Turysci.pl
Cypr wpisał Polskę na pomarańczową listę

fot. wikimedia.org/Paul167/CC BY-SA 2.5/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5/deed.en

Łagodzą obostrzenia dla Polaków. Nasz kraj na pomarańczowej liście Cypru

3 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Cypr wpisał dzisiaj Polskę na pomarańczową listę krajów. Wcześniej nasz kraj określany był jako państwo „wysokiego ryzyka epidemicznego". Zmiana oznacza złagodzenie obostrzeń - od teraz na granicy będzie trzeba okazać tylko jeden wynik testu na COVID-19, a nie dwa, jak było do tej pory.

  • Polska trafiła na pomarańczową listę krajów Cypru

  • Wcześniej byliśmy na liście czerwonej. Od 3 czerwca Polaków obowiązują łagodniejsze przepisy graniczne

  • Turyści, którzy nie są zaszczepieni, będą musieli przed podróżą wykonać jeden test na obecność koronawirusa

W ostatnich dniach kwietnia władze Cypru zapowiedziały zmianę statutu epidemicznego Polski. Wcześniej znajdowaliśmy się na czerwonej liście wysokiego ryzyka, a od 3 czerwca nasz status zmienił się na pomarańczowy.

Cypr wpisuje Polskę na pomarańczową listę

W praktyce zmiana ta oznacza nowe obostrzenia obowiązujące przy przekraczaniu granicy cypryjskiej. Wcześniej turyści z Polski musieli wykonać dwa testy na COVID-19: jeden przed wylotem, a drugi po wylądowaniu na wyspie.

Obecnie, zgodnie z informacjami przekazywanymi przez Cypryjską Organizację Turystyczną, podróżni z Polski muszą zrobić tylko jeden test - przed wylotem. Zasada ta dotyczy osób, które nie przyjęły szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Pożarł łodzi na Mazurach. MOPR ma pełne ręce roboty

Tłumy turystów na Mazurach. Wiele interwencji MOPR

CZYTAJ DALEJ

Turyści, którzy przyjęli pełną dawkę preparatu, a także dzieci do 12. roku życia, są zwolnieni zarówno z wykonywania testów, jak i poddawania się kwarantannie. Jednocześnie władze Cypru ostrzegają, że na lotnisku losowi podróżni mogą zostać wybrani do przejścia testu, któremu trzeba się poddać.

Każda osoba przylatująca do tego kraju musi również obowiązkowo wypełnić formularz - Cyprus Flight Pass. Dokument powinien zostać uzupełniony nie wcześniej niż 24 godziny przed podróżą. Mail z potwierdzeniem dopełnienia tego obowiązku okazać trzeba zarówno podczas wchodzenia na pokład samolotu, jak i przy przekraczaniu granicy. Za jego brak można dostać mandat w wysokości 300 euro.

Granica między dwiema częściami Cypru otwarta

To jednak niejedyna zmiana, którą w ostatnim czasie ogłosiły władze Cypru. Niedawno pojawiła się także wiadomość o zawarciu porozumienia między dwoma społecznościami zamieszkującymi wyspę. Granica między Republiką Cypryjską i Turecką Republiką Cypru Północnego były zamknięte od października 2020 roku z powodu pandemii.

2 czerwca 2021 roku barierki odgradzające strefę buforową między tymi rejonami zostały usunięte, a 4 czerwca ruch ma zostać wznowiony, również dla turystów. Na razie jeszcze nie wiadomo, jakie przepisy pandemiczne będą obowiązywały osoby przekraczające tę granicę.

Kilka dni temu część północna oficjalnie ogłosiła otwarcie granic dla turystów, choć na kontrowersyjnych zasadach. Podróżni mogą bowiem zostać zwolnieni z kwarantanny i testów, muszą jednak mieć założone opaski elektroniczne, monitorujące ich położenie. Więcej na ten temat przeczytać można tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Radio ZET

Podobne artykuły

bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Czechy i Słowacja zmieniają przepisy graniczne

Europa

Od poniedziałku zmiany na granicach z Czechami i Słowacją

Czytaj więcej >

Europa

Kobieta spadła z klifu w Wielkiej Brytanii. Nie przeżyła

Czytaj więcej >
Test na koronawirusa

Europa

Zakaz przemieszczania się bez negatywnego testu na koronawirusa na Słowacji, zamknięte też hotele

Czytaj więcej >
niemcy chcą zakazu

Europa

Niemcy rozważają całkowity zakaz lotów. "Sprawa się nam wymknęła"

Czytaj więcej >
czy polacy wyjadą do Hiszpanii

Europa

Czy Polacy będą mogli wyjechać do uwielbianego kraju? Premier Hiszpanii stawia warunek

Czytaj więcej >