Turysci.pl

fot. Pixabay/ katyveldhorst

Polska w strefie zielonej na mapie Rady Europejskiej. Lista dotyczy swobodnego przepływu osób

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Ania Radke

Polska znalazła się na w strefie zielonej na mapie Rady Europejskiej. Instytucja wydała zalecenia dotyczące swobodnego przepływu osób w związku z pandemią Covid-19. Są one oparte na poziomie zakażeń w poszczególnych krajach.

Polska w całości została oznaczona na mapie Rady Europejskiej kolorem zielonym. Wiele państw członkowskich w dalszym ciągu pozostaje w strefie pomarańczowej. Lista dotyczy swobodnego przepływu osób. Opracowało ją Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Polska na liście stref zielonych

W państwach, które znalazły się w zielonej strefie 14-dniowy wskaźnik nowych zakażeń jest mniejszy niż 50, przy wskaźniku pozytywnych testów wynoszącym mniej niż 4 proc. lub 14-dniowy wskaźnik nowych zakażeń jest mniejszy niż 75, jeżeli wskaźnik pozytywnych testów jest mniejszyy niż 1 proc.

W strefie zielonej w całości znalazły się Polska, Czech, Słowacja, Austria, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Norwegia, Islandia oraz Malta. Dla podróżnych z tych państw zalecane jest złagodzenie restrykcji dot. przepływu osób.

Zielonym kolorem oznaczone są również niemal całe Niemcy, większość Włoch i Norwegii oraz po kilka regionów Grecji, Danii i Hiszpanii.

Wiele państw europejskich oznaczona została kolorem pomarańczowym, w tym najpopularniejsze wakacyjne kierunki jak cała Francja, Portugalia i Słowenia, nadmorskie regiony Chorwacji, południowe Włochy, czy spora część Grecji.

Niektóre regiony musiały zostać oznaczone kolorem czerwonym ze względu na niepokojącą sytuację epidemiczną. Są to m.in. centralne rejony Hiszpanii, cała Holandia, południowa oraz północna część Szwecji.

Przypomnijmy, że Rada Europejska jest organem wydającym jedynie zalecenia, a decyzja odnośnie wprowadzania restrykcji na granicach należy do państw członkowskich. Wiele z nich jednak sugeruje się rekomendacjami tej instytucji przy tworzeniu własnych list.

Od wczoraj Polska znalazła się również na zielonej liście Cypru, dzięki czemu podróżni z naszego kraju mogą przekraczać granicę bez dodatkowych obowiązków. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj .

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: PAP

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

"Selekcja naturalna". Pracownicy Parku załamują ręce
Czytaj więcej >

Polska

Nowa atrakcja w polskich górach. Otwarcie jeszcze w tym roku
Czytaj więcej >

Polska

Śmiertelny wypadek w “polskiej Chorwacji”. Nie żyje młody mężczyzna
Czytaj więcej >

Polska

Kiedyś z tego uzdrowiska korzystała cała Europa. Niezwykła historia perły Dolnego Śląska
Czytaj więcej >

Polska

Pojechała na all inclusive do Egiptu. Hotel wręczył jej ekstra rachunek na prawie 1500 zł
Czytaj więcej >

Polska

Pustki w Trójmieście? Tegoroczne wakacje gorsze niż w pandemii
Czytaj więcej >
Ania Radke

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected].

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Polska

Polska

Magda Antoł

Wieża Eiffla w Polsce? W tym mieście takie budowle to norma
Czytaj więcej >
Polska

Marlena Kaczmarek

Martwy ryś znaleziony w polskim lesie. Sprawę bada prokuratura
Czytaj więcej >
Polska

Marlena Kaczmarek

Niczego nieświadoma 19-latka zrobiła kilka zdjęć na lotnisku. Chwilę później dostała mandat
Czytaj więcej >
Polska

Magda Antoł

Koniecznie zaopatrz się w ten gadżet na wakacje. Może pomóc tobie i twoim dzieciom
Czytaj więcej >
Polska

Magda Antoł

Najmniejsze lotnisko w Polsce z nową trasą. Jeszcze niedawno się z niego śmiano
Czytaj więcej >
Polska

Magda Antoł

Prawie 2 promile we krwi i manewry na motorówce. 60-latka czeka surowa kara
Czytaj więcej >