Weekend w gronie rodziny, czy raczej szalony wyjazd z przyjaciółmi? Niezależnie od planów, ta krótka przerwa od pracy może być fascynująca.
O drożyźnie w wakacyjnych kurortach mówią wszyscy. Okazuje się jednak, że do kuriozalnych sytuacji dochodzi także na lokalnych plażach. Tu za ochłodę również będziemy musieli słono zapłacić. “ Więcej mnie tam nie zobaczą" - grzmi jedna z zaskoczonych turystek, która wraz z rodziną wybrała się nad jezioro w swojej okolicy…
Intrygi, skandale, wielkie bale, przepych i mariaże - to nie streszczenie ostatniego sezonu popularnego serialu Netflixa o Bridgertonach, a zaledwie skrawek historii najpiękniejszego pałacu w Polsce. Miejsce to potrafi wprawić w zachwyt i osłupienie, a przekonaliśmy się o tym na własnej skórze.Choć nie wszyscy turyści z Polski poznali już uroki tej rezydencji, to Pałac w Pszczynie spokojnie mógłby konkurować z paryskim Wersalem. W tym miejscu czas zatrzymał się prawie 200 lat temu, a wnętrza dosłownie zapierają dech…
Choć odcinki “Rancza” kręcone były na zlecenie TVP do 2016 roku, to serial ten nadal ma spore grono fanów. Opowieść o perypetiach mieszkańców małej podlaskiej wsi Wilkowyje pokochały tysiące widzów, którzy po dziś dzień przyjeżdżają odwiedzić dawny plan filmowy.Gdzie znajdują się prawdziwe Wilkowyje? Większość z kultowych scen i kadrów serialu możecie odtworzyć w Jeruzalu. To idealny pomysł na weekendową wycieczkę. Sporo z miejsc przez lata przeszło jednak metamorfozy. Sprawdźcie sami…
Liczba osób planujących wyjazd w majówkę rośnie, zwłaszcza wśród tych preferujących luksusowe hotele pięciogwiazdkowe. Rezerwacje na ten okres są znacząco wyższe niż w poprzednim roku. W marcu i kwietniu tempo rezerwacji jeszcze przyspieszyło, zanotowano około 50% wzrost w ciągu półtora miesiąca. Spadek inflacji i silna pozycja złotówki wobec dolara i euro częściowo wpływają na tę decyzję, ale podobne trendy obserwowano także w poprzednich latach, nawet gdy warunki ekonomiczne były mniej korzystne. Możliwe, że niepewne prognozy na majówkę mają istotny wpływ na decyzje podróżnych, co jest istotnym czynnikiem przy wyborze spędzenia długiego weekendu poza granicami kraju.
Polacy coraz chętniej wybierają kierunki, gdzie mogą prawdziwie wypocząć i się zrelaksować. Spokojny weekend z dala od głośnego miasta wydaje się kuszącą propozycją, szczególnie gdy na co dzień czujemy się przepracowani i przebodźcowani. Warto wówczas wziąć pod uwagę Kruszyniany na Podlasiu.Wieś odwiedził Robert Makłowicz i w 39. odcinku zatytułowanym “U Tatarów”, opublikowanym na YouTube, przybliżył jej historię. “Kiedy przyjechałem do Kruszynian pierwszy raz, a było to 20 przeszło lat temu, była to wieś niemal wymarła. Dzisiaj kwitnie i kojarzy się jednoznacznie, kojarzy się mianowicie z Tatrami” - słyszymy na filmie.
Miłośnicy architektury i zjawiskowych ogrodów będą zachwyceni tym miejscem. Niedaleko za granicą Polski znajduje się barokowy, trzypiętrowy zamek Valtice, który od XVII wieku był siedzibą rodu Liechtensteinów.Wrażenie robi już sam zadbany rynek i kościół, tuż przed wejściem do zamku.
Polska skrywa wiele atrakcyjnych miejsc, idealnych do odwiedzenia podczas weekendu. Miłośnicy przyrody i fani popularnego serialu fantasy będą zachwyceni. To miejsce jest niczym wyjęte z kadru “Wikingów”.W centrum Polski znajduje się niesamowity “żywy skansen”- Warownia Jomsborg.
Nasz kryj skrywa wiele “magicznych” miejsc, które wraz z nadejściem jesieni potrafią naprawdę zachwycić. Idealną taką propozycją jest miasto znajdujące się na Dolnym Śląsku. Turyści mogą podziwiać tam malownicze pejzaże, dowiedzieć się ciekawej historii, a także zwiedzić słynne, średniowieczne zabytki.Drewniana figurka Maryi z Jezusem to najcenniejszy zabytek, jaki można tam zobaczyć. Mowa oczywiście o mieście Bardo.
Jesienna aura za oknami nie powinna stanowić przeszkody dla podróży. Ciekawych miejsc, wartych odwiedzenia również w tym okresie w Polsce nie brakuje. Wybór jest ogromny, a na plus zdecydowanie zasługuje fakt, że wówczas nie ma mowy o tłumach turystów.Polska skrywa niezwykłe miejsce, które jesienną porą wydają się szczególnie “magiczne”.
To idealne propozycje dla tych, którzy szukają nietuzinkowych, atrakcyjnych miejsc z dala od tłumów. A wszystko to w otoczeniu jesiennej aury.Nie trzeba jechać za granice. Te wyjątkowe miejsca znajdują się w Polsce.
Puste plaże bez parawanów i niższe ceny - to główne powody, dla których turyści jeżdżą nad Bałtyk jesienią. Po sezonie przyjemność z kąpieli jest raczej wątpliwa, ale spokój, spacery brzegiem morza i szum fal z powodzeniem mogą ją rekompensować. Co i gdzie robić nad Bałtykiem jesienią? Podpowiadamy.
Austria miała swoją cesarzową nazywaną Sisi, a Polska księżną Daisy, której historia jest równie ciekawa i pasjonująca, choć mało znana. Angielska arystokratka związała swoje losy ze Śląskiem i do dziś jest nieformalną patronką Pszczyny - miasteczka, które zachwyca historią i klimatem. Pszczyna nazywana jest perłą Górnego Śląska. Czy słusznie? Z pewnością warto sprawdzić to osobiście. To idealne miejsce na jesienną wycieczkę.
Ten zbiornik wodny utworzony na Małej Panwi skrywa mnóstwo tajemnic, o których mało kto wie. Spod powierzchni wody wyłaniają się pnie drzew, a także fragmenty fundamentów... “Woda sięgała hrabiemu po pas, gdy jechał ratować majątki" - co dokładnie stało się w tym miejscu na Opolszczyźnie?To miejsce po prostu trzeba zobaczyć. Najlepiej jesienią - krajobraz wygląda wówczas niezwykle. Odradza się jednak chodzenie po wyschniętym dnie jeziora.
Miejscowi z długim stażem na wieść o tym, że chce zobaczyć łosia podsumowują krótko : „ A co Ty łosia nie widziałaś”? Widziałam. Ale w naturalnym środowisku dopiero raz. I ciągle mi mało. Postanowiłam więc, jako już właściwie miejscowa, tyle, że z krótkim stażem, wykorzystać okazję i wybrałam się na VI Dzień Łosia w Biebrzańskim Parku Narodowym. Było to jedno z wydarzeń zorganizowanych z inicjatyw kilku osób, którym zwierzęta te są szczególnie bliskie, w tym Piotra Dombrowskiego z BPN, współautora książki "Łoś. Opowieści o gapiszonach z krainy Biebrzy". Termin dobrano nieprzypadkowo – jesień to szczególny czas dla tych ssaków.
Jesień, szczególnie tak piękna jak do tej pory, to czas na weekendowe wyjazdy. Wokół Warszawy jest sporo miejsc, które warto bliżej poznać. Nie trzeba wcale wydać dużo, żeby ciekawie spędzić czas z rodziną czy przyjaciółmi, a przy okazji dowiedzieć się czegoś nowego. Przedstawiamy trzy interesujące naszym zdaniem pomysły na krótki wypad za miasto. Mazowsze ma do zaoferowania znacznie więcej niż się wydaje.
Lazurowa woda, wijące się drewniane kładki, skalne urwisko, kilometry leśnych szlaków spacerowych - a to wszystko na Śląsku. Park Gródek o oficjalnej nazwie Arboretum w Jaworznie nazywany jest przez turystów "Polskimi Malediwami".Z Katowic można dotrzeć tam samochodem już w 30 minut, z Krakowa trzeba poświęcić już nieco ponad godzinę. Do parku kursuje również komunikacja podmiejska z Jaworzna.
Wszyscy rodzice wiedzą doskonale, jak trudno niekiedy jest upilnować własne dziecko, a strach przed jego zgubieniem się jest naprawdę ogromny. Zaczynają obwiniać siebie, a wystarczy zaledwie chwila nieuwagi, by stracić je z oczu. Tak samo przerażone i bezradne jest wówczas dziecko. Taka właśnie historia przydarzyła się 4-letniej Karolince w Sopocie.Żaden rodzic z pewnością nigdy nie chciałby czegoś takiego przeżyć.
Co roku Noc Muzeów cieszy się olbrzymią popularnością wśród Polaków. To właśnie wtedy galerie, teatry, instytucje publiczne czy muzea są darmowe dla wszystkich odwiedzających. Na miejsce warto wybrać się jednak wcześniej, gdyż przed wejściem zwykle ustawiają się nawet kilkusetmetrowe kolejki. Dokąd udać się w tym roku? Podpowiadamy.W nocy 13 (sobota) na 14 maja (niedziela) w wielu miastach odbędzie się Noc Muzeów, czyli wydarzenie, które od lat jest uwielbiane przez Polaków. Tysiące placówek kulturalnych w całym kraju otworzy swe drzwi przed odwiedzającymi, by ci mogli za darmo podziwiać liczne dzieła. Warto wcześniej sprawdzić na stronie internetowej interesującego nas ośrodka godziny jego otwarcia. Uwaga, w niektórych większych miastach (tj. Kraków, Poznań, Wrocław) Noc Muzeów odbędzie się w innym terminie.
Jaka będzie pogoda w Boże Ciało 2022 i długi weekend czerwcowy? Synoptycy podali szczegóły, z których wynika, że Polaków czekają gwałtowne zmiany pogody. W niektórych rejonach kraju możemy spodziewać się deszczu, ale już niedługo powrócą upały.W czwartek, 16 czerwca wypada Boże Ciało. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy i nauki, dlatego wielu Polaków postanowiło wziąć dodatkowy dzień wolny w piątek i udać się w tym czasie na urlop. Czy w tym okresie warunki pogodowe będą dopisywać?
Jeśli marzysz o wakacjach nad morzem, ale zniechęcają cię nieopisane tłumy w Sopocie, a Chorwacja jest daleko - rozważ przyjazd do Kołobrzegu. To perła województwa zachodniopomorskiego, położona tuż nad Bałtykiem. Znajduje się tam Hotel Arka Medical Spa****, położony w urokliwej okolicy. Nocleg można zarezerwować w wyjątkowej cenie już od 279 zł/noc.Hotel Arka Medical Spa**** to kwintesencja udanych wakacji. Goście mogą skorzystać z plaży oddalonej dwa kroki od obiektu, strefy spa i wellness, a nawet z obrotowej kawiarni, z której podziwiać można panoramę całego miasta. Teraz można skorzystać z tych i innych atrakcji w bardzo atrakcyjnej cenie, jednak liczba pokoi objętych promocją jest ograniczona.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał prognozę zagrożeń obejmującą również początek zbliżającego się weekendu. Jak wskazano, w piątek może zostać wydany alert pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu.Intensywne opady śniegu mogą pokrzyżować niektórym plany na weekend. IMGW zapowiedział wprowadzenie alertów pierwszego stopnia w trzech województwach.
W niedzielę od samego rana samochody stoją w korkach na Zakopiance. Turyści tłumnie wracają do domów. Podczas kończącego się długiego weekendu wielokrotnie interweniowała policja.W mijający długi weekend w Zakopanem dopisali turyści, którzy oblegali tutejsze atrakcje - powiedział PAP rzecznik zakopiańskiej policji Roman Wieczorek. Teraz wszyscy tłumnie wracają do swoich domów, a na Zakopiance tworzą się korki.
Tatrzański Park Narodowy w dzisiejszym komunikacie turystycznym ostrzegł przed trudnymi warunkami w górach. - Szlaki w wyższych partiach Tatr w wielu miejscach są bardzo mocno oblodzone - czytamy.Turyści, którzy na długi weekend wybrali się w Tatry, muszą bardzo uważać na szlakach. Może być bardzo ślisko i niebezpiecznie.
Do kolei linowej na Kasprowy Wierch w Tatrach z samego rana ustawiła się licząca kilkaset metrów kolejka. Ponadto nie ma już wolnych miejsc w wagonikach dla rezerwujących przez internet - informuje Gazeta Krakowska.Długi weekend zachęcił Polaków do wyjazdu w Tatry. Szczególnie oblegana jest kolej linowa na Kasprowy Wierch, gdzie w piątek już od rana ustawiały się kilkusetmetrowe kolejki. Tłumy widać także w sobotę rano.
Popularny szlak w Tatrach został wczoraj ponownie otwarty dla turystów. Zachęcać do górskich wędrówek będzie dzisiaj również pogoda. Na trasie można dzisiaj spodziewać się tłumów, a wszystkie miejsca parkingowe zostały już wyprzedane.Wielu turystów zdecydowało się spędzić dzisiejsze święto w Tatrach, o czym świadczą wykupione miejsca parkingowe na Palenicy Białczańskiej i Łysej Polanie. Osoby, które wybierają się w góry będą mogły skorzystać z ponownie otwartego po remoncie szlaku.
W Tatrach doszło do śmiertelnego wypadku. Ciało turysty zostało znalezione przez ratowników TOPR w niedzielę. - Mężczyzna zmarł na skutek upadku z wysokości - mówi Gazecie Krakowskiej Krzysztof Długopolski, ratownik TOPR.W Tatrach znaleziono ciało 41-letniego turysty z Polski. Mężczyzna najprawdopodobniej zginął w sobotę 30 października. - Wtedy to w rejonie Białczańskiej Przełęczy Wyżniej działający tam taternicy wypatrzyli porzucony plecak - mówi Krzysztof Długopolski.
W Zakopanem trwa przycinka konarów drzew przy drodze wjazdowej do centrum miasta. Turyści wybierający się w Tatry muszą być przygotowani na korki. TPN wydał komunikat o warunkach na szlakach.Turyści, którzy chcieli przyjechać do Zakopanego w piątek z samego rana, na wjeździe mogą się nieźle zdziwić. Z powodu trwającej przycinki konarów, na drodze formują się korki.
Tatrzański Park Narodowy ostrzega przed trudnymi silnym wiatrem w górach. - Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia - czytamy w dzisiejszym komunikacie turystycznym.Pogoda w Tatrach nie jest dzisiaj bezpieczna dla turystów. Oprócz śniegu zalegającego w wyższych partiach gór zagrożenie stanowi silny wiatr. Według prognoz sytuacja ma poprawić się w weekend.