodowego trwa również akcja „Ani kroku(s) dalej!". Z jej pomocą pracownicy wyjaśniają turystom, jak zachowywać się w górach i nie szkodzić rosnącym kwiatom. Przy okazji jednak zachęcają również do oglądania fioletowych hal w internecie, zamiast osobiście.

Chcemy, aby turyści, oglądając zdjęcia na profilach społecznościowych, mieli namiastkę fioletowych, tatrzańskich polan – czytamy we wpisie.

Zasady zachowania w Tatrach

Osoby, które mimo licznych ostrzeżeń i apeli i tak zdecydują się jechać w góry, muszą przestrzegać zasad. Mają one chronić górską przyrodę, a jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo sanitarne.

TPN apeluje o zachowywanie dystansu społecznego. Pracownicy przypominają też, że obiekty noclegowe i gastronomiczne pozostają zamknięte z uwagi na ogólnopolski lockdown. Na parkingach i miejscach postojowych obowiązuje nakaz zasłaniania ust oraz nosa, a noszenie maseczek Park poleca również na szlakach, choć tam nie jest to nakazane. Na profilu Tatrzańskiego Parku Narodowego opublikowano również 8 zasad prawidłowego oglądania krokusów:

  1. Kwiaty należy oglądać i fotografować tylko ze szlaków turystycznych;

  2. Zabronione jest deptanie krokusów oraz wchodzenie na polany;

  3. Nie można siadać ani kłaść się wśród kwiatów;

  4. Zabronione jest zrywanie krokusów;

  5. Nie można parkować w miejscach, w których rosną krokusy;

  6. Z toalet korzystać można wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych;

  7. Widząc turystów, którzy zachowują się nieodpowiednio, nie powinno się pozostać obojętnym.

TPN wymienił również więcej miejsc, w których podziwiać można połacie fioletowych kwiatów. Zwykle największe tłumy gapiów gromadzą się na Polanie Chochołowskiej, ale piękne widoki są też w Dolinie Kościeliskiej, na Polanie Kopieniec, na Kalatówkach czy przy Drodze pod Reglami. Warto więc zdecydować się na miejsca mniej popularne, co zmniejszy liczbę ludzi przebywających w okolicy, ułatwi przestrzeganie obostrzeń oraz zachowywanie dystansu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: PAP, TPN

Patryk Korzec

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Remonty w Karkonoskim Parku Narodowym. „Utrudnienia potrwają około pięć dni"

Czytaj więcej >

Polska

Turyści bez przygotowania poszli na Orlą Perć. W środku nocy sprowadzało ich TOPR

Czytaj więcej >

Polska

TPN ostrzega przed niedźwiedziami. Zwierzęta podchodzą coraz bliżej osiedli

Czytaj więcej >

Polska

Ojciec zabrał 12-latkę na Orlą Perć. „Dziecko bardzo się bało i czuło się niepewnie"

Czytaj więcej >

Polska

Górale ostrzegają przed niedźwiedziem na Gubałówce. „To młode zwierzę"

Czytaj więcej >

Polska

Turystka zostawiła psa w samochodzie i poszła do Morskiego Oka. Zwierzę uratowała policja

Czytaj więcej >