Turysci.pl
WHO nie popiera paszportów szczepionkowych

fot. unsplash.com/Markus Winkler

WHO nie popiera paszportów szczepionkowych jako warunku przekraczania granic

18 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

WHO nie popiera paszportów szczepionkowych, które miałyby stanowić warunek międzynarodowych wyjazdów w czasie wakacji. Podstawą takiego stanowiska jest brak dowodów na to, że przyjęcie preparatu zapobiega transmisji koronawirusa. Zwrócono również uwagę na fakt, że certyfikaty mogą dyskryminować część turystów.

  • WHO nie popiera paszportów szczepionkowych

  • Nie ma dowodów na to, że przyjęcie preparatu zapobiega transmisji COVID-19

  • Światowa Organizacja Zdrowia zwraca uwagę na kwestię możliwej dyskryminacji osób, które się nie zaszczepią

WHO we wtorek przekazała, że oficjalnie nie popiera paszportów koronawirusowych. Zgodnie z zapowiedziami, nowy dokument ma zacząć obowiązywać m.in. w krajach Unii Europejskiej już w czerwcu. Światowa Organizacja Zdrowia jednak wskazuje, że wciąż nie ma potwierdzonych dowodów na to, że przyjęcie szczepionki zapobiega transmisji choroby.

Rzeczniczka Margaret Harris podkreśliła również, że takie rozwiązanie może działać w sposób dykryminujący. Ofiarami mogłyby być w tym przypadku osoby, które z pewnych powodów nie chciałyby lub nie mogłyby przyjąć preparatu.

WHO sprzeciwia się koronapaszportom

Harris zaznaczyła, że WHO nie popiera pomysłu, by tzw. paszport koronawirusowy trzeba było pokazywać podczas wjazdów i wyjazdów z poszczególnych krajów.

wakacje albo majówka Mocne słowa dr Zaczyńskiego

Dr Zaczyński: Zostałbym na majówkę w domu, żeby mieć później wakacje

CZYTAJ DALEJ

Zauważyła również, że nadal testowane są też dwie chińskie szczepionki. Jeśli przejdą proces pomyślnie, to zostaną dopuszczone do użytku w sytuacjach awaryjnych. Nie wiadomo jednak, czy mogą zostać też zaakceptowane przez Unię Europejską i dołączone do preparatów, które zgodnie z planem, mają zwalniać zaszczepionych podróżnych z obostrzeń.

Przypomnijmy, że nad dokumentem zwalniającym z niektórych obostrzeń pracuje wiele państw. Obywatele Izraela mogą już z takich korzystać na terenie swojego kraju, a Cińczycy podróżujące za granicę otrzymać je mogą też od swojego rządu.

Dyskusja wokół Cyfrowych Zielonych Certyfikatów

Komisja Europejska projekt tzw. paszportów szczepionkowych przedstawiła już 17 marca, nadal jednak nie ma dokładniej daty, kiedy nowy dokument mógłby wejść w życie. Zgodnie z zapowiedziami, planowane jest to jeszcze przed wakacjami.

Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego pod koniec ubiegłego miesiąca publicznie zaprezentował również projekt elektronicznej oraz papierowej wersji paszportu. Jak możemy zobaczyć na koncie Magin Catherine na Twitterze, ma on zawierać m.in. nr paszportu podróżnego, jego imię i nazwisko, datę urodzenia, płeć oraz informacje związane z koronawirusem.

Wokół Certyfikatu wybuchło również wiele kontrowersji i burzliwych dyskusji wśród polityków w państw UE. Prezydent Francji stwierdził, że osoby zaszczepione nie powinny otrzymywać żadnych przywilejów. Podobne zdanie wyraził również belgijski minister spraw zagranicznych.

Angela Merkel z kolei zauważyła, że nie wszystkie chętne osoby mają już możliwość przyjęcia szczepionki. Uzależnienie możliwości podróży od przyjęcia preparatu mogłoby być więc krzywdzące dla wielu turystów, szczególnie w czasie wakacji. Więcej na ten temat przeczytać można tutaj.

Unia Europejska zaznacza natomiast, że Certyfikaty zostały przygotowane w taki sposób, by nikogo nie dyskryminować. Mają zawierać z tego powodu nie tylko informacje o szczepieniach, ale również o wynikach ostatego testu na COVID-19 czy przejściu choroby.

KE jest zdania, że takie rozwiążanie pomoże nie tylko turystom, którzy będą mieli wszystkie dokumenty w jednym miejscu, ale również europejskiej turystyce, zmagającej się z kryzysem pandemicznym.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Polsat News

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Zasady wjazdu do Turcji. Na co przygotować się przed wylotem?

Czytaj więcej >

Europa

Włosi nie chcą turystów z Rosji. Ogłoszono zawieszenie wydawania wiz

Czytaj więcej >
plaża

Europa

Panika na plaży we Włoszech. Dzik ugryzł mężczyznę

Czytaj więcej >

Europa

Pasażerowie zaatakowali ochroniarzy na lotnisku w Amsterdamie. Interweniowała żandarmeria

Czytaj więcej >

Europa

Tornado w niemieckim Paderborn. Niszczyło wszystko na swej drodze

Czytaj więcej >

Europa

Niemcy przesiadają się do pociągów. Sposób na zaoszczędzenie na paliwie

Czytaj więcej >