Turysci.pl
Czechy zmieniają przepisy graniczne

fot. pixabay.com/Duernsteiner

Czechy zmieniły przepisy graniczne. Wyjazdy turystyczne dozwolone

3 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Czechy zmieniły przepisy graniczne dla turystów z zagranicy. Na stronie polskiego rządu pojawiła się informacja, że wyjazdy o charakterze turystycznym są już dozwolone. Aby skorzystać z tej możliwości, trzeba jednak spełnić pewne warunki - okazać negatywny wynik testu na COVID-19 lub zaświadczenie o przyjęciu szczepienia.

  • Czechy poluzowały obostrzenia graniczne dla podróżnych z Polski

  • Wyjazdy turystyczne do Czech możliwe dla zaszczepionych i osób, które mają negatywny test na COVID-19

  • Osoby, które chcą przebywać w Czechach dłużej niż 24 godziny, muszą spełnić dodatkowe warunki pobytu

Czechy w ostatnim czasie bardzo ostrożnie podchodziły do kwestii podróży międzynarodowych obywateli i wpuszczania na swoje terytorium gości z zagranicy. Pod koniec marca na czerwoną listę wpisana została również Polska, co całkowicie zamroziło ruch turystyczny na naszych południowych granicach.

Ostatnie tygodnie wskazują na uspokojenie sytuacji epidemicznej w Polsce. Zakażeń jest mniej, a politycy coraz chętniej mówią o łagodzeniu kolejnych obostrzeń. Zmienić przepisy graniczne postanowiły również Czechy - na stronie polskiego rządu potwierdzono, że wyjazdy turystyczne do naszych sąsiadów są już możliwe.

Czechy zmieniają przepisy graniczne

Zgodnie z wiadomościami przekazywanymi przez WP, podróże turystyczne do Czech możliwe są już od poniedziałku, choć ta nowość nie odbiła się głośnym echem.

Pożarł łodzi na Mazurach. MOPR ma pełne ręce roboty

Tłumy turystów na Mazurach. Wiele interwencji MOPR

CZYTAJ DALEJ

Jak czytamy na rządowej stronie Gov.pl, jeszcze do niedawna Polacy mogli przekroczyć południową granicę jedynie w „uzasadnionych przypadkach". Jako przykłady takich sytuacji podawano tu m.in. powody rodzinne, leczenie czy sprawy urzędowe.

Zgodnie z aktualizacją przepisów, podróże o charakterze turystycznym są już możliwe, ale pod pewnymi warunkami. Pozwolić sobie na nie mogą:

  • Osoby zaszczepione preparatem przeciwko COVID-19;

  • Podróżni, którzy okażą negatywny wynik testu na koronawirusa (antygenowy lub PCR). Wykonać go trzeba przed przekroczeniem granicy.

Jeśli nasz wyjazd będzie trwał dłużej niż 24 godziny, konieczne jest wypełnienie formularza lokalizacyjnego, dostępnego na rządowej stronie. Na granicy okazać musimy również negatywny test na COVID-19 (PCR zrobiony nie wcześniej niż na 72 godziny przed podróżą lub antygenowy na 24 godziny przed wjazdem).

Ozdrowieńcy zwolnieni są zarówno z obowiązku okazania testu, jak i wypełniania formularza lokalizacyjnego. Podkreśla się jednak, że nie mogą mieć żadnych oznak zachorowania, a od pierwszego pozytywnego wyniku testu na COVID-19 nie minęło więcej niż 90 dni.

Problemy przy powrocie do Polski

Turyści, którzy zdecydują się na spędzenie długiego weekendu w Czechach, muszą pamiętać o restrykcjach związanych z powrotem do kraju. Polski rząd wciąż nie poluzował obostrzeń granicznych.

Oznacza to, że wracając z kraju należącego do Strefy Schengen, należy poddać się obowiązkowej kwarantannie. Zwolnić z niej może negatywny wynik testu na koronawirusa (antygenowy lub PCR), wykonany przed przekroczeniem granicy lub na terytorium Polski.

Z tych zasad zwolnione są jedynie osoby, które przeszły już zakażenie koronawirusem lub zostały zaszczepione pełną dawką preparatu przeciw COVID-19.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Gov.pl/Karkonoski Park Narodowy

Podobne artykuły

bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Czechy i Słowacja zmieniają przepisy graniczne

Europa

Od poniedziałku zmiany na granicach z Czechami i Słowacją

Czytaj więcej >

Europa

Kobieta spadła z klifu w Wielkiej Brytanii. Nie przeżyła

Czytaj więcej >
Test na koronawirusa

Europa

Zakaz przemieszczania się bez negatywnego testu na koronawirusa na Słowacji, zamknięte też hotele

Czytaj więcej >
niemcy chcą zakazu

Europa

Niemcy rozważają całkowity zakaz lotów. "Sprawa się nam wymknęła"

Czytaj więcej >
czy polacy wyjadą do Hiszpanii

Europa

Czy Polacy będą mogli wyjechać do uwielbianego kraju? Premier Hiszpanii stawia warunek

Czytaj więcej >