Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Trwają konsultacje nad zmianami w Kodeksie pracy. Rozważane są dłuższe urlopy wypoczynkowe
Patryk Korzec
Patryk Korzec 31.03.2021 12:38

Trwają konsultacje nad zmianami w Kodeksie pracy. Rozważane są dłuższe urlopy wypoczynkowe

urlopy Polaków mogą się zmienić
fot. wikimedia.org/kkic/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Urlopy Polaków już wkrótce mogą być dłuższe o 5 dni? Jeden ze związków zawodowych złożył taką propozycję i jest ona omawiana przez Radę Dialogu Społecznego. Pojawiły się trzy warianty zmieniające Kodeks pracy w kwestii wolnych dni wypoczynkowych.

  • Rada Dialogu Społecznego omawia pomysł wprowadzenia 31 dni urlopowych dla pracowników

  • Przedsiębiorcy wskazują na wyższe koszty pracy, ale chcą wrócić do tematu po zakończeniu kryzysu pandemicznego

  • Drugim pomysłem jest 31 dni urlopu dla pracowników z 30-letnim stażem, a trzecim 26 dni urlopu, niezależnie od liczby przepracowanych lat

Urlopy Polaków już wkrótce mogą się zmienić. Radia Dialogu Społecznego omawia właśnie trzy projekty zmieniające zasady przyznawania dni wolnych od pracy. Przedsiębiorcy nie powiedzieli kategorycznie „nie", ale podkreślają, że wygodniej by było wrócić do tego tematu po uporaniu się z kryzysem pandemicznym.

Czy urlopy Polaków będą dłuższe? Propozycja 31 dni

Przedstawiciele rządu, związków zawodowych oraz pracodawców od kilku miesięcy omawiają plany nowelizacji Kodeksu pracy. Dopiero teraz jednak w mediach pojawiły się pierwsze, konkretne informacje na temat poruszanych wątków.

Jak się okazuje, jednym z głównych tematów jest urlop wypoczynkowy. Jeden ze związków zawodowych zaproponował zamienienie 26 dni wolnych na 31 dla wszystkich pracowników. Bez wątpienia byłaby to dobra informacja dla wszystkich turystów, ale mniej podoba się to przedsiębiorcom. Wskazują, że dodatkowy tydzień wolnego przełoży się na wyższe koszty pracy.

Jako pracodawcy rozumiemy zasadność pomysłu, który wypłynął od strony związkowej, by zwiększyć wymiar urlopu wypoczynkowego dla pracowników, ale musimy myśleć też o jego kosztach – mówiła dla Business Insider Polska ekspertka ds. prawa pracy Federacji Przedsiębiorców Polskich, prof. Grażyna Spytek-Bandurska.

BI podkreśla również, że projekt nie został odrzucony, ale pojawiła się propozycja powrotu do tematu dopiero po kryzysie pandemicznym.

Związki zawodowe były przygotowane na opór, więc przedstawione zostały jeszcze 2 inne propozycje, dotyczące urlopów wypoczynkowych.

Pierwsza z nich zakłada, że 26 dni urlopu przysługiwało będzie wszystkim pracownikom, a nie tylko tym, którzy przepracowali 10 lat, tak jak ma to miejsce obecnie.

Drugi pomysł awaryjny to wprowadzenie 31 dni urlopowych, ale tylko dla pracowników z 30-letnim stażem. Wariant ten argumentuje się koniecznością dodatkowych dni wolnych, przeznaczonych na regenerację, co zwiększy efektywność pracy.

Bez wątpienia każda z tych zmian przypadłaby do gustu wielu osobom aktywnym turystycznie. Dodatkowy tydzień wolnego spędzić można na zwiedzaniu świata, zakładając, że pandemia w końcu na to pozwoli. Jak na razie jednak wciąż nie wiadomo, kiedy konsultacje społeczne dobiegną końca i jakiekolwiek zmiany w końcu zostaną wprowadzone w życie.

Kiedy najlepiej wziąć wolne w 2021 roku?

Obecnie pracującym Polakom zwykle przysługuje 20 lub 26 dni wolnych od pracy, które mogą wykorzystać w dogodnym dla siebie terminie. Czasami jednak kalendarz dni ustawowo wolnych sprawia, że skorzystać można z o wiele dłuższych wakacji, niż wynika to z naszego urlopu.

W tym roku majówka zaczyna się w sobotę, a kończy w poniedziałek. Biorąc wolne 5 dni przed, lub 4 dni po dniach ustawowo wolnych, możemy cieszyć się o jeden dzień dłuższymi wakacjami.

Kolejna okazja trafi się początkiem czerwca, kiedy wypada Boże Ciało. Jest ono w czwartek, wystarczy więc wziąć urlop w piątek 4 czerwca, by wyjechać na 4-dniowy weekend.

Kolejne dwie szanse na dłuższe wolne trafią się dopiero w listopadzie. Uroczystość Wszystkich Świętych przypada na poniedziałek, dając nam 3-dniowy weekend. 1,5 tygodnia później znów jest Święto Niepodległości. Przypada ono na 11 listopada (czwartek), wystarczy więc wziąć urlop w piątek, by mieć kolejne 4 dni wolne.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Radio ZET