Turysci.pl
podróżni z Czech i Słowacji

fot. wikimedia.org/Patryk Matyjaszczyk/CC BY-SA 3.0)/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Zawieszają pociąg do Czech, od dzisiaj też zmiany na granicach. Ozdrowieńcy wjadą bez testu i kwarantanny

20 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Podróżni, którzy przyjeżdżają do Polski z Czech lub Słowacji, muszą liczyć się z surowymi obostrzeniami. Każda osoba, która nie mieszka i nie przebywa na stałe w naszym kraju, musi poddać się kwarantannie oraz okazać negatywny test na COVID-19. Od dzisiaj tych nakazów unikną jednak ozdrowieńcy. Jednocześnie wprowadzono dziś ograniczenie w połączeniach z czeskim Bohuminem.

  • Obcokrajowcy, którzy nie mieszkają w Polsce, mogą przekroczyć naszą granicę po okazaniu negatywnego testu na COVID-19. Muszą poddać się też obowiązkowej kwarantannie

  • Polacy, którzy wracają do ojczyzny z Czech lub Słowacji, mogą być zwolnieni z kwarantanny, jeśli okażą negatywny wynik testu na koronawirusa

  • Od 20 marca osoby, które przyjęły szczepionkę przeciwko COVID-10, nie będą musiały przebywać w izolacji i posiadać testu

  • Od dzisiaj obowiązuje ograniczenie w ruchu kolejowym z czeskim Bohuminem

Podróżni chcący wjechać na teren naszego kraju środkiem transportu zbiorowego, muszą poddać się kwarantannie, niezależnie od kraju, z którego przyjechali. Specjalne ograniczenia obowiązują jednak na granicach z Czechami i Słowacją, gdzie każda osoba - o ile nie mieszka lub przebywa na stałe w Polsce - ma obowiązek okazać negatywny test na COVID-19 oraz poddać się izolacji.

Od dzisiaj jednak przepis ten ulega modyfikacji, o czym poinformowała 20 marca Straż Graniczna. Osoby, które przeszły szczepienie na koronawirusa, nie będą musiały spełnić żadnego z dwóch warunków wjazdu do Polski.

Japonia zaostrza restrykcje

Japonia zaostrza kontrole graniczne dla podróżnych z kilku krajów Europy. Na liście Polska

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Również Koleje Śląskie zdecydowały dzisiaj o wprowadzeniu nowego ograniczenia - zawieszono pociąg kursujący ze Śląska do Bohumina. Powodem jest niepokojąca sytuacja pandemiczna.

Zasady wjazdu do Polski z Czech i Słowacji

Zgodnie z komunikatem Straży Granicznej, negatywny test na COVID-19 okazać muszą wszystkie osoby, które przyjeżdżają do Polski ze Słowacji i Czech. Niezależnie od tego, czy poruszają się samochodem prywatnym, transportem zbiorowym czy nawet na piechotę. Konieczne jest też odbycie kwarantanny, jeśli podróżny nie jest mieszkańcem naszego kraju lub nie przebywa w nim na stałe.

Jeśli spełnia wyżej wymienione warunki, to z izolacji zwalnia go okazanie negatywnego testy na koronawirusa. Od 20 marca z kwarantanny i testu zwolnieni zostają też ozdrowieńcy, jest jednak warunek. Osoby te muszą przedstawić zaświadczenie o przyjęciu preparatu. Niezbędne jest też udowodnienie, że przyjęło się lek, który jest dopuszczony do obrotu w Unii Europejskiej. Wykaz takich szczepionek sprawdzić można na stronie urlp.gov.pl.

Dodatkowo, bez testu i kwarantanny, wjechać mogą do Polski także osoby, które są w stanie udowodnić, że nie później niż pół roku przed przekroczeniem granicy przeszły zakażenie COVID-19. Ważne jest przejście izolacji zarówno w domu, jak i hospitalizacji.

To szczególnie istotna wiadomość dla fanów turystycznych wyjazdów do Czech i na Słowację. Niedawno informowaliśmy, że Koleje Dolnośląskie zamierzają uruchomić nowe połączenia m.in. do popularnego, Skalnego Miasta w Adrspachu. Przed pandemią miejsce to było często odwiedzane przez Polaków, warto więc wiedzieć, jakie restrykcje obowiązywały będą turystów po powrocie do domu.

Zmiany i ograniczenia w pociągach międzynarodowych

Podczas gdy Koleje Dolnośląskie planują nowe połączenia do Czech, Koleje Śląskie wprowadzają ograniczenia na swoich trasach. Jak czytamy na profilu przewoźnika na Facebooku, od dzisiaj zawieszono pociągi do czeskiego Bohumina, a składy dojeżdżać będą jedynie do przygranicznych Chałupek. Zmiana wprowadzona jest w tej chwili do odwołania.

Sytuacja ta wywołana jest zaostrzeniem przepisów pandemicznych u naszych sąsiadów oraz wzrostem liczby nowych zakażeń.

Wkrótce ograniczenia mają objąć również kursy na Słowację. 29 marca rzekomo wstrzymane zostanie także połączenie do Żyliny z polskiego Zwardonia. Zmiana ta ma obowiązywać co najmniej do końca kwietnia.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Straż Graniczna

Podobne artykuły

Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >

Europa

Anglia od 12 kwietnia umożliwia podróże po kraju. Drugi etap wychodzenia z lockdownu

Czytaj więcej >