Turysci.pl > Polska > W lipcu i sierpniu część Polski będzie gorąca i sucha. IMGW podało najnowsze prognozy
Ania Radke
Ania Radke 24.03.2022 22:15

W lipcu i sierpniu część Polski będzie gorąca i sucha. IMGW podało najnowsze prognozy

Prognoza IMGW
fot. Unsplash/ Calvin Hanson

IMGW opublikowało eksperymentalną prognozę pogody na wakacje. Jak wynika z danych, na południu kraju będzie w lipcu wyjątkowo gorąco i sucho. Wysokie temperatury zapowiadane są również w sierpniu.

  • Wysokie temperatury na południu Polski zapowiadane są przez całe wakacje

  • Lipiec będzie wyjątkowo suchy dla niektórych regionów

  • W sierpniu na północnym wschodzie Polski opady powyżej normy

Wakacje w tym roku będą szczególnie gorące dla południa Polski. I nie chodzi tu wcale o atmosferę w Zakopanem, a o wysokie temperatury i prognozowane niewielkie opady dla całego regionu.

Lipiec na południu Polski będzie gorący i suchy

Jak wynika z danych IMGW średnia miesięczna temperatura powietrza i miesięczna suma opadów atmosferycznych w większości kraju nie powinna przekroczyć normy wieloletniej z lat 1981-2010.

Inaczej sytuacja przedstawia się na południu Polski, w szczególności na południowym wschodzie, gdzie średnia temperatura może przekroczyć wieloletnią normę, a miesięczna suma opadów może spaść poniżej tej normy.

Najwyższych temperatur można się spodziewać w Katowicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Opolu, Rzeszowie, Wrocławiu i Zakopanem. Natomiast najniższe sumy opadów prognozowane są w tych samych miastach, poza Lublinem, Opolem i Wrocławiem.

Pogoda IMGW
Prognoza na lipiec, źródło: IMGW

Sierpień wciąż gorący, ale w części kraju popada

W sierpniu, podobnie jak w lipcu, na przeważającym obszarze Polski średnia temperatur powinna mieścić się w normie wieloletniej. Natomiast na południowym wschodzie kraju możliwe jest przekroczenie tej normy.

Również miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie mieścić się w normie w prawie całym kraju, jednak na krańcach północno-wschodnich możliwe jest przekroczenie normy opadów.

W sierpniu najgoręcej będzie w Katowicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie oraz Zakopane. Najwyższa suma opadów prognozowana jest natomiast w Białymstoku, Olsztynie i Suwałkach.

Sierpień IMGW
Prognoza na sierpień, źródło: IMGW

Sytuacja meteorologiczna ma unormować się jednak we wrześniu, kiedy zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych powinny mieścić się w normie.

IMGW przypomina jednak, że prognozy długoterminowe obarczone są dużą niepewnością i mogą się od siebie różnić.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: IMGW

Tagi: pogoda Wakacje