Turysci.pl
tatry

fot. Pixabay/ aykapog

Władze TPN apelują do turystów. „Tatry poczekają"

31 Marca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Tatry co roku odwiedzają tysiące turystów, którzy chcą podziwiać kwitnące krokusy. W tym roku jednak może być to szczególnie niebezpieczne. Władze TPN zaapelowały, aby tym razem zadbać o swoje bezpieczeństwo, aby móc podziwiać ten cud natury za rok.

Tatry co roku cieszyły się szczególnym zainteresowaniem turystów w okresie kwitnienia krokusów. Wówczas najwyższe polskie góry odwiedza nawet 80 tys. turystów. W tym roku jednak władze TPN zaapelowały, aby darować sobie tę przyjemność.

„Tatry poczekają, krokusy zakwitną również w przyszłym roku"

Jeszcze zanim wybuchła pandemia, w okresie kwitnienia krokusów polskie Tatry odwiedzało jednorazowo nawet do 80 tys. turystów, którzy przybywali podziwiać ten cud natury. Niestety, wiązało się to również z tłokiem, korkami i tworzeniem improwizowanych parkingów, które nie sprzyjają ani przyrodzie ani sytuacji epidemicznej.

- Spodziewamy się, że mimo rządowych zaleceń mogą pojawić się tłumy turystów, aby obserwować krokusy. W obecnej sytuacji epidemicznej wycieczka w Tatry może być niebezpieczna. W tłumie trudno będzie zachować dystans - powiedziała polsatnews.pl Paulina Kołodziejska z TPN.

- Dlatego apelujemy: głowa do góry, Tatry poczekają, a krokusy zakwitną również w przyszłym roku - mówi Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN.

TPN zamyka drogi wspinaczkowe

Sokoły wędrowne w Tatrach. TPN zamyka część dróg wspinaczkowych

CZYTAJ DALEJ

Wybierając się w Tatry, należy pamiętać również o kilku podstawowych zasadach, które przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego przypominają rok w rok.

Przede wszystkim pamiętać trzeba, że zdjęcia są zdecydowanie wystarczającą pamiątką, a kwiatów nie należy zrywać. Zdecydowanie lepiej prezentować się będą w ziemi. Ponadto nie powinno się na nich kłaść.

Należy uważać również, aby przypadkiem nie zaparkować na kwiatach samochodu albo ich nie podeptać. Nie wolno również pozostawiać na szlaku swoich śmieci, a za potrzebą należy udawać się do toalet w schroniskach lub przenośnych toalet przy szlaku.

Najwięcej krokusów ma pojawić się w Tatrach około 10-11 kwietnia. Najczęściej wybieranym punktem obserwacyjnym jest Dolina Chochołowska, jednak w pandemicznych realiach gromadzenie się tam dużej liczby osób może sprzyjać rozprzestrzenianiu pandemii.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Interia

Podobne artykuły

Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
Ksiądz błogosławił w Szczyrku

Polska

Ksiądz ze Skrzycznego błogosławił turystom i mieszkańcom. Mogli cieszyć się Beskidami

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >