Turysci.pl
podróżni z Czech i Słowacji

fot. wikimedia.org/Patryk Matyjaszczyk/CC BY-SA 3.0)/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Zawieszają pociąg do Czech, od dzisiaj też zmiany na granicach. Ozdrowieńcy wjadą bez testu i kwarantanny

6 Lipca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Podróżni, którzy przyjeżdżają do Polski z Czech lub Słowacji, muszą liczyć się z surowymi obostrzeniami. Każda osoba, która nie mieszka i nie przebywa na stałe w naszym kraju, musi poddać się kwarantannie oraz okazać negatywny test na COVID-19. Od dzisiaj tych nakazów unikną jednak ozdrowieńcy. Jednocześnie wprowadzono dziś ograniczenie w połączeniach z czeskim Bohuminem.

  • Obcokrajowcy, którzy nie mieszkają w Polsce, mogą przekroczyć naszą granicę po okazaniu negatywnego testu na COVID-19. Muszą poddać się też obowiązkowej kwarantannie

  • Polacy, którzy wracają do ojczyzny z Czech lub Słowacji, mogą być zwolnieni z kwarantanny, jeśli okażą negatywny wynik testu na koronawirusa

  • Od 20 marca osoby, które przyjęły szczepionkę przeciwko COVID-10, nie będą musiały przebywać w izolacji i posiadać testu

  • Od dzisiaj obowiązuje ograniczenie w ruchu kolejowym z czeskim Bohuminem

Podróżni chcący wjechać na teren naszego kraju środkiem transportu zbiorowego, muszą poddać się kwarantannie, niezależnie od kraju, z którego przyjechali. Specjalne ograniczenia obowiązują jednak na granicach z Czechami i Słowacją, gdzie każda osoba - o ile nie mieszka lub przebywa na stałe w Polsce - ma obowiązek okazać negatywny test na COVID-19 oraz poddać się izolacji.

Od dzisiaj jednak przepis ten ulega modyfikacji, o czym poinformowała 20 marca Straż Graniczna. Osoby, które przeszły szczepienie na koronawirusa, nie będą musiały spełnić żadnego z dwóch warunków wjazdu do Polski.

Japonia zaostrza restrykcje

Japonia zaostrza kontrole graniczne dla podróżnych z kilku krajów Europy. Na liście Polska

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Również Koleje Śląskie zdecydowały dzisiaj o wprowadzeniu nowego ograniczenia - zawieszono pociąg kursujący ze Śląska do Bohumina. Powodem jest niepokojąca sytuacja pandemiczna.

Zasady wjazdu do Polski z Czech i Słowacji

Zgodnie z komunikatem Straży Granicznej, negatywny test na COVID-19 okazać muszą wszystkie osoby, które przyjeżdżają do Polski ze Słowacji i Czech. Niezależnie od tego, czy poruszają się samochodem prywatnym, transportem zbiorowym czy nawet na piechotę. Konieczne jest też odbycie kwarantanny, jeśli podróżny nie jest mieszkańcem naszego kraju lub nie przebywa w nim na stałe.

Jeśli spełnia wyżej wymienione warunki, to z izolacji zwalnia go okazanie negatywnego testy na koronawirusa. Od 20 marca z kwarantanny i testu zwolnieni zostają też ozdrowieńcy, jest jednak warunek. Osoby te muszą przedstawić zaświadczenie o przyjęciu preparatu. Niezbędne jest też udowodnienie, że przyjęło się lek, który jest dopuszczony do obrotu w Unii Europejskiej. Wykaz takich szczepionek sprawdzić można na stronie urlp.gov.pl.

Dodatkowo, bez testu i kwarantanny, wjechać mogą do Polski także osoby, które są w stanie udowodnić, że nie później niż pół roku przed przekroczeniem granicy przeszły zakażenie COVID-19. Ważne jest przejście izolacji zarówno w domu, jak i hospitalizacji.

To szczególnie istotna wiadomość dla fanów turystycznych wyjazdów do Czech i na Słowację. Niedawno informowaliśmy, że Koleje Dolnośląskie zamierzają uruchomić nowe połączenia m.in. do popularnego, Skalnego Miasta w Adrspachu. Przed pandemią miejsce to było często odwiedzane przez Polaków, warto więc wiedzieć, jakie restrykcje obowiązywały będą turystów po powrocie do domu.

Zmiany i ograniczenia w pociągach międzynarodowych

Podczas gdy Koleje Dolnośląskie planują nowe połączenia do Czech, Koleje Śląskie wprowadzają ograniczenia na swoich trasach. Jak czytamy na profilu przewoźnika na Facebooku, od dzisiaj zawieszono pociągi do czeskiego Bohumina, a składy dojeżdżać będą jedynie do przygranicznych Chałupek. Zmiana wprowadzona jest w tej chwili do odwołania.

Sytuacja ta wywołana jest zaostrzeniem przepisów pandemicznych u naszych sąsiadów oraz wzrostem liczby nowych zakażeń.

Wkrótce ograniczenia mają objąć również kursy na Słowację. 29 marca rzekomo wstrzymane zostanie także połączenie do Żyliny z polskiego Zwardonia. Zmiana ta ma obowiązywać co najmniej do końca kwietnia.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Straż Graniczna

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Zasady wjazdu do Turcji. Na co przygotować się przed wylotem?

Czytaj więcej >

Europa

Włosi nie chcą turystów z Rosji. Ogłoszono zawieszenie wydawania wiz

Czytaj więcej >
plaża

Europa

Panika na plaży we Włoszech. Dzik ugryzł mężczyznę

Czytaj więcej >

Europa

Pasażerowie zaatakowali ochroniarzy na lotnisku w Amsterdamie. Interweniowała żandarmeria

Czytaj więcej >

Europa

Tornado w niemieckim Paderborn. Niszczyło wszystko na swej drodze

Czytaj więcej >

Europa

Niemcy przesiadają się do pociągów. Sposób na zaoszczędzenie na paliwie

Czytaj więcej >