Turysci.pl
tatry

fot. Flickr/ Jose A./ CC BY 2.0/ https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

TPN apeluje do turystów. „Głowa do góry, Tatry poczekają"

14 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Tatry o tej porze roku zwykle zachwycają turystów fioletowym dywanem krokusów. Niestety ten rok jest inny, a władze Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują, aby ze względu na pandemię darować sobie tę atrakcję. Do apelu dołączył się również wójt gminy Kościelisko.

  • Co roku w okresie kwitnienia krokusów w Tatrach gromadzą się tłumy turystów

  • TPN radzi, aby w tym roku darować sobie tę atrakcję i przyjechać w przyszłym roku

  • Jeżeli mimo to ktoś zdecyduje się na przyjazd, należy pamiętać o kilku zasadach

Tatry w ostatnich latach cieszyły się szczególnym zainteresowaniem w okresie kwitnienia krokusów. TPN zwraca uwagę, że skutkowało to olbrzymimi korkami, kolejkami do punktu wejściowego, czy wielotysięcznymi tłumami na szlakach, w których trudno jest zachować dystans społeczny.

Tatry zachwycają turystów nie tylko na wiosnę

Tatrzański Park Narodowy na swoim Facebooku opublikował wpis, w którym przestrzegł turystów przed gromadzeniem się na szlakach w celu podziwiania krokusów. Jak piszą, w tym momencie najlepiej zadbać o swoje własne bezpieczeństwo.

Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN, podkreślił ponadto, że być może po trudnym roku pod znakiem obostrzeń bardziej tęsknimy za byciem w naturze, jednak jakkolwiek piękny widok nie czeka w Tatrach, warto przemyśleć swój wyjazd.

Musimy sobie jednak zdawać sprawę, że wycieczka w Tatry w tej chwili może stać się źródłem frustracji, a nie relaksu. Nie mówiąc o tym, że w obecnej sytuacji epidemicznej może być po prostu niebezpieczna. Apelujemy zatem: głowa do góry, Tatry poczekają – mówi Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN.

bangladesz

W Bangladeszu wprowadzili zakaz podróży, ludzie chcieli uciekać. Doszło do katastrofy promu

CZYTAJ DALEJ

Fenomen kwitnienia krokusów stanowi jeden z wiosennych symboli naszej gminy. W tym roku jednak podkreślamy, by stawiać przede wszystkim na własne bezpieczeństwo – dodał Roman Krupa, wójt gminy Kościelisko.

Jak zapewnił, dołożą wszelkich starań, aby sprostać oczekiwaniom turystów. Dodał jednak, że nie jest to najlepszy moment na udział w tym wydarzeniu. Zapewnił, że krokusy zakwitną również za rok.

Wśród turystów podziwiających kwitnące krokusy największą popularnością cieszyła się Polana Chochołowska. W ostatnich latach można powiedzieć, że przeżywała ona w tym okresie prawdziwe oblężenie.

Tatrzański Park Narodowy radzi, aby zamiast na te najbardziej oblężone szlaki, wybrać się na te mniej uczęszczane. Równie piękne skupiska krokusów zobaczyć można np. w Dolinie Kościeliskiej, na Kalatówkach, na polanie Kopieniec, przy Drodze pod Reglami, w Zakopanem na Toporowej Cyrhli, czy w Kościelisku, Witowie, Dzianiszu.

Władze TPN przypominają jednak osobom, które mimo to zdecydują się na przyjazd, o przestrzeganie kilku podstawowych zasad, jak niezrywanie czy niedeptanie kwiatów. Wszystkie punkty zapisano w kodeksie „Ani kroku(s) dalej!”.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: TPN

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Potworny upał, a miejscami burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne

Czytaj więcej >

Polska

Burze to nie wszystko. Co czeka nas w długi weekend czerwcowy?

Czytaj więcej >

Polska

Turystom w Turcji grozi aresztowanie. Jeden z lokalnych przepisów jest niezwykle ważny

Czytaj więcej >

Polska

Jasnowicz Glanc ostrzega przed wakacjami. Wskazuje kierunek, którego lepiej unikać

Czytaj więcej >

Polska

Gwałtowne pogorszenie pogody na północy Polski. Będzie niebezpiecznie

Czytaj więcej >

Polska

Klientki nie zapłaciły za dania w restauracji. "Napiwek" dla kelnerek rozpętał burzę w sieci

Czytaj więcej >