Turysci.pl
milky-way-ge176b77e8 1280

fot. Pixabay/ EvgeniT

Kometa Leonard pojawi się nad Polską. Wiemy, kiedy będzie można ją obserwować

11 Grudnia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Wkrótce na polskim niebie będziemy mieli szansę zaobserwować kometę Leonard. Jest to bardzo wyczekiwane wydarzenie w świecie astronomii - napisał na Facebooku Karol Wójcicki, popularyzator astronomii. Może być to najjaśniejsze tego typu zjawisko w tym roku.

Na początku grudnia na polskim niebie będziemy mieli okazję zaobserwować kometę Leonard. Może być to najjaśniejsze tego typu zjawisko w tym roku.

claudio-schwarz-V8eNokRnswk-unsplash

Bułgaria zaostrza przepisy graniczne. Polska na czerwonej liście

CZYTAJ DALEJ

Kometa Leonard będzie widoczna z Polski

Kometa Leonard (C/2021 A1) została odkryta w styczniu 2021 roku i jest jednym z najważniejszych tegorocznych odkryć w astronomii. Z badań naukowców wynika, że jest niezwykle szybka (porusza się z prędkością 254.399 km/h) i jasna (ok. 5 magnitudo).

Obecnie kometa znajduje się niedaleko Jowisza, przez co nie wiadomo jeszcze o niej zbyt wiele. Możemy być jednak pewni, że zmierza w stronę centrum naszego Układu Słonecznego. Z Ziemi powinna być widoczna już na początku grudnia.

- Kometa już byłaby w całkiem fajnej pozycji do obserwacji, gdyby nie towarzystwo jasnego Księżyca. Pierwszy moment bez "Łysego" na niebie, czeka nas dopiero przed świtem 3 grudnia - wskazuje Karol Wójcicki na facebookowym profilu "Z głową w gwiazdach".

Tego dnia będzie można bezproblemowo wypatrzyć kometę Leonard przez lornetkę. Jak wskazuje Wójcicki, będzie ona powoli wędrowała przez konstelacje Wolarza i Węża nad wschodnim horyzontem.

Jak wskazuje Radio Zet, największe zbliżenie obiektu do Ziemi nastąpi 12 grudnia i wtedy będziemy mieli szansę na to, by ją dostrzec gołym okiem.

Warto podkreślić, że kometa w rejonie Układu Słonecznego pojawia się najprawdopodobniej po raz pierwszy i możliwe, że będzie to jedyna szansa, aby ją zobaczyć.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Jak dobrze znasz polskie miasta? Tylko nieliczni odpowiedzą na 6 pytanie

Pytanie 1 z 7

Na ratuszu którego miasta możemy zobaczyć koziołki?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Radio Zet, Z głową w gwiazdach

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Gwałtowne pogorszenie pogody na północy Polski. Będzie niebezpiecznie

Czytaj więcej >

Polska

Klientki nie zapłaciły za dania w restauracji. "Napiwek" dla kelnerek rozpętał burzę w sieci

Czytaj więcej >

Polska

Kolejny poważny wypadek w Tatrach. Turysta zsunął się 300 m z Rysów

Czytaj więcej >

Polska

Skandal podczas lotu z Polski. Steward pił alkohol na pokładzie samolotu

Czytaj więcej >

Polska

Pociąg "Słoneczny" powraca na tory. Podano nowe ceny biletów

Czytaj więcej >

Polska

Kolizja samolotów na lotnisku Chopina. Wiadomo, ile wyniesie opóźnienie

Czytaj więcej >