Turysci.pl
dom na najmniejszej wyspie

fot. wikimedia.org/Omegatron/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Najmniejsza, zamieszkana wyspa na świecie. Jest na niej tylko jeden dom

22 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Dom znajdujący się na Just Room Enough Island jest prawdziwą oazą spokoju, położoną z daleka od zatłoczonego miasta. Wyspa leży w archipelagu Tysiąca Wysp i ma wymiary 306 metrów kwadratowych. Aż trudno uwierzyć, że ktoś tam naprawdę mieszka. 

  • Najmniejsza zamieszkana wyspa świata dawniej znana była jako Hub Island

  • Obecni właściciele kupili ją w 1950 roku, zmieniając też jej nazwę

  • Just Room Enough Island znajduje się w stanie Nowy Jork w USA, tuż przy granicy z Kanadą

Dom położony na niewielkiej wysepce może być traktowany zarówno jako więzienie, jak i miejsce prawdziwej ucieczki od cywilizacji. Na całym świecie znaleźć możemy wiele budynków, które postawione zostały z daleka od cywilizacji, a takie miejsca zawsze wywołują ciekawość, nierzadko stając się atrakcją turystyczną. 

Tak jest również w przypadku budynku na Hub Island, kupionej w 1950 roku przez rodzinę Sizeland. Podróżni chętnie fotografują dom, który z daleka wygląda tak, jakby unosił się na wodzie. 

Niewielki dom na skrawku ziemi, pośrodku rzeki

Just Room Enough Island, bo taką nazwę wprowadzili nowi właściciele, leży w archipelagu Tysiąca Wysp w stanie nowy Jork na rzece St. Lawrence River. Rodzina Sizeland poszukiwała miejsca na rodzinne wyjazdy, w którym będą mogli cieszyć się całkowitą ciszą i spokojem. Choć miejsce to jest niedaleko miasta, na co dzień jest prawdziwym odludziem.

Kupcy nabyli malutką wysepkę o wielkości 306 metrów kwadratowych i postawili tam dom. Budynek ostatecznie zajął niemalże całą powierzchnię wystającą z wody, co stworzyło niesamowity efekt. 

IATA apeluje do rządów wszystkich krajów

IATA apeluje do światowych rządów o określenie wstępnych planów otwierania turystyki

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Domek na wodzie wygląda tak urokliwie i niecodziennie, że aż do dziś jest czasem odwiedzany przez turystów wynajmujących łódki. Często też jest fotografowany, choć zapewne niewiele osób chciałoby zamieszkań w nim na stałe.

Dom na najmniejszej wyspie świata/fot. Wikimedia.org/Sergey Ashmarin/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Dom na najmniejszej wyspie świata/fot. Wikimedia.org/Sergey Ashmarin/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Najmniejsza zamieszkana wyspa świata jest tuż obok Heart Island

Najmniejsza zamieszkana wyspa na świecie ma jeszcze jedną zaletę - jest fragmentem lądu, najbliżej położonym słynnego Heart Island. To właśnie tam znajduje się czołowa atrakcja turystyczna archipelagu Tysiąca Wysp - zamek Boldt

Budowa tej imponującej rezydencji rozpoczęła się w 1900 roku na zlecenie amerykańskiego milionera George'a Boldta. Miał to być 6-piętrowy, murowany prezent dla jego żony, która jednak niespodziewanie zmarła 4 lata później, przez co prace wstrzymano. 

Bogacz już nigdy nie wrócił na Heart Island, a budowla przez lata popadała w ruinę. Ostatecznie za 1 dolara wykupił ją zarząd Mostu Tysiąca Wysp, deklarując, że wszelkie wpływy z turystyki, inwestowane będą w dokończenie obiektu, który ma cieszyć przyszłe pokolenia.

Przed pandemią na wyspę dostać się można było promami i łodziami prywatnymi oraz wycieczkowymi. Większość terenów i budynków udostępniona była do zwiedzania za opłatą. 

Zamek Boldt/fot. wikimedia.org/Clément Bardot/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Zamek Boldt/fot. wikimedia.org/Clément Bardot/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Sam zamek Boldt jest przystosowany do przyjmowania wielu gości. W 2020 roku zakończono odrestaurowywanie i meblowanie dwóch pierwszych pięter budowli. Podróżni znaleźć w nim mogą również sklep z upominkami oraz mini-kino, emitujące 16-minutowy film opowiadający historię George’a Boldta i zamku.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Wikipedia

Patryk Korzec

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Świat

Abu Zabi łagodzi przepisy wjazdowe. Zaszczepieni nie będą musieli odbyć kwarantanny

Czytaj więcej >

Świat

Polscy turyści trzy razy częściej wybierali Turcję

Czytaj więcej >

Świat

Burza tropikalna uderzyła w USA. Odwołane loty, setki tysięcy osób bez prądu

Czytaj więcej >

Świat

Trzy cyklony w Ameryce Północnej. Grace uderzyła w Tulum, nad Nowy Jork zbliża się Henri

Czytaj więcej >

Świat

Qantas wpuści na pokład swoich samolotów tylko podróżnych z certyfikatem szczepienia

Czytaj więcej >

Świat

PLL LOT zmienia trasy podróży samolotów. Będzie omijał Afganistan

Czytaj więcej >