Turysci.pl
Polacy skorzystają z nowych połączeń kolejowych

fot. wikimedia.org/Raf24~commonswiki/CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

Nowe trasy pociągów, w tym na turystycznych trasach. Pojedziemy m.in. do Trutnova czy Adrspachu

25 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Polacy od 14 marca będą mogli skorzystać z nowej siatki połączeń Kolei Dolnośląskich, a to dopiero początek zmian. Od 24 kwietnia przywrócone zostaną również połączenia do turystycznych miejscowości w Czechach. „Wiosenna korekta rozkładu jazdy" zakłada uruchomienie tras m.in. do Kudowy-Zdroju, Skalnego Miasta w Adrspachu oraz Trutnova.

  • Nowa siatka połączeń Kolei Dolnośląskich ma zostać uruchomiona 14 marca

  • Od 24 kwietnia ruszą również trasy sezonowe. W planach są kursy m.in. do czeskiego Skalnego Miasta w Adespachu oraz Trutnova

  • Koleje Dolnośląskie zapowiadają również monitorowanie sytuacji epidemicznej oraz zainteresowania podróżnych nowymi możliwościami

Przed światową pandemią tysiące Polaków każdego roku odwiedzało przygraniczne, czeskie miejscowości. W ostatnim czasie jest to utrudnione ze względu na przepisy pandemiczne i obostrzenia na granicach, ale dla chcącego nie ma nic trudnego. Koleje Dolnośląskie postanowiły ułatwić takie wyjazdy również podczas tegorocznego sezonu urlopowego.

Zmiany w przemieszczaniu. Koleje Dolnośląskie wprowadzają rejsy sezonowe

Przewoźnik informuje, że obowiązująca siatka połączeń zostanie utrzymana, ale dodane zostanie do niej kilkanaście nowych kursów, co wywoła zmiany w przemieszczaniu się. Polacy pojadą m.in. do Malczyc i Kątów Wrocławskich, a niektóre pociągi kursujące do Duszników Zdroju będą miały przedłużoną trasę, by dowieźć pasażerów do Kudowy-Zdroju. To jednak nie koniec zmian.

przewodnik turystyczny nie zyje

Tragiczna śmierć przewodnika turystycznego. Szukał zwierząt na safari dla podróżnych, zaatakowały go lwy

CZYTAJ DALEJ

Już od 24 kwietnia do Skalnego Miasta w Adrspachu czy górskiej miejscowości Trutnova dotrzemy szybciej i wygodniej. Korekta i zmiany w przemieszczaniu związane są m.in. z uruchomieniem oferty sezonowej.

Wynika ona też ze zmian, które wymuszają na nas zaplanowane na najbliższy kwartał prace remontowe na wybranych odcinkach. Jednocześnie cały czas monitorujemy rozwój sytuacji epidemicznej, a co za tym idzie - będziemy też przyglądać się jak w praktyce wygląda frekwencja i realizowanie połączeń w regionie względem możliwych zmian ograniczeń, które nadal obowiązują w Polsce – informuje w komunikacie Bartłomiej Rodak, rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich.

Sytuacja epidemiczna w Czechach może w ostatnim czasie wywoływać niepokój. Polska na przejściach granicznych z tym krajem oraz ze Słowacją wprowadziła specjalne zasady. Każda osoba wjeżdżająca do naszego kraju, musi poddać się obowiązkowej kwarantannie lub przedstawić aktualny test na COVID-19.

Nie wiadomo, czy przekraczanie granicy pociągiem będzie wymagało uruchomienia dodatkowych kontroli. Jest to środek komunikacji zbiorowej, więc zgodnie z zasadami, turyści powinni odbyć kwarantannę lub wykonać test zwalniający ich z izolacji. Mimo to przewoźnik pokłada wielką nadzieję w kursach do naszych sąsiadów.

Uruchomienie połączeń sezonowych do Czech to dla nas naturalny krok po przywróceniu kursowania połączeń międzynarodowych w styczniu. Pasażerowie chętnie z nich korzystają – mówi Rodak.

Na stronie Kolei Dolnośląskich widnieje szczegółowy rozkład nowych połączeń. Jak możemy przeczytać, nie wszystkimi trasami przejedziemy bezproblemowo - na niektórych prowadzone są prace modernizacyjne i remontowe. W takich przypadkach przewoźnik zapewnia podróżnym komunikację zastępczą.

Adrspach, Skalne Miasto, Czechy

Adrspach, Skalne Miasto, Czechy/fot. wikimedia.org/Modris Putns/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Skalne Miasto przyciąga Polaków

Adrspach to miejscowość wypoczynkowa, znajdująca się w Górach Stołowych. Słynie przede wszystkim ze Skalnego Miasta, położonego na terenie Narodowego Rezerwatu Przyrody. Ta niezwykła atrakcja robi wrażenie cały rok i niezależnie od pogody.

Ogromne bryły, zbudowane z piaskowca, miejscami sięgające 100 metrów wysokości, prezentują się imponująco zarówno w pełnym słońcu, jak i wtedy, gdy są pokryte śnieżną kołdrą. Jeszcze w 2019 roku niemalże każdego dnia był tam spory ruch, lecz koronawirus niestety uderzył w sektor turystyczny również u naszych sąsiadów.

Adrspach, Skalne Miasto, Czechy

Adrspach, Skalne Miasto, Czechy/pixabay.com/kytka

W sezonie zimowym wejście na teren Skalnego Miasta możliwe jest od poniedziałku do niedzieli od 8:30 do 16:00. Nadchodzi jednak lato, gdy turyści będą mogli dłużej delektować się pięknymi okolicznościami przyrody - codziennie od 8:00 do 18:00.

Dorośli za wejście letnie zapłacą 120 czeskich koron (ok. 20 zł), a za zimowe 80 koron (ok. 14 zł). Wejściówki ulgowe dla dzieci i studentów kosztują 70 CZK (ok. 12 zł) i zimą 40 CZK (ok. 7 zł).

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Portal Samorządowy

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Potworny upał, a miejscami burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne

Czytaj więcej >

Polska

Burze to nie wszystko. Co czeka nas w długi weekend czerwcowy?

Czytaj więcej >

Polska

Turystom w Turcji grozi aresztowanie. Jeden z lokalnych przepisów jest niezwykle ważny

Czytaj więcej >

Polska

Jasnowicz Glanc ostrzega przed wakacjami. Wskazuje kierunek, którego lepiej unikać

Czytaj więcej >

Polska

Gwałtowne pogorszenie pogody na północy Polski. Będzie niebezpiecznie

Czytaj więcej >

Polska

Klientki nie zapłaciły za dania w restauracji. "Napiwek" dla kelnerek rozpętał burzę w sieci

Czytaj więcej >