bon turystyczny prezydent podpisałPixabay/ pasja1000

Będą zmiany w bonie turystycznym. Jest decyzja, prezydent podpisał ustawę

Bon turystyczny ulegnie zmianie. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę umożliwiającą realizację świadczenia bez konieczności noclegu. Jak informuje RMF24, warunkiem opłacenia bonem jednodniowej wycieczki jest skorzystanie przez beneficjentów z minimum dwóch usług.

Bon turystyczny to świadczenie, które przysługuje rodzinom z dziećmi. Na każde z nich przypada dodatkowe 500 złotych. Wyjątkiem są dzieci z niepełnosprawnościami, które otrzymują dodatkowe 1000 złotych.

Temat bonu pojawił się ponownie, gdy zamknięte zostały ośrodki turystyczne na czas ferii zimowych. Od miesięcy nie funkcjonują również hotele, w których można było wykorzystać środki z bonu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, zgodnie z którą możliwe będzie skorzystanie z bonu bez noclegu.

Będą zmiany w bonie turystycznym

W poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, że Andrzej Duda podpisał nowelizację tzw. ustawy o Covid-19 zawierającą zmiany w ustawie o Polskim Bonie Turystycznym. Jej celem jest zwiększenie efektywności programu i objęcie wsparciem większej grupy przedsiębiorców rejestrujących się w bazie podmiotów przyjmujących płatności bonami.

Jak przypomina RMF, w pierwszym etapie działania programu świadczenie dotyczyło noclegów w obiektach turystycznych oraz imprez turystycznych z minimum jednym noclegiem, które organizowali operatorzy turystyczni lub organizacje pożytku publicznego.

Zgodnie z najnowszą ustawą podpisaną przez Dudę, bony będą mogły służyć również do opłacania jednodniowych wycieczek wraz z wszelkimi atrakcjami przewidzianymi przez organizatorów w ramach danej oferty. Warunkiem jest jednak objęcie pakietem minimum dwóch usług.

Głos w tej sprawie zabrała Polska Organizacja Turystyczna (POT), która zwróciła uwagę, że nowelizacja programu zakłada, że operatorzy turystyczni i organizacje pożytku publicznego mogą dowolnie kompletować pakiety usług.

Włączyć będą mogły zatem do niej m.in.: usługi przewodnickie (zarówno w miastach, jak i na górskich szlakach), przejazdy autokarem, zwiedzanie muzeów, galerii i skansenów, rejsy statkiem, zajęcia rekreacyjne oraz wiele innych aktywności turystycznych i sportowych.

- W ten sposób bon może pomóc nie tylko właścicielom obiektów i osobom bezpośrednio w nich zatrudnionym, ale także pracownikom szerzej rozumianej branży turystycznej: pilotom wycieczek, przewodnikom, instruktorom i animatorom czasu wolnego czy osobom odpowiadającym za transport i wyżywienie - podała POT.

POT zwraca również uwagę, że program po nowelizacji zostaje rozszerzony o wypoczynek w formie wycieczek szkolnych, obozów sportowych, zielonych szkół i półkolonii. Mimo to wiele obiektów turystycznych decyduje się otwierać wbrew panującym restrykcjom.

W bazie Polskiego Bonu Turystycznego znajduje się obecnie ponad 18 tys. przedsiębiorców, jednak jest ona aktualizowana na bieżąco. Listę dostępnych obiektów oferujących usługi zakwaterowania, wycieczki, atrakcje i usługi touroperatorów można znaleźć na stronach POT.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Onet

Następny artykuł