Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Okiem Turystów > Tak dziś wyglądają słynne Wilkowyje z "Rancza". Nie poznasz plebani, ani domu wójta
Natalia Księżak
Natalia Księżak 21.05.2024 08:28

Tak dziś wyglądają słynne Wilkowyje z "Rancza". Nie poznasz plebani, ani domu wójta

sklep ranczo
fot. Redakcja Turyści

Choć odcinki “Rancza” kręcone były na zlecenie TVP do 2016 roku, to serial ten nadal ma spore grono fanów. Opowieść o perypetiach mieszkańców małej podlaskiej wsi Wilkowyje pokochały tysiące widzów, którzy po dziś dzień przyjeżdżają odwiedzić dawny plan filmowy.

Gdzie znajdują się prawdziwe Wilkowyje? Większość z kultowych scen i kadrów serialu możecie odtworzyć w Jeruzalu. To idealny pomysł na weekendową wycieczkę. Sporo z miejsc przez lata przeszło jednak metamorfozy. Sprawdźcie sami…

Jak się naprawdę nazywają Wilkowyje?

Serialowe Wilkowyje, w których kręcony był serial „Ranczo” znajduje się w miejscowości Jeruzal, która położona jest w gminie Mrozy (powiat miński, województwo mazowieckie). Producenci nie bez przyczyny wybrali właśnie to miejsce, niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolice są naprawdę sielskie, szczególnie wiosną.

Od czasu pojawienia się serialu "Ranczo", wieś stała się atrakcją turystyczną. Słynna ławeczka równie często jest zajęta przez stałych bywalców, jak i przez turystów. Sama wieś wyglądają tak, jakby wciąż czekała na przyjazd ekipy filmowej i rozpoczęcie kolejnego sezonu. Miejsce nie potrzebuje żadnej charakteryzacji, a legendarny Mamrot wciąż stoi na sklepowej półce…

Projekt bez nazwy - 2024-05-13T231323.710.jpg
 

Jak nazywa się wieś z Rancza? Jeruzal zaprasza na szlak rowerowy śladami serialu

Aby zwiedzanie było jeszcze łatwiejsze powstał nawet specjalny szlak rowerowy śladami serialu “Ranczo”.  Trasa dla cyklistów rozpoczyna się w miejscowości Mrozy i prowadzi przez najważniejszy punkty znane z fikcyjnych Wilkowyj. “Ranczerskie” drogowskazy wskazują kierunek trasy, która ma ok. 20 km.

Szlak prowadzi przez ulicę Kusego i szkolną, a turyści naprawdę  poczują się tu jak w serialu. Jadąc cały czas prosto i dociera się do serca Wilkowyj, gdzie czeka szkoła, stary dom Witebskiego, przychodnia doktora Wezua, czy biuro senatora Kozioła. 

Projekt bez nazwy - 2024-05-13T230804.468.jpg

W centrum czekają “wisienki na torcie” czyli dobrze wszystkim znany sklep Krysi Więcławskiej i słynna ławeczka, na której przesiadywali Pietrek, Hadziuk, Solejuk i Japycz. “Nie ma dnia bez turystów” - słyszymy od ekspedientki. Za sklepem spożywczym Więcławskiej znajdziecie mapę ze wszystkimi miejscówkami szlaku rowerowego śladami planu filmowego serialu “Ranczo”.

Czytaj więcej: Nie do wiary, co o 19:10 w sobotę zarejestrowały kamery w Kołobrzegu. Zaskoczeni?

 

Kto mieszka w domu wójta z Rancza?

Serial “Ranczo” na zlecenie TVP kręcono aż do 2016 roku. Od tego czasu trochę się jednak zmieniło. W związku z rosnącą liczbą turystów, przy filmowych obiektach powstały liczne tablice informacyjne. Wiele z nich, jak na przykład budynek plebani przeszło spore remonty.  Na niewielkim placu powstała też “Aleja Gwiazd Serialu”. Tuż obok powstało bistro, które serwuje “pierogi Solejukowej”. Zmiany, w tym te inflacyjne, dotknęły nawet słynny lokalny trunek. Za “Mamrocika” filmowi bohaterowie płacili 4 zł, obecnie turyści mogą go nabyć jako pamiątkę za 11 zł.

Projekt bez nazwy - 2024-05-13T231429.302.jpg

Nieco dalej od Jeruzala stoi dom Wójta oraz filmowy budynek gminy. Dom wójta znajduje się we wsi Latowicz. Prawdziwi fani serialu mogą więc nieco przedłużyć swoją wycieczkę…

Dom i okalający go ogród, pełen krzewów ozdobnych i kwiatów, jest prywatną posesją. Właściciele wynajmowali go od pierwszej serii "Rancza", kiedy to ich lokum "wygrało casting" na rezydencję wójta Wilkowyj. Budynek gminy w rzeczywistości jest natomiast Urzędem Gminy Latowicz.

Projekt bez nazwy - 2024-05-13T231127.599.jpgCzytaj więcej: O 12:15 Kasprowy Wierch zaskoczył. Turyści w Tatrach się tego nie spodziewali