Turysci.pl
policja na stokach w Zakopanem

fot. facebook/policja w Zakopanem

Policja codziennie patroluje stoki w Tatrach. Przypominają katalog FIS

8 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Policja z Zakopanego codziennie patroluje stoki narciarskie, dbając o bezpieczeństwo turystów. Zwracają szczególną uwagę na przestrzeganie Kodeksu FIS, który przypominają też na swoim profilu na Facebooku. To zbiór zasad obowiązujących na stokach całego świata, dzięki którym narciarze mogą uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

 • Policjanci z Zakopanego codziennie patrolują stoki narciarskie. Szczególnie czujni są podczas weekendów

 • Funkcjonariusze zachęcają do zapoznania się z Kodeksem FIS

 • Katalog reguł, prezentowany przez policję, jest międzynarodowym spisem zasad, obowiązujących na stokach na całym świecie

Zakopiańska policja w ostatnim czasie ma pełne ręce roboty. Po otwarciu hoteli oraz stoków narciarskich, w Tatry przyjeżdżają tłumy turystów. Najwięcej gości jest w czasie weekendów, jednak w tygodniu na stokach też widać spory ruch. Funkcjonariusze codziennie pilnują bezpieczeństwa narciarzy i przypominają, jak powinni się zachowywać zgodnie z zasadami Katalogu FIS.

Policja patroluje stoki w Zakopanem

12 lutego, zaraz po warunkowym odmrożeniu branży turystycznej, do Zakopanego przyjechały prawdziwe tłumy. Stoki i Krupówki były pełne turystów, którzy nie zawsze przestrzegali przepisów sanitarnych i niechętnie dbali o zasady bezpieczeństwa. Obecnie sytuacja już się nieco uspokoiła, jednak policja wciąż jest bardzo uważna.

pilot pobił się ze stewartem

Awantura na pokładzie chińskiego samolotu. Pilot pobił się ze stewardem

CZYTAJ DALEJ

Jak podaje Tygodnik Podhalański, funkcjonariusze codziennie patrolują stoki narciarskie oraz wyciągi, upewniając się, że wszyscy narciarze przestrzegają przepisów i zachowują się odpowiednio. Wzmożone kontrole widać w weekendy, gdy turystów w Tatrach jest najwięcej.

Na stokach pojawiają się policjanci na nartach, którzy mogą ukarać mandatem np. osoby będące pod wpływem alkoholu lub stwarzające niebezpieczeństwo dla ludzi wokół. Jednocześnie służby prowadzą również akcję informacyjną, przypominając narciarzom, na czym polega tzw. Katalog (lub Kodeks) FIS.

Co to jest narciarski Katalog FIS?

Trzyliterowy skrót oznacza Międzynarodową Federację Narciarską, która założona została w 1924 roku. Jej celem jest dbanie o rozwój narciarstwa na świecie, ale również formalizowanie przepisów, precyzowanie zasad czy organizowanie zawodów dla miłośników białego szaleństwa.

Organizacja ta stworzyła 10-punktową listę zachowań, których przestrzegać powinni narciarze na stokach na całym świecie. Dzięki nim wszyscy mogą cieszyć się dobrą zabawą, bez ryzykownych zachowań, unikając potencjalnego niebezpieczeństwa. Spis tych reguł opublikowany został na koncie zakopiańskiej Policji na Facebooku. Prezentuje się następująco:

 1. Wzgląd na inne osoby,

 2. Sposób jazdy na nartach i snowboardzie oraz panowanie nad prędkością,

 3. Wybór kierunku jazdy,

 4. Wyprzedzanie,

 5. Ruszanie z miejsca i poruszanie się w górę stoku,

 6. Zatrzymanie na trasie,

 7. Podchodzenie i schodzenie na nogach,

 8. Przestrzeganie znaków narciarskich,

 9. Wypadki,

 10. Obowiązek ujawnienia tożsamości.

Każdy z tych punktów jest skrótowo omówiony w taki sposób, by szybko przyswoić go mógł każdy narciarz.

Przede wszystkim, na stoku każdy powinien zachowywać się w sposób odpowiedni, niestwarzający niebezpieczeństwa dla innych.

Po drugie, narciarze oraz snowboarderzy powinni kontrolować sposób swojej jazdy. Szybkość powinna być dostosowana do umiejętności, warunków panujących na stoku, trasy i liczby osób bawiących się wokół.

Zjeżdżając, należy wybrać taką trasę, by nie stanowić zagrożenia dla osób, które znajdują się przed nami. Wyprzedzać można z każdej strony, jednak przy zachowaniu odpowiedniej odległości.

Wjeżdżając na trasę, ruszając się po zatrzymaniu lub wchodząc pod górę, koniecznie trzeba upewnić się, czy nie stwarzamy zagrożenia dla innych narciarzy. Zatrzymań z kolei powinniśmy unikać, jeśli znajdujemy się w miejscach o ograniczonej widoczności lub na zwężeniach. Gdy się przewrócimy, powinniśmy usunąć się z toru jazdy tak szybko, jak to możliwe.

Skrajem trasy powinniśmy również podchodzić lub schodzić na nogach, a jeśli zjeżdżamy, to koniecznie przestrzegajmy wszystkich znaków i oznaczeń tras.

Na stoku nie powinniśmy być też obojętni - jeśli widzimy osobę poszkodowaną, udzielmy jej pomocy. Jeśli dojdzie do niebezpiecznej sytuacji, w której będziemy sprawcą, poszkodowanym lub świadkiem, powinniśmy podać swoje dane osobowe.

Niestety narciarze często zapominają o przestrzeganiu zasad, czego skutkiem są wypadki. Do jednego doszło na Polanie Szymoszkowej, a zdjęcia z miejsca zdarzenia obejrzeć można we wpisie zakopiańskiej Policji na Facebooku.

Niemal każdego dnia na stokach narciarskich dochodzi do zdarzeń z udziałem narciarzy i snowboardzistów tak jak było to dzisiaj na Polanie Szymoszkowej. Na szczęście tym razem ratownicy byli w pobliżu. Pamiętajcie o właściwym oznaczeniu miejsca wypadku !!! ŻYCZYMY WAM PIĘKNEJ POGODY I UDANEGO SZUSOWANIA [pis. org.] – czytamy w zakończeniu posta.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet

Patryk Korzec

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Szlak turystyczny w Beskidach zalany betonem. Turyści oburzeni, urząd tłumaczy

Czytaj więcej >

Polska

Nie żyje mężczyzna pobity przy Krupówkach. Sprawcy wciąż są poszukiwani

Czytaj więcej >

Polska

Góry śmieci w Tatrach. „Osoba przyjeżdżająca w góry nie jest turystą, jest klientem"

Czytaj więcej >

Polska

Polityk dostał spleśniałe kanapki w Pendolino. PKP komentuje sprawę

Czytaj więcej >

Polska

Wypadek na Jeziorze Rożnowskim. Nie żyje mężczyzna, który wypadł z jachtu

Czytaj więcej >

Polska

Tłumy turystów w Tatrach. „Dotarcie na szczyt zajęło nam 9 h"

Czytaj więcej >