Turysci.pl
Policja apeluje do Polaków o ostrożność

fot. pixabay.com/AndrzejRembowski/zdjęcie poglądowe

Policja apeluje do turystów o zabezpieczenie mieszkań przed wyjazdami na długi weekend

3 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Policja z Zakopanego wystosowała do Polaków bardzo ważny apel, szczególnie w obliczu masowych wyjazdów na długi weekend czerwcowy. Służby ostrzegają przed złodziejami, którzy tylko czekają, aż wyjedziemy z domów, by się do nich włamać i nas okraść.

  • Policja apeluje do turystów o zabezpieczenie mieszkań przed wyjazdami na długi weekend

  • Funkcjonariusze przestrzegają urlopowiczów przed informowaniem o naszym wyjeździe większej liczby osób oraz zostawianiem wartościowych rzeczy na wierzchu

  • Uważać trzeba również na treści, które publikujemy w czasie urlopu na portalach społecznościowych. Sami możemy ułatwić pracę złodziejom

W czasie sezonu urlopowego tysiące Polaków wyrusza na wakacje, Policja ostrzega, że złodzieje jednak w tym czasie nie odpoczywają. Wręcz przeciwnie - turyści są bardzo narażeni na różnego rodzaju oszustwa oraz przestępstwa, przez które stracić mogą pieniądze, oszczędności i wartościowe przedmioty.

Regularnie przypomina się urlopowiczom o pilnowaniu portfela czy rzeczy osobistych podczas spacerów w zatłoczonych miejscach. Ofiarą oszustów paść można na wiele różnych sposobów, o których wielu z nas zwykle nawet nie myśli w czasie wakacji. Zaradzić temu postanowiła Policja Zakopane, spisując porady dla osób wyjeżdżających z domów, np. na długi weekend czerwcowy.

Policja z Zakopanego prosi turystów o ostrożność

Gdy my wypoczywamy nad morzem czy w górach, nasz dom może paść ofiarą złodziei.

Pożarł łodzi na Mazurach. MOPR ma pełne ręce roboty

Tłumy turystów na Mazurach. Wiele interwencji MOPR

CZYTAJ DALEJ

Łupem włamywaczy padają najczęściej pozostawione w mieszkaniach pieniądze, biżuteria oraz sprzęt elektroniczny, który łatwo można wynieść pozostając niezauważonym [pis. org.] – tłumaczą policjanci z Zakopanego w swoim wpisie opublikowanym na Facebooku.

Służby podkreślają, że wszystkie wartościowe rzeczy podróżni przed wyjazdem powinni odpowiednio zabezpieczyć. Lepiej też o wyjeździe nie informować zbyt wielu ludzi - czym mniej osób wie, że nasze mieszkanie stoi puste, tym mniejsza szansa, że informacja ta trafi w nieodpowiednie ręce.

Policja Zakopane zwraca uwagę na jeszcze jedną, kluczową rzecz - publikacje wiadomości i fotografii w mediach społecznościowych. Turyści często chwalą się zdjęciami z wakacji znajomym, nie zastanawiając się nad tym, jakie korzyści z takiego posta mogą mieć złodzieje. Dzięki nam mają szansę dowiedzieć się np. tego, jak długo nie będzie nas w domu oraz kiedy zamierzamy wrócić. Dzięki zdjęciom oszacować mogą też zasoby naszego portfela - im droższe wczasy, tym większa szansa, że w mieszkaniu trafić będzie można na kosztowności czy wartościowe sprzęty lub biżuterię.

Na stronie Zakopane.policja.gov.pl zapoznać się można z całym spisem zasad, dzięki którym nasz dom będzie lepiej zabezpieczony. Eksperci zalecają m.in. instalację systemu alarmowego czy zainwestowanie w odpowiednie zamki patentowe w drzwiach. Wychodząc z domu każdy turysta powinien zamknąć wszystkie okna i drzwi, warto o dłuższych wakacjach powiadomić też znajomych sąsiadów, którzy będą mogli od czasu do czasu zerknąć w stronę naszych drzwi, czy wszystko jest w porządku.

Nie ułatwiajmy pracy złodziejom i oszustom

O opiekę nad roślinami czy wietrzenie mieszkania prośby wyłącznie zaufane osoby. Klucze przekażmy im osobiście, najlepiej nie stosując prostych schowków - „klucze zostawię ci pod wycieraczką" to fatalny sposób, który może ułatwić złodziejowi włamanie.

Jeśli zależy nam na publikowaniu zdjęć z podróży, zróbmy to po powrocie, by nie dostarczać niechcianym osobom dodatkowych informacji na nasz temat. Uważajmy jednak nie tylko na włamywaczy czyhających na nasze mieszkanie, ale też złodziei i oszustów grasujących w turystycznych miejscowościach.

Każdego roku policja ostrzega m.in. przed fałszywymi ogłoszeniami noclegowymi. W lutym 2021 roku służby zatrzymały mężczyznę, który oferował wczasowiczom apartamenty nad morzem, które nie istniały, lecz takich ogłoszeń w internecie wciąż jest wiele. Pamiętajmy, by przed rezerwacją pokoju, upewnić się, że dany pensjonat na pewno istnieje. Sprawdźmy deklarowany w ogłoszeniu adres, opinie innych internautów, można też skontaktować się z urzędem miasta i zapytać o danego przedsiębiorcę.

W miejscach zatłoczonych nie trzymajmy plecaka na plecach, bo łatwo go wtedy rozpiąć i coś z niego wyjąć. Trzymajmy też w ręce torebki czy popularne „nerki". Wielu oszustów liczy też na łatwowierność urlopowiczów, zachęcając ich np. do gry w „Trzy kubki" czy inne gdy, w które praktycznie nie da się wygrać. Najlepiej takich ludzi omijać, nie dać się wciągnąć w rozmowę i pozostawać uważnym.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Policja Zakopane

Podobne artykuły

Polska

Śmierć w Tatrach. Turysta prawdopodobnie skoczył z Kościelca

Czytaj więcej >

Polska

Tatrzańskie szlaki niebezpieczne po wczorajszych deszczach. TPN ostrzega

Czytaj więcej >
PKP znosi limit

Polska

Od 26 czerwca zmiany w pociągach PKP. Znikają limity zajętości

Czytaj więcej >
Nowe przepisy wjazdu do Polski

Polska

Zmiana zasad wjazdu do Polski, a od środy otwarcie kolejnych przejść granicznych z Ukrainą

Czytaj więcej >
Atak na plażowicza w Kryspinowie

Polska

Atak na plażowicza w Kryspinowie. Zwrócił uwagę ludziom pływającym rowerkiem wodnym

Czytaj więcej >
RCB apeluje o ostrożność podczas wypoczynku nad wodą

Polska

RCB apeluje o ostrożny wypoczynek nad wodą. W sobotę utonęło 6 osób

Czytaj więcej >