Turysci.pl
Czechy wpisały Polskę na listę

fot. Pixabay/ fernandozhiminaicela

Czechy uznały Polskę za kraj o najwyższym stopniu ryzyka epidemicznego. Nowe ograniczenia na granicy

19 Marca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Czechy dopisały Polskę do listy państw o najwyższym stopniu ryzyka epidemicznego. Nasz kraj znalazł się tam razem z Cyprem, Danią i Norwegią. Przyjezdnych obowiązywać będą nowe zasady przekraczania granicy.

  • Jako państwa o najwyższym stopniu ryzyka zaliczono Polskę, Cypr, Danię i Norwegię

  • Podróżni potrzebować będą dwóch testów na koronawirusa

  • Zobowiązani będą również do odbycia kwarantanny

Czechy wymagają od przyjezdnych z państw o najwyższym stopniu ryzyka epidemicznego negatywnego wyniku test na obecność koronawirusa, kwarantanny oraz wykonania kolejnego badania po upływie pięciu dni.

Czechy rozszerzyły listę państw o najwyższym stopniu ryzyka

Jak przekazuje RMF, negatywny wynik testu metodą PCR wykonanego po pięciu dniach kwarantanny pozwala na jej zakończenie. Natomiast wynik badania wymaganego przy wjeździe do Czech nie może być starsze niż 72 godziny.

Zgodnie z zasadami obowiązującymi w Czechach, do 14. dnia po przyjeździe należy również nosić maskę klasy FFP2 lub wyższej. Nakaz ten obowiązuje wszędzie poza miejscem zamieszkania.

Polska została dopisana do listy państw o najwyższym stopniu ryzyka epidemicznego. Wcześniej takie same zasady przekraczania granicy obowiązywały już m.in. podróżnych ze Słowacji, Wielkiej Brytanii i większości państw spoza UE.

Japonia zaostrza restrykcje

Japonia zaostrza kontrole graniczne dla podróżnych z kilku krajów Europy. Na liście Polska

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Tamtejsze ministerstwo zdrowia przypomina również, że podróżowanie między państwami jest ograniczone - mogą się one odbywać jedynie w niezbędnych i udokumentowanych wypadkach losowych. Wyjątek stanowią tutaj jedynie pracownicy transgraniczni oraz uczniowie, a także osoby udające się do placówek medycznych.

Resort przypomina również, że przed planowanym przekroczeniem granicy należy wypełnić online specjalny dokument zgłoszeniowy. Pod koniec lutego czeski rząd zakazał już podróży m.in. do Brazylii, RPA, Kenii, Mozambiku, Tanzanii, Zambii i Zimbabwe.

W Polsce obowiązuje kwarantanna po powrocie z Czech

W Polsce od soboty 27 lutego br. nowe obostrzenia dla osób podróżujących z Czech i Słowacji. Osoby powracające do Polski mają obowiązek obycia kwarantanny. Zwolnić z tego obowiązku może negatywny wynik testu na koronawirusa lub certyfikat szczepienia.

Zasady dotyczą również osób przekraczających granicę samochodem. Test musi być wykonany przed przekroczeniem granicy i jest ważny przez 48 godzin, licząc od momentu otrzymania wyniku.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: RMF24

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >