Turysci.pl > Europa > Pierwszy przypadek COVID-19 na Krecie. Zakażony turysta z Niemiec
Patryk Korzec
Patryk Korzec 06.04.2021 18:25

Pierwszy przypadek COVID-19 na Krecie. Zakażony turysta z Niemiec

Turysta z Niemiec zakażony koronawirusem
fot. pixabay.com/wonderland62

Turysta, który przyleciał na Kretę w czasie Świąt Wielkanocnych, był zakażony koronawirusem. To pierwszy przypadek choroby na tej wyspie, za który odpowiada podróżny. COVID-19 ujawniono podczas testów na lotnisku. Wiadomo, że mężczyzna podróżował z większą grupą ludzi.

  • Pierwszy przypadek COVID-19 przywiezionego z zewnątrz na Kretę

  • Zakażonym jest turysta niemieckiego pochodzenia, który dotarł na wyspę w czasie Świąt Wielkanocnych

  • Chory natychmiast skierowany został na obowiązkową kwaratnannę

Niemiecki turysta, u którego wykryto COVID-19, przyleciał na Kretę prawdopodobnie w Wielką Sobotę. Wciąż nie jest jasne, z którego miasta wyleciał i czy na pewno ze swojej ojczyzny, media podają jednak, że podróżował z większą grupą pasażerów.

Pierwszy zakażony turysta na Krecie

Jak wynika z ustaleń greckich portali Greek City Times oraz Ekathimerini.com, zakażony jest mężczyzna, którego przebadano na obecność COVID-19 na lotnisku w Heraklionie.

Podróżny został poddany badaniu w ramach przepisów pandemicznych obowiązujących w Grecji. Zgodnie z procedurami, służby poinformowały go, że obowiązkowo odbyć musi 10-dniową kwarantannę. Po jej zakonczeniu, ponownie poddany zostanie testowi molekularnemu.

W mediach wciąż nie pojawiła się informacja, skąd chory przyleciał. Jak ustalono, prawdopodobnie dostał się na Kretę w czasie Świąt Wielkanocnych. Od końca marca do 5 kwietnia jednak z Niemiec przyleciało ponad 300 turystów, podróżujących z Berlina, Frankfurtu oraz Monachium. W tych dniach na wyspie lądowały jednak również samoloty ze Szwajcarii oraz Holandii, nie ma więc pewności, czy na pewno startował z terytorium naszych sąsiadów.

Oficjalnie obecność pierwszego zakażonego turysty władze Grecji ds. Zdrowia potwierdziły w Poniedziałek Wielkanocny.

Grecja przygotowuje się do otwarcia granic dla turystów

Opisana wyżej sytuacja jest o tyle niepokojąca, że za nieco ponad miesiąc Grecja planuje złagodzenie przepisów pandemicznych i otwarcie granic dla zagranicznych turystów. Zgodnie z zapowiedziami tamtejszego Ministra turystyki, Harry'ego Theocharisa, ma to mieć miejsce dokładnie 14 maja.

Jak na razie nie pojawiła się oficjalna wiadomość od greckiego rządu, która mogłaby wskazywać, że przypadek z Krety w jakiś sposób wpłynie na te plany.

Niedawno politycy podkreślali, że nawet zniesienie części obostrzeń nie wpłynie na złagodzenie przestrzegania protokołu sanitarnego. Szybka reakcja władz na lotnisku na Krecie wskazuje na sprawne egzekwowanie tych przepisów.

Zgodnie z zapowiedziami, granice Grecji będzie mógł przekroczyć każdy, kto przedstawi negatywny test molekularny na obecność koronawirusa lub dowód na przyjęcie dwóch dawek szczepionki. Agencja Reuters informowała jeszcze w marcu, że wolny wstęp dotyczył będzie też ozdrowieńców.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Greek City Times