Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Europa > Chorwacja znosi obowiązek testowania na granicy dla podróżnych z Polski
Ania Radke
Ania Radke 18.06.2021 15:13

Chorwacja znosi obowiązek testowania na granicy dla podróżnych z Polski

Chorwacja
fot. Pixabay/ Kookay

Chorwacka Wspólnota Turystyczna poinformowała, że polscy turyści będą mogli przekroczyć granice państwa bez dokumentu potwierdzającego negatywny wynik testu na koronawirusa - przekazuje TVN24, powołujący się na Chorwacką Wspólnotę Turystyczną. Podobnie wszystkie państwa z zielonej listy PE.

Obecnie, aby wjechać do Chorwacji, konieczne jest okazanie negatywnego wyniku testu PCR w stronę Covid-19 lub szybkiego testu antygenowego.

Chorwacja wpuści turystów z zielonej listy PE bez testów i kwarantanny

Jak poinformowała Chorwacka Wspólnota Turystyczna, podróżni z krajów znajdujących się na tzw. zielonej liście Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) będą mogli wjechać do Chorwacji na takich samych warunkach jak przed pandemią.

Decyzja ta oznacza, że nie będzie więcej konieczne przedstawienie negatywnego testu na koronawirusa ani odbycie kwarantanny po przyjeździe, o ile wykazuje się oznak choroby i nie miało się bliskiego kontaktu z osobą chorą.

Polska znalazła się na zielonej liście Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, o czym poinformowaliśmy wcześniej. Mapa jest aktualizowana na podstawie aktualnych danych dot. liczby zakażeń, więc przepisy dla podróżnych z Polski mogą jeszcze ulec zmianie.

Jak przekazała CWT dla TVN24, w razie pojawienia się któregoś z polskich województw na liście pomarańczowej lub czerwonej, na granicy Republiki Chorwacji konieczne będzie przedstawienie urzędowego zaświadczenia o zameldowaniu w zielonej strefie. Jak podają, wystarczą w tym przypadku dane wpisane w dowodzie osobistym.

Jak przekazała organizacja, zaświadczenie powinno być wydane w języku angielskim, bądź przetłumaczone przysięgle na język angielski.

Chorwacka organizacja zachęca zagranicznych turystów do skorzystania z dostępnej również w języku polskim aplikacji ENTER CROATIA, która umożliwia dokonanie zgłoszenia online jeszcze przed wjazdem na terytorium Chorwacji.

Turyści, którzy podadzą odpowiednie dane i wyślą zgłoszenie w aplikacji, otrzymają od Policji Granicznej drogą mailową potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia. Wiadomość zawierać będzie również wszystkie rekomendacje chorwackiego Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: TVN24