Turysci.pl > Polska > Polska w strefie zielonej na mapie Rady Europejskiej. Lista dotyczy swobodnego przepływu osób
Ania Radke
Ania Radke 18.06.2021 12:32

Polska w strefie zielonej na mapie Rady Europejskiej. Lista dotyczy swobodnego przepływu osób

polska
fot. Pixabay/ katyveldhorst

Polska znalazła się na w strefie zielonej na mapie Rady Europejskiej. Instytucja wydała zalecenia dotyczące swobodnego przepływu osób w związku z pandemią Covid-19. Są one oparte na poziomie zakażeń w poszczególnych krajach.

Polska w całości została oznaczona na mapie Rady Europejskiej kolorem zielonym. Wiele państw członkowskich w dalszym ciągu pozostaje w strefie pomarańczowej. Lista dotyczy swobodnego przepływu osób. Opracowało ją Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Polska na liście stref zielonych

W państwach, które znalazły się w zielonej strefie 14-dniowy wskaźnik nowych zakażeń jest mniejszy niż 50, przy wskaźniku pozytywnych testów wynoszącym mniej niż 4 proc. lub 14-dniowy wskaźnik nowych zakażeń jest mniejszy niż 75, jeżeli wskaźnik pozytywnych testów jest mniejszyy niż 1 proc.

W strefie zielonej w całości znalazły się Polska, Czech, Słowacja, Austria, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Norwegia, Islandia oraz Malta. Dla podróżnych z tych państw zalecane jest złagodzenie restrykcji dot. przepływu osób.

Zielonym kolorem oznaczone są również niemal całe Niemcy, większość Włoch i Norwegii oraz po kilka regionów Grecji, Danii i Hiszpanii.

Wiele państw europejskich oznaczona została kolorem pomarańczowym, w tym najpopularniejsze wakacyjne kierunki jak cała Francja, Portugalia i Słowenia, nadmorskie regiony Chorwacji, południowe Włochy, czy spora część Grecji.

Niektóre regiony musiały zostać oznaczone kolorem czerwonym ze względu na niepokojącą sytuację epidemiczną. Są to m.in. centralne rejony Hiszpanii, cała Holandia, południowa oraz północna część Szwecji.

Przypomnijmy, że Rada Europejska jest organem wydającym jedynie zalecenia, a decyzja odnośnie wprowadzania restrykcji na granicach należy do państw członkowskich. Wiele z nich jednak sugeruje się rekomendacjami tej instytucji przy tworzeniu własnych list.

Od wczoraj Polska znalazła się również na zielonej liście Cypru, dzięki czemu podróżni z naszego kraju mogą przekraczać granicę bez dodatkowych obowiązków. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: PAP