Gubałówka stracić pieniądzeFot. www.webcamera.pl (screen)

Uważaj w Zakopanem i na Gubałówce. Przez „Trzy kubki" możesz stracić pieniądze

W sezonie zimowym Gubałówka przyciąga wielu turystów – także w okresie pandemii, co widać na nagraniach kamer z Zakopanego. Wczasowicze często stają się, niestety, łatwym celem dla oszustów, którzy żerują na ich naiwności. Osoby, które proponują grę w trzy kubki, należy omijać szerokim łukiem. Policja potwierdza zagrożenie, ale przyznaje, że interwencji – w porównaniu do lat poprzednich – jest coraz mniej.

Gubałówka jest jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w okolicach Zakopanego. Chociaż nadal obowiązują obostrzenia, które niedawno zostały przedłużone aż do końca stycznia, w górskim regionie aż roi się od turystów. Apelujemy, by wczasowicze uważali na oszustów, którzy oferują grę w trzy kubki, a w razie zauważenia podejrzanie zachowujących się, zawiadamiali służby o próbach wyłudzenia pieniędzy.

Turyści wabieni fałszywą możliwością wygrania, są oszukiwani przez nieuczciwe osoby. Okazuje się, że nadal można spotkać je w regionie Zakopanego. Przypominamy, że tej gry nie da się wygrać.

Oszuści oferują turystom grę w trzy kubki

Gubałówka to idealne miejsce dla oszustów, którzy mogą wyłudzać pieniądze dzięki grze w trzy kubki. Przypomnijmy wszystkim, na czym polega fałszywa atrakcja. Zazwyczaj zaangażowanych jest w nią więcej osób, niż może nam się wydawać.

Gra to nie tylko nieuczciwa osoba przekładająca tytułowe trzy pojemniki, ale również podstawieni „turyści", którzy udają, że wygrywają. Wraz z nimi często są też współpracownicy, którzy rozglądają się, czy w pobliżu nie ma policji, by w razie zagrożenia ostrzec partnerów i rzucić się do ucieczki. Gdy do gry przekonany zostanie zwyczajny przyjezdny, rozgrywka nagle staje się o wiele mniej przyjemna - każda tura kończy się wygraną prowadzącego. Dodatkowo podstawione osoby stojące wokół wywierają presję na grającym, by próbował się odegrać i zaproponować grę o wyższą stawkę, by odzyskać zainwestowane już środki, co oczywiście jest niemożliwe. W rezultacie - po kilku takich rundach - turysta stracić może potężną sumę.

Sprzedają polskie lotnisko. Władze podjęły decyzjęSprzedają polskie lotnisko. Władze podjęły decyzjęCzytaj dalej

Gubałówka coraz trudniejszym terenem dla nieuczciwych, turyści są coraz bardziej świadomi

Choć Gubałówka nadal przyciąga oszustów, na szczęście łatwo uniknąć zagrożenia – wystarczy po prostu nie rozpoczynać gry i nie wchodzić w dyskusję z nieuczciwymi prowadzącymi. Warto też jak najszybciej powiadomić służby o zaobserwowanym procederze.

Gubałówka tłum turystów

Gubałówka, Zakopane, 13 stycznia br., Fot. www.webcamera.pl (screeen)

Na szczęście świadomość wśród turystów jest coraz większa, co potwierdza asp. sztab. Roman Wieczorek – Rzecznik Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Zakopanem. Nadal jednak dochodzi do interwencji służb.

Potwierdzam, że taka interwencja miała miejsce. Obserwujemy, że z roku na rok tego typu interwencji jest coraz mniej. Może to oznaczać, że wielu turystów jest świadomych tego, że z „takimi” osobami nie można wygrać i nie przystępują już do takiej gry, co bardzo cieszy i świadczy o tym, że komunikaty i apele docierają – powiedział dla portalu Turyści.pl rzecznik prasowy asp. sztab. Roman Wieczorek.

Przypomnę, że osoba, która organizuje taką grę, odpowiada jako sprawca wykroczenia, ale i osoba, która do tej gry przystąpiła, również musi liczyć się z konsekwencjami. Apeluję do wszystkich, aby ignorować zaczepki takich osób i o każdej takiej sytuacji niezwłocznie informować nr alarmowy 112 – dodaje Roman Wieczorek.

Podkreślić tu należy szczególnie fakt, że karze podlega również osoba, która wzięła udział w grze. Oznacza to, że nie tylko straci pieniądze w wyniku oszustwa, ale dodatkowo liczyć się musi z konsekwencjami prawnymi.

Przypominamy, że niedawno w innym naszym artykule pisaliśmy o tłumach turystów na Gubałówce, które zaobserwowano w pierwszym weekendzie ferii zimowych. Warto w takim tłoku uważać również na swoje portfele i rzeczy osobiste. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turyści.pl:

Źródło: Tygodnik Podhalański

Następny artykuł