Turysci.pl
GOPR ogłasza zagrożenie lawinowe

zdjęcie poglądowe/fot. pixabay.com/davorsky

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach

13 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

GOPR w środę po południu ogłosił trzeci stopień zagrożenia lawinowego, który obowiązywał będzie do czwartku, do godziny 20:00. Jak ostrzegają ratownicy, pokrywa śnieżna w wielu miejscach może być słabo związana, a poruszanie się po górach wymaga doświadczenia i umiejętności.

  • Trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach obowiązuje od 30 marca do 31 marca, do godziny 20:00

  • Drugi stopień zagrożenia lawinowego ogłoszono wczoraj w rejonie Babiej Góry oraz w Karkonoszach

  • Każda osoba wychodząca w góry musi bardzo uważać i przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa

Ratownicy GOPR trzymają rękę na pulsie i uważnie monitorują sytuację w górach, informując piechurów o sytuacji na szlakach i szczytach. Wczoraj po południu pojawiło się kilka powiadomień lawinowych. Trzeci stopień zagrożenia ogłoszono w Tatrach, a drugi w rejonie Babiej Góry oraz w Karkonoszach.

GOPR ogłosił 3. stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach

Jak informuje TOPR, przy trzecim stopniu zagrożenia lawinowego, oznaczanym pomarańczowym symbolem, śnieg zejść może nawet wtedy, gdy wystąpi niewielkie obciążenie dodatkowe. Szczególnie ryzykowne w takim momencie jest przebywanie na stromych stokach.

Hiszpania zmienia przepisy ws. noszenia maseczek

Hiszpania zmienia przepisy. Maseczki obowiązkowe wszędzie, nawet na plaży

CZYTAJ DALEJ

Duże, a czasem również bardzo duże, lawiny schodzić mogą również samoistnie. Wszystko to sprawia, że ratownicy wyjście w góry zalecają jedynie osobom doświadczonym, posiadającym odpowiednie umiejętności oraz wysoko rozwiniętą zdolność oceny zagrożenia lawinowego.

TOPR wskazuje, że trzeci stopień zagrożenia w pięciostopniowej skali, wywołany jest w głównej mierze dodatnią temperaturą. To przez nią śnieg topnieje, skorupa staje się ciężka i niestabilna, a w efekcie może dość do lawiny.

Wiadomość o decyzji TOPR przeczytać możemy też na profilu T. Wojciechowski na Twitterze. Jest on ratownikiem górskim oraz Przewodnikiem Tatrzańskim, który na bieżąco w mediach społecznościowych przekazuje wiele cennych informacji o polskich górach.

2. stopień zagrożenia lawinowego w Karkonoszach i rejonie Babiej Góry

GOPR przekazał ostrzeżenia lawinowe również dla dwóch innych regionów w Polsce: rejonu Babiej Góry oraz Karkonoszy. W obu przypadkach jest to drugi poziom zagrożenia, czyli stopień umiarkowany, oznaczany ikoną o żółtym kolorze.

W tych przypadkach również jednym z głównych problemów jest mokry śnieg, powstający w wyniku wzrostu temperatury oraz opadów deszczu. Wierzchnie warstwy pokrywy przez to rozmiękają, wzrasta plastyczność, a to doprowadzić może do powstania lawiny.

Na Babiej Górze, w warstwach szczytowych, pokrywa śnieżna ma ponad 100 cm, a w miejscach wywianych występuje oblodzenie. Wraz ze wzrostem temperatury w ciągu dzisiejszego dnia, rośnie również zagrożenie, wszystkie osoby wybierające się w góry powinny zatem zachować szczególną ostrożność.

W związku z wprowadzonym przez polski rząd ogólnokrajowym lockdownem, turystów w każdym regionie Polski jest zdecydowanie mniej. Krupówki świecą pustkami, ale już wkrótce wiele osób ruszy na szlaki, by podziwiać kwitnące krokusy. W obliczu sytuacji meteorologicznej pamiętajmy jednak, by przed wyjściem w góry zawsze sprawdzać warunki pogodowe i komunikaty ratowników. Uchronić nas to może przed wieloma sytuacjami, które mogą zagrozić naszemu życiu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: GOPR

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Potworny upał, a miejscami burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne

Czytaj więcej >

Polska

Burze to nie wszystko. Co czeka nas w długi weekend czerwcowy?

Czytaj więcej >

Polska

Turystom w Turcji grozi aresztowanie. Jeden z lokalnych przepisów jest niezwykle ważny

Czytaj więcej >

Polska

Jasnowicz Glanc ostrzega przed wakacjami. Wskazuje kierunek, którego lepiej unikać

Czytaj więcej >

Polska

Gwałtowne pogorszenie pogody na północy Polski. Będzie niebezpiecznie

Czytaj więcej >

Polska

Klientki nie zapłaciły za dania w restauracji. "Napiwek" dla kelnerek rozpętał burzę w sieci

Czytaj więcej >