Turysci.pl > Polska > Ciekawe miejsca na jesienny weekend. Wszystkie "rzut beretem" od Warszawy
Marta Lewkowicz-Popławska
Marta Lewkowicz-Popławska 23.09.2023 19:10

Ciekawe miejsca na jesienny weekend. Wszystkie "rzut beretem" od Warszawy

skansen w Sierpcu
fot. East News/Marek Bazak

Jesień, szczególnie tak piękna jak do tej pory, to czas na weekendowe wyjazdy. Wokół Warszawy jest sporo miejsc, które warto bliżej poznać. Nie trzeba wcale wydać dużo, żeby ciekawie spędzić czas z rodziną czy przyjaciółmi, a przy okazji dowiedzieć się czegoś nowego. 

Przedstawiamy trzy interesujące naszym zdaniem pomysły na krótki wypad za miasto. Mazowsze ma do zaoferowania znacznie więcej niż się wydaje. 

Tam poznasz dawne życie na mazowieckiej wsi

Niewielkie miasto położone w woj. mazowieckim skrywa niesamowity skansen, czyli Muzeum Wsi Mazowieckiej. Znajdziemy go w Sierpcu, na imponującym terenie ponad 60 hektarów. Zebrano tam ponad 70 zabytków architektury: wiatrak, kuźnie, karczmy, zrekonstruowany dworek szlachecki czy XVIII-wieczny drewniany kościół. Zestawione w zespoły i zagrody o różnorodnym układzie i wielkości ukazują jeden z typów XIX-wiecznej wsi, tzw. rzędówkę. 

Barwne przydomowe ogródki, miedze z pasącymi się zwierzętami i krzątający się gospodarze sprawiają, że Muzeum Wsi Mazowieckiej tętni życiem. Żeby zajrzeć do wnętrz chłopskich chat trzeba wykupić usługę przewodnika.

Sierpc to jednak nie tylko skansen. Warto spędzić tam cały dzień i zobaczyć także zabytkowe świątynie, z których najstarszą jest gotycko-barokowy kościół św. Wita, Modesta i Krescencji. Parafia ta liczy już tysiąc lat. 

Prawdziwa winnica pod Warszawą

Szczególnie jesienią, kiedy dojrzewają winogrona, ciekawe może być odwiedzenie winnicy. Dwórzno, nazywane „mazowiecką Toskanią”, to największa winnica na Mazowszu i jedna z większych w kraju. Wina gronowe oraz owocowe produkowane są tam tradycyjnymi metodami.

Otulona lasami osada nad jeziorem położona jest zaledwie 40 km od Warszawy to. Dzięki niezwykłym warunkom stanowi doskonałą lokalizację pod uprawę winorośli. Na miejscu można dowiedzieć się jak w Polsce produkuje się wino. 

Projekt bez nazwy (58).jpg
Właściciele opowiedzą o całym procesie produkcji trunku i wytłumaczą, co odróżnia go od tych wytwarzanych przemysłowo. Zwiedzanie obejmuje spacer po winnicy, oglądanie przetwórni i degustację. 

Dla romantyków Mazowsze oferuje podróż śladami Chopina

Na Mazowszu można też wybrać się na wycieczkę śladami Fryderyka Chopina. Najbardziej znanym miejscem powiązanym z najwybitniejszym polskim kompozytorem jest Żelazowa Wola. To tam poznali i pobrali się jego rodzice, a w 1810 roku urodził się Chopin. Dom otacza Park-pomnik zaprojektowany ku czci kompozytora w latach trzydziestych XX w. 

Projekt bez nazwy (57).jpg

Mniej znany jest pałac i park w Sannikach, gdzie nie tylko wypoczywał, ale też tworzył Chopin. Powstało tam Rondo C-dur i Trio g-moll. Do Sannik warto przyjechać na koncerty chopinowskie odbywające się w pałacu lub plenerze. Malowniczy 10-hektarowy park to także doskonałe miejsce dla spacerowiczów i cyklistów.