Turysci.pl

fot. Unsplash/ Calvin Hanson

IMGW wydało ostrzeżenia przed upałami na cały weekend. Trzeba bardzo uważać podczas pieszych wycieczek

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Ania Radke

Pogoda w całym kraju może dać się w weekend we znaki IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia w związku z upałami. W niektórych częściach kraju alerty obowiązywać będą aż do wtorku.

Pogoda w ten weekend da się bardzo mocno we znaki przez prognozowane w całej Polsce upały. Zaleca się rezygnację z pieszych wycieczek i pozostanie w domach.

Pogoda w weekend będzie ekstremalna

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa opublikowało na swoim Twitterze ostrzeżenie przed upałami. Przypominają jednocześnie, że należy ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, a wysiłek fizyczny jest niezalecany. Dlatego jeżeli mamy zaplanowaną pieszą wycieczkę, warto prezłożyć ją na inny dzień.

W komunikacie czytamy również, żeby unikać alkoholu, który odwadnia organizm, a zamiast tego pić dużo niegazowanej wody. W taką pogodę należy również nosić nakrycia głowy oraz lekką i przewiewną odzież. Koniecznością są również kremy z filtrem UV.

Oprócz zadbania o własne bezpieczeństwo trzeba pamiętać również o innych - w taką pogodę zostawianie dzieci i zwierząt w samochodzie może doprowadzić do tragedii.

Jeżeli zauważymy u siebie lub kogoś objawy przegrzania organizmu, jak przyspieszony oddech, zawroty głowy czy dreszcze, należy zgłosić ten fakt dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Gdzie ogłoszono alerty przed upałami?

Szczególnie uważać muszą mieszkańcy województwa lubuskiego, gdzie ogłoszono czerwony alert przed upałami, który obowiązywać będzie aż do godz. 21 w poniedziałek. Temperatura maksymalna w weekend wyniesie od 30 do nawet 35 stopni, a temperatura minimalna w nocy sięgnie do 18-21 st. C.

W większości kraju obowiązywać będą alerty drugiego stopnia. Temperatura maksymalna w dzień ma wynieść tam od 29 do 34 stopni Celsjusza, a temperatura minimalna w nocy od 16 do 21 st. C. Żółte ostrzeżenia ogłoszono w województwach:

 • opolskim (do poniedziałku, godz. 20),

 • dolnośląskim (do poniedziałku, godz. 20),

 • zachodniopomorskim (do poniedziałku, godz. 20),

 • wielkopolskiego (do poniedziałku, godz. 19),

 • mazowieckim, oprócz wschodnich powiatów (do wtorku godz. 20),

 • warmińsko-mazurskim, w powiatach: braniewskim, elbląskim, Elbląg, ostródzkim, iławskim, nowomiejskim, działdowskim, ostródzkim (do wtorku, godz. 20),

 • pomorskim (do poniedziałku godz. 20),

 • kujawsko-pomorskim (do poniedziałku godz. 20),

 • łódzkim (do wtorku godz. 19),

 • świętokrzyskim (do wtorku godz. 18),

 • śląskim (do wtorku, godz. 18),

 • małopolskim, oprócz powiatu tatrzańskiego (do wtorku, godz. 18).

Alertem pierwszego stopnia, gdzie temperatura maksymalna wyniesie od 30 do 31 st. C, a temperatura minimalna w nocy osiągnie od 15 do 17 st. C, oznaczono województwa:

 • warmińsko-mazurskie, oprócz powiatów: braniewskiego, elbląskiego, Elbląg, ostródzkiego, iławskiego, nowomiejskiego, działdowskiego, ostródzkiego (do soboty, godz. 20),

 • podlaskie (do soboty, godz. 20),

 • lubelskiego (do soboty, godz. 20),

 • mazowieckie, powiaty położonych na wschodzie regionu (od piątku, godz. 13 do soboty, godz. 20),

 • podkarpackie (do poniedziałku, godz. 18).

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: RCB, IMGW, TVN24

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Niesamowity pomysł na majówkę. Cudownie zachowane zamki na wodzie zobaczysz w Polsce
Czytaj więcej >

Polska

Kolejne pociągi Pendolino na torach w Polsce. Wiemy, gdzie pojadą superszybkie pociągi
Czytaj więcej >

Polska

Afera w samolocie PLL LOT. „Jeden pilot kradnie alkohol, a drugi się śmieje”
Czytaj więcej >

Polska

Grotołazi utknęli w jaskini w Tatrach. Na ratunek ruszyło dziesięciu ratowników
Czytaj więcej >

Polska

Polka wróciła z Egiptu z wyjątkową pamiątką. Służby na lotnisku natychmiast zareagowały
Czytaj więcej >

Polska

Bezmyślne zachowanie turystów w Parku Narodowym. Porażające, czego się dopuścili
Czytaj więcej >
Ania Radke

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]