Turysci.pl
polska

fot. Pixabay/ katyveldhorst

Polska w strefie zielonej na mapie Rady Europejskiej. Lista dotyczy swobodnego przepływu osób

6 Lipca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Polska znalazła się na w strefie zielonej na mapie Rady Europejskiej. Instytucja wydała zalecenia dotyczące swobodnego przepływu osób w związku z pandemią Covid-19. Są one oparte na poziomie zakażeń w poszczególnych krajach.

Polska w całości została oznaczona na mapie Rady Europejskiej kolorem zielonym. Wiele państw członkowskich w dalszym ciągu pozostaje w strefie pomarańczowej. Lista dotyczy swobodnego przepływu osób. Opracowało ją Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Na plażach obowiązuje zakaz picia napojów procentowych

Polacy powiedzieli, ile by chcieli wydać pieniędzy podczas wakacji

CZYTAJ DALEJ

Polska na liście stref zielonych

W państwach, które znalazły się w zielonej strefie 14-dniowy wskaźnik nowych zakażeń jest mniejszy niż 50, przy wskaźniku pozytywnych testów wynoszącym mniej niż 4 proc. lub 14-dniowy wskaźnik nowych zakażeń jest mniejszy niż 75, jeżeli wskaźnik pozytywnych testów jest mniejszyy niż 1 proc.

W strefie zielonej w całości znalazły się Polska, Czech, Słowacja, Austria, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Norwegia, Islandia oraz Malta. Dla podróżnych z tych państw zalecane jest złagodzenie restrykcji dot. przepływu osób.

Zielonym kolorem oznaczone są również niemal całe Niemcy, większość Włoch i Norwegii oraz po kilka regionów Grecji, Danii i Hiszpanii.

Wiele państw europejskich oznaczona została kolorem pomarańczowym, w tym najpopularniejsze wakacyjne kierunki jak cała Francja, Portugalia i Słowenia, nadmorskie regiony Chorwacji, południowe Włochy, czy spora część Grecji.

Niektóre regiony musiały zostać oznaczone kolorem czerwonym ze względu na niepokojącą sytuację epidemiczną. Są to m.in. centralne rejony Hiszpanii, cała Holandia, południowa oraz północna część Szwecji.

Przypomnijmy, że Rada Europejska jest organem wydającym jedynie zalecenia, a decyzja odnośnie wprowadzania restrykcji na granicach należy do państw członkowskich. Wiele z nich jednak sugeruje się rekomendacjami tej instytucji przy tworzeniu własnych list.

Od wczoraj Polska znalazła się również na zielonej liście Cypru, dzięki czemu podróżni z naszego kraju mogą przekraczać granicę bez dodatkowych obowiązków. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: PAP

Tagi:

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

materiały reklamowe

Polska

7 sposobów na letni relaks w Wysokich Tatrach

Czytaj więcej >

Polska

Najgorsze zachowania turystów na wakacjach. Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów

Czytaj więcej >

Polska

Turysta pokazał bilet na Kasprowy Wierch z 1995 roku. Różnicę w cenie widać gołym okiem

Czytaj więcej >

Polska

Na termometrach ponad 30 stopni. IMGW ostrzega przed upałami i burzami

Czytaj więcej >

Polska

Oferty nieistniejących noclegów w natarciu. Przestrzegamy, jak nie dać się oszukać

Czytaj więcej >

Polska

Potworny upał, a miejscami burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne

Czytaj więcej >