Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Turystyka > Majówkowe all inclusive. Polacy rzucili się na last minute. Ile trzeba zapłacić?
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 26.04.2024 20:37

Majówkowe all inclusive. Polacy rzucili się na last minute. Ile trzeba zapłacić?

plaża
fot. Ververidis Vasilis Shutterstock

Liczba osób planujących wyjazd w majówkę rośnie, zwłaszcza wśród tych preferujących luksusowe hotele pięciogwiazdkowe. Rezerwacje na ten okres są znacząco wyższe niż w poprzednim roku. W marcu i kwietniu tempo rezerwacji jeszcze przyspieszyło, zanotowano około 50% wzrost w ciągu półtora miesiąca. 

Spadek inflacji i silna pozycja złotówki wobec dolara i euro częściowo wpływają na tę decyzję, ale podobne trendy obserwowano także w poprzednich latach, nawet gdy warunki ekonomiczne były mniej korzystne. Możliwe, że niepewne prognozy na majówkę mają istotny wpływ na decyzje podróżnych, co jest istotnym czynnikiem przy wyborze spędzenia długiego weekendu poza granicami kraju.
 

Wycieczka z biura podróży czy na własną rękę?

Społeczny trend, który Travelpanet.pl zbadał jeszcze w ubiegłym roku – wynika z niego, że wypoczynek przestał być dobrem luksusowym i powędrował na poziom podstawowych potrzeb. Z kolei chęć do kupowania wycieczek nie samodzielnie lecz przez biuro podróży wynika z faktu, że – zdaniem respondentów ubiegłorocznego badania – imprezy zorganizowane to bezpieczeństwo podróżowania w razie nieprzewidzianych zdarzeń. 
 
Wymownym tego przykładem były pożary na greckiej wyspie Rodos. Klientom biur podróży oferowano bezkosztowo przeniesienie do innych hoteli, zmianę kierunku, terminu imprezy lub zwrot pieniędzy. Turyści indywidualni musieli rozwiązać te problemy samodzielnie.
 

Majówka nie podrożała

Turystów kupujących wycieczki w biurach podróży cieszy fakt, że przeciętny koszt majówkowego wypoczynku jest na porównywalnym poziomie co w ubiegłym roku, nieco poniżej 3000 zł na osobę.

W stosunku do rezerwacji do końca marca obniżył się on nieznacznie, bo o ok. 50 zł. Nic w tym zaskakującego, bo zwykle w ostatnim okresie zwiększa się liczba rezerwacji w niższym standardzie wypoczynku. Wciąż jednak utrzymuje się przewaga rezerwacji hoteli 5* nad 4*. Obecnie tych pierwszych zarezerwowano prawie 42 proc. a tych drugich – 37 proc. Na początku marca proporcje wynosiły 44 : 34 proc.
 

Ile trzeba zapłacić za wyjazd do Turcji, Grecji czy Hiszpanii?

Najtańsze obecnie oferty w serwisie Travelplanet.pl na majówkę to tygodniowy wypoczynek w 3* hotelu na Riwierze Tureckiej ze śniadaniami, z wylotem z Berlina, Lipska lub Drezna – to koszt ok. 1600 zł na osobę.. Ale tego typu wypoczynek jest mało popularny wśród polskich turystów. 

W najpopularniejszym standardzie – na tegoroczną majówkę to hotele 5* z przelotem i wyżywieniem all inclusive oferty biur podróży rozpoczynają się od niecałych 2000 zł na Riwierze Tureckiej z wylotem z niemieckich lotnisk lub od ok 2600 zł jeśli chcemy podróżować z Polski. Jeśli zadowoli nas standard hotelu 4* w Turcji to w wersji all inclusive ten koszt z wylotem z Niemiec będzie tylko nieznacznie niższy – o ok. 100 – 150 zł i większy, bo ok 400 zł od osoby jeśli wylatujemy z Polski.

Jak to wygląda w przypadku Grecji? Od 2600 zł za osobę zaczynają się oferty tygodniowego wypoczynku w hotelach 4* all inclusive z wylotem z Polski a do wypoczynku w 5* trzeba dołożyć co najmniej 400 zł. Przy wylotach z Niemiec to odpowiednio 2000 zł i 2300 zł od osoby. Obniżenie standardu wyżywienia w Grecji di HB (śniadania i obiadokolacje) obniża koszt majówki do ok 2200 zł w wypadku hoteli 4* ale jest mało opłacalne w wypadku hoteli 5* bo to raptem niecałe 200 zł mniej. Nie ma tu znaczenia, czy lecimy z Polski czy z Niemiec.

Jeśli planujemy majówkę w Hiszpanii na tygodniowy pobyt w hotelu 4* z wyżywieniem HB musimy przygotować co najmniej 2400 zł od osoby. Za all inclusive w tym standardzie trzeba dopłacić ok. 300 zł od osoby a za 5* AI trzeba zapłacić co najmniej 4500 zł od osoby. W wypadku wykupienia majówki w hotelu 5* z wyżywieniem HB można zaoszczędzić aż 1000 zł, jeśli zdecydujemy się na podróż z Niemiec. Jeśli zaplanujemy wylot z Polski, majówka na 5* w wersji HB będzie tańsza o ok 500 zł od wariantu AI
Dla porównania, tygodniowa majówka w hotelach 5* w Polsce (dwa posiłki, dojazd własny) to co najmniej 2800 zł od osoby nad Bałtykiem i od 3000 zł w Zakopanem. Znacznie taniej jest w obiektach 4* - nad morzem to koszt od 1500 zł na osobę, w górach od 1800 – 1900 zł.