Turysci.pl
bon turystyczny prezydent podpisał

Pixabay/ pasja1000

Będą zmiany w bonie turystycznym. Jest decyzja, prezydent podpisał ustawę

25 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Bon turystyczny ulegnie zmianie. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę umożliwiającą realizację świadczenia bez konieczności noclegu. Jak informuje RMF24, warunkiem opłacenia bonem jednodniowej wycieczki jest skorzystanie przez beneficjentów z min

Bon turystyczny to świadczenie, które przysługuje rodzinom z dziećmi. Na każde z nich przypada dodatkowe 500 złotych. Wyjątkiem są dzieci z niepełnosprawnościami, które otrzymują dodatkowe 1000 złotych. 

Temat bonu pojawił się ponownie, gdy zamknięte zostały ośrodki turystyczne na czas ferii zimowych. Od miesięcy nie funkcjonują również hotele, w których można było wykorzystać środki z bonu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, zgodnie z którą możliwe będzie skorzystanie z bonu bez noclegu.

Będą zmiany w bonie turystycznym

W poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, że Andrzej Duda podpisał nowelizację tzw. ustawy o Covid-19 zawierającą zmiany w ustawie o Polskim Bonie Turystycznym. Jej celem jest zwiększenie efektywności programu i objęcie wsparciem większej grupy przedsiębiorców rejestrujących się w bazie podmiotów przyjmujących płatności bonami.

Jak przypomina RMF, w pierwszym etapie działania programu świadczenie dotyczyło noclegów w obiektach turystycznych oraz imprez turystycznych z minimum jednym noclegiem, które organizowali operatorzy turystyczni lub organizacje pożytku publicznego.

Zgodnie z najnowszą ustawą podpisaną przez Dudę, bony będą mogły służyć również do opłacania jednodniowych wycieczek wraz z wszelkimi atrakcjami przewidzianymi przez organizatorów w ramach danej oferty. Warunkiem jest jednak objęcie pakietem minimum dwóch usług.

Głos w tej sprawie zabrała Polska Organizacja Turystyczna (POT), która zwróciła uwagę, że nowelizacja programu zakłada, że operatorzy turystyczni i organizacje pożytku publicznego mogą dowolnie kompletować pakiety usług.

Włączyć będą mogły zatem do niej m.in.: usługi przewodnickie (zarówno w miastach, jak i na górskich szlakach), przejazdy autokarem, zwiedzanie muzeów, galerii i skansenów, rejsy statkiem, zajęcia rekreacyjne oraz wiele innych aktywności turystycznych i sportowych.

- W ten sposób bon może pomóc nie tylko właścicielom obiektów i osobom bezpośrednio w nich zatrudnionym, ale także pracownikom szerzej rozumianej branży turystycznej: pilotom wycieczek, przewodnikom, instruktorom i animatorom czasu wolnego czy osobom odpowiadającym za transport i wyżywienie - podała POT.

POT zwraca również uwagę, że program po nowelizacji zostaje rozszerzony o wypoczynek w formie wycieczek szkolnych, obozów sportowych, zielonych szkół i półkolonii. Mimo to wiele obiektów turystycznych decyduje się otwierać wbrew panującym restrykcjom.

W bazie Polskiego Bonu Turystycznego znajduje się obecnie ponad 18 tys. przedsiębiorców, jednak jest ona aktualizowana na bieżąco. Listę dostępnych obiektów oferujących usługi zakwaterowania, wycieczki, atrakcje i usługi touroperatorów można znaleźć na stronach POT.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Onet

Podobne artykuły

Polska

Adwokatka radzi, co robić, gdy na plaży ktoś jest za głośno

Czytaj więcej >

Polska

Nowe ograniczenia po powrocie do Polski samolotem. Zmiany także w kwarantannie

Czytaj więcej >

Polska

Pokazali tłumy na Krupówkach w piątkowe południe. Film z drona robi wrażenie

Czytaj więcej >

Polska

21-letni turysta spadł z punktu widokowego podczas nawałnicy. Ratowała go policja i GOPR

Czytaj więcej >

Polska

Leśniczy apeluje do turystów w Tatrach: „Nie podchodzić do nich zbyt blisko, nie dokarmiać"

Czytaj więcej >

Polska

Turyści chętnie odwiedzają Szczawnicę. Na szlakach spotkać można tłumy

Czytaj więcej >