Turysci.pl
WHO nie popiera paszportów szczepionkowych

fot. unsplash.com/Markus Winkler

WHO nie popiera paszportów szczepionkowych jako warunku przekraczania granic

6 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

WHO nie popiera paszportów szczepionkowych, które miałyby stanowić warunek międzynarodowych wyjazdów w czasie wakacji. Podstawą takiego stanowiska jest brak dowodów na to, że przyjęcie preparatu zapobiega transmisji koronawirusa. Zwrócono również uwagę na fakt, że certyfikaty mogą dyskryminować część turystów.

  • WHO nie popiera paszportów szczepionkowych

  • Nie ma dowodów na to, że przyjęcie preparatu zapobiega transmisji COVID-19

  • Światowa Organizacja Zdrowia zwraca uwagę na kwestię możliwej dyskryminacji osób, które się nie zaszczepią

WHO we wtorek przekazała, że oficjalnie nie popiera paszportów koronawirusowych. Zgodnie z zapowiedziami, nowy dokument ma zacząć obowiązywać m.in. w krajach Unii Europejskiej już w czerwcu. Światowa Organizacja Zdrowia jednak wskazuje, że wciąż nie ma potwierdzonych dowodów na to, że przyjęcie szczepionki zapobiega transmisji choroby.

Rzeczniczka Margaret Harris podkreśliła również, że takie rozwiązanie może działać w sposób dykryminujący. Ofiarami mogłyby być w tym przypadku osoby, które z pewnych powodów nie chciałyby lub nie mogłyby przyjąć preparatu.

WHO sprzeciwia się koronapaszportom

Harris zaznaczyła, że WHO nie popiera pomysłu, by tzw. paszport koronawirusowy trzeba było pokazywać podczas wjazdów i wyjazdów z poszczególnych krajów.

wakacje albo majówka Mocne słowa dr Zaczyńskiego

Dr Zaczyński: Zostałbym na majówkę w domu, żeby mieć później wakacje

CZYTAJ DALEJ

Zauważyła również, że nadal testowane są też dwie chińskie szczepionki. Jeśli przejdą proces pomyślnie, to zostaną dopuszczone do użytku w sytuacjach awaryjnych. Nie wiadomo jednak, czy mogą zostać też zaakceptowane przez Unię Europejską i dołączone do preparatów, które zgodnie z planem, mają zwalniać zaszczepionych podróżnych z obostrzeń.

Przypomnijmy, że nad dokumentem zwalniającym z niektórych obostrzeń pracuje wiele państw. Obywatele Izraela mogą już z takich korzystać na terenie swojego kraju, a Cińczycy podróżujące za granicę otrzymać je mogą też od swojego rządu.

Dyskusja wokół Cyfrowych Zielonych Certyfikatów

Komisja Europejska projekt tzw. paszportów szczepionkowych przedstawiła już 17 marca, nadal jednak nie ma dokładniej daty, kiedy nowy dokument mógłby wejść w życie. Zgodnie z zapowiedziami, planowane jest to jeszcze przed wakacjami.

Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego pod koniec ubiegłego miesiąca publicznie zaprezentował również projekt elektronicznej oraz papierowej wersji paszportu. Jak możemy zobaczyć na koncie Magin Catherine na Twitterze, ma on zawierać m.in. nr paszportu podróżnego, jego imię i nazwisko, datę urodzenia, płeć oraz informacje związane z koronawirusem.

Wokół Certyfikatu wybuchło również wiele kontrowersji i burzliwych dyskusji wśród polityków w państw UE. Prezydent Francji stwierdził, że osoby zaszczepione nie powinny otrzymywać żadnych przywilejów. Podobne zdanie wyraził również belgijski minister spraw zagranicznych.

Angela Merkel z kolei zauważyła, że nie wszystkie chętne osoby mają już możliwość przyjęcia szczepionki. Uzależnienie możliwości podróży od przyjęcia preparatu mogłoby być więc krzywdzące dla wielu turystów, szczególnie w czasie wakacji. Więcej na ten temat przeczytać można tutaj.

Unia Europejska zaznacza natomiast, że Certyfikaty zostały przygotowane w taki sposób, by nikogo nie dyskryminować. Mają zawierać z tego powodu nie tylko informacje o szczepieniach, ale również o wynikach ostatego testu na COVID-19 czy przejściu choroby.

KE jest zdania, że takie rozwiążanie pomoże nie tylko turystom, którzy będą mieli wszystkie dokumenty w jednym miejscu, ale również europejskiej turystyce, zmagającej się z kryzysem pandemicznym.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Polsat News

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >