Turysci.pl
urlopy Polaków mogą się zmienić

fot. wikimedia.org/kkic/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Trwają konsultacje nad zmianami w Kodeksie pracy. Rozważane są dłuższe urlopy wypoczynkowe

31 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Urlopy Polaków już wkrótce mogą być dłuższe o 5 dni? Jeden ze związków zawodowych złożył taką propozycję i jest ona omawiana przez Radę Dialogu Społecznego. Pojawiły się trzy warianty zmieniające Kodeks pracy w kwestii wolnych dni wypoczynkowych.

  • Rada Dialogu Społecznego omawia pomysł wprowadzenia 31 dni urlopowych dla pracowników

  • Przedsiębiorcy wskazują na wyższe koszty pracy, ale chcą wrócić do tematu po zakończeniu kryzysu pandemicznego

  • Drugim pomysłem jest 31 dni urlopu dla pracowników z 30-letnim stażem, a trzecim 26 dni urlopu, niezależnie od liczby przepracowanych lat

Urlopy Polaków już wkrótce mogą się zmienić. Radia Dialogu Społecznego omawia właśnie trzy projekty zmieniające zasady przyznawania dni wolnych od pracy. Przedsiębiorcy nie powiedzieli kategorycznie „nie", ale podkreślają, że wygodniej by było wrócić do tego tematu po uporaniu się z kryzysem pandemicznym.

Czy urlopy Polaków będą dłuższe? Propozycja 31 dni

Przedstawiciele rządu, związków zawodowych oraz pracodawców od kilku miesięcy omawiają plany nowelizacji Kodeksu pracy. Dopiero teraz jednak w mediach pojawiły się pierwsze, konkretne informacje na temat poruszanych wątków.

Jak się okazuje, jednym z głównych tematów jest urlop wypoczynkowy. Jeden ze związków zawodowych zaproponował zamienienie 26 dni wolnych na 31 dla wszystkich pracowników. Bez wątpienia byłaby to dobra informacja dla wszystkich turystów, ale mniej podoba się to przedsiębiorcom. Wskazują, że dodatkowy tydzień wolnego przełoży się na wyższe koszty pracy.

TPN zamyka drogi wspinaczkowe

Sokoły wędrowne w Tatrach. TPN zamyka część dróg wspinaczkowych

CZYTAJ DALEJ

Jako pracodawcy rozumiemy zasadność pomysłu, który wypłynął od strony związkowej, by zwiększyć wymiar urlopu wypoczynkowego dla pracowników, ale musimy myśleć też o jego kosztach – mówiła dla Business Insider Polska ekspertka ds. prawa pracy Federacji Przedsiębiorców Polskich, prof. Grażyna Spytek-Bandurska.

BI podkreśla również, że projekt nie został odrzucony, ale pojawiła się propozycja powrotu do tematu dopiero po kryzysie pandemicznym.

Związki zawodowe były przygotowane na opór, więc przedstawione zostały jeszcze 2 inne propozycje, dotyczące urlopów wypoczynkowych.

Pierwsza z nich zakłada, że 26 dni urlopu przysługiwało będzie wszystkim pracownikom, a nie tylko tym, którzy przepracowali 10 lat, tak jak ma to miejsce obecnie.

Drugi pomysł awaryjny to wprowadzenie 31 dni urlopowych, ale tylko dla pracowników z 30-letnim stażem. Wariant ten argumentuje się koniecznością dodatkowych dni wolnych, przeznaczonych na regenerację, co zwiększy efektywność pracy.

Bez wątpienia każda z tych zmian przypadłaby do gustu wielu osobom aktywnym turystycznie. Dodatkowy tydzień wolnego spędzić można na zwiedzaniu świata, zakładając, że pandemia w końcu na to pozwoli. Jak na razie jednak wciąż nie wiadomo, kiedy konsultacje społeczne dobiegną końca i jakiekolwiek zmiany w końcu zostaną wprowadzone w życie.

Kiedy najlepiej wziąć wolne w 2021 roku?

Obecnie pracującym Polakom zwykle przysługuje 20 lub 26 dni wolnych od pracy, które mogą wykorzystać w dogodnym dla siebie terminie. Czasami jednak kalendarz dni ustawowo wolnych sprawia, że skorzystać można z o wiele dłuższych wakacji, niż wynika to z naszego urlopu.

W tym roku majówka zaczyna się w sobotę, a kończy w poniedziałek. Biorąc wolne 5 dni przed, lub 4 dni po dniach ustawowo wolnych, możemy cieszyć się o jeden dzień dłuższymi wakacjami.

Kolejna okazja trafi się początkiem czerwca, kiedy wypada Boże Ciało. Jest ono w czwartek, wystarczy więc wziąć urlop w piątek 4 czerwca, by wyjechać na 4-dniowy weekend.

Kolejne dwie szanse na dłuższe wolne trafią się dopiero w listopadzie. Uroczystość Wszystkich Świętych przypada na poniedziałek, dając nam 3-dniowy weekend. 1,5 tygodnia później znów jest Święto Niepodległości. Przypada ono na 11 listopada (czwartek), wystarczy więc wziąć urlop w piątek, by mieć kolejne 4 dni wolne.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Radio ZET

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >