Turysci.pl
winter-gc8fb26cf4 1280

fot. Pixabay/ JerzyGorecki

Weekend w górach może być niebezpieczny. Przewidywane alerty przed śniegiem

8 Grudnia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał prognozę zagrożeń obejmującą również początek zbliżającego się weekendu. Jak wskazano, w piątek może zostać wydany alert pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu.

Intensywne opady śniegu mogą pokrzyżować niektórym plany na weekend. IMGW zapowiedział wprowadzenie alertów pierwszego stopnia w trzech województwach.

claudio-schwarz-V8eNokRnswk-unsplash

Bułgaria zaostrza przepisy graniczne. Polska na czerwonej liście

CZYTAJ DALEJ

Pogoda na początek weekendu może być niebezpieczna

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiadają wprowadzenie alertu pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Ostrzeżenia mogą obowiązywać od godziny 7:30 w piątek do godz. 7:30 w sobotę.

Alerty mogą objąć województwa: śląskie, małopolskie i świętokrzyskie, zatem osoby wybierające się na weekend w góry będą musiały szczególnie uważać lub zmodyfikować swoje plany.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu oznacza opady powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 10-15 centymetrów w czasie do 12 godzin lub opad śniegu 15-20 cm w czasie 24 godzin - czytamy w komunikacie IMGW.

Już teraz w górach panują zimowe warunki

Warto podkreślić, że już dzisiaj warunki do uprawiania turystyki są bardzo trudne i wymagające doświadczenia. TPN ostrzega, że szlaki przysypane są cienką warstwą świeżego śniegu, pod którą w wielu miejscach występuje lód.

- Sprzęt zimowy, jak raki, czekan, kask oraz umiejętność posługiwania się tym sprzętem, w wyższych partiach Tatr, są niezbędne. Również oblodzenia występują, na niżej położonych szlakach. Raczki i kijki mogą być pomocne przy dojściu do schronisk. Zalecamy ostrożność - ostrzega TPN.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Jak dobrze znasz polskie miasta? Tylko nieliczni odpowiedzą na 6 pytanie

Pytanie 1 z 7

Na ratuszu którego miasta możemy zobaczyć koziołki?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: TVN24, TPN

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Gwałtowne pogorszenie pogody na północy Polski. Będzie niebezpiecznie

Czytaj więcej >

Polska

Klientki nie zapłaciły za dania w restauracji. "Napiwek" dla kelnerek rozpętał burzę w sieci

Czytaj więcej >

Polska

Kolejny poważny wypadek w Tatrach. Turysta zsunął się 300 m z Rysów

Czytaj więcej >

Polska

Skandal podczas lotu z Polski. Steward pił alkohol na pokładzie samolotu

Czytaj więcej >

Polska

Pociąg "Słoneczny" powraca na tory. Podano nowe ceny biletów

Czytaj więcej >

Polska

Kolizja samolotów na lotnisku Chopina. Wiadomo, ile wyniesie opóźnienie

Czytaj więcej >