Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Polska na zielonej liście Cypru. Swobodny wjazd od 17 czerwca
Patryk Korzec
Patryk Korzec 17.06.2021 14:51

Polska na zielonej liście Cypru. Swobodny wjazd od 17 czerwca

Cypr wpisał Polskę na zieloną listę
fot. pixabay.com/dimitrisvetsikas1969

Cypr wpisał Polskę na zieloną listę krajów, w których jest niskie ryzyko zakażenia koronawirusem. Dla turystów oznacza to swobodne przekraczanie granicy tego kraju. Nie będzie już konieczne okazywanie testów na COVID-19 oraz odbycie kwarantanny. Nowe przepisy obowiązują od 17 czerwca.

  • Polska została wpisana na zieloną listę Cypru

  • Turyści podróżujący na Cypr nie muszą od 17 czerwca okazywać negatywnych wyników testów na COVID-19 ani przechodzić kwarantanny

  • Na lotniskach w Pafos oraz Larnace służby mogą wykonywać bezpłatne testy na losowo wybranych pasażerach

Cypr rozpoczyna sezon turystyczny i łagodzi obostrzenia dla urlopowiczów z wielu krajów. Jeszcze do niedawna Polska była oznaczona jako państwo pomarańczowe, jednak od dziś jesteśmy już na liście zielonej. Oznacza to możliwość swobodnego przekraczania granicy.

Polska na zielonej liście Cypru

Na stronie rządowej Gov.pl pojawiła się wiadomość o wpisaniu Polski na zieloną listę Cypru z dniem 17 czerwca 2021 roku. Oznacza to, że turyści od dzisiaj nie muszą po przylocie okazywać negatywnego wyniku testu na COVID-19 ani przechodzić kwarantanny.

Jednocześnie polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych podkreśla, że zarówno na lotniku w Larnace, jak i Pafos, służby mogą wyrywkowo robić testy pasażerom. Podkreślono również, że przypisanie kategorii do poszczególnych kategorii jest na bieżąco monitorowane i może „w każdym momencie ulec zmianie".

W związku z tymi zasadami, turyści proszeni są o uważne śledzenie wiadomości publikowanych przez rządy obu krajów i stosowanie się do obowiązujących przepisów.

Z konieczności odbycia kwarantanny oraz okazania negatywnego wyniku testu na koronawirusa zwolnione są również pasażerowie, którzy na granicy okażą świadectwo pełnego zaszczepienia przeciwko COVID-19. Dotyczy to wszystkich pasażerów, niezależnie od ich narodowości oraz państwa, z którego przylatują na Cypr.

Cypr Północy również zaprasza turystów

Swoje granice dla turystów otworzył również Cypr Północny. Strefa buforowa między dwoma częściami wyspy została otwarta zarówno dla mieszkańców, jak i urlopowiczów.

Pamiętać należy jednak, że każda osoba musi przy przekraczaniu tej wewnętrznej granicy okazać negatywny wynik testu na COVID-19. Respektowane są jednak zarówno badania PCR, jak i tanie, antygenowe. Istotne, że ważne są one jednak 7 dni.

Przypominamy, że tzw. Turecka Republika Cypru Północnego nie jest uznawana przez władze Polski. Oznacza to, że w przypadku problemów, udzielanie pomocy konsularnej osobom przebywającym w tym regionie, jest praktycznie niemożliwa.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Gov.pl