Turysci.pl > Słowacja

Słowacja

Słowacja leży tuż obok Polski, a często jest niedoceniana i pomijana w wyjazdach. Niewielu wie, że potrafi zachwycić zarówno widokami, jak i kuchnią.

Lodowy pałac
17.11.2023 20:51 Budowla rodem z "Krainy Lodu" tuż za polską granicą. Lepiej pośpieszyć się z wyjazdem

Jeszcze w listopadzie do użytku publicznego zostanie oddanych 225 ton lodu. Inspiracją do budowy kopuły były różne światowe budowle, jednak w tym roku Tatrzańska Kopuła Lodowa poświęcona jest wizycie królowej Elżbiety II.Polacy byli częścią tego niesamowitego projektu. 

Straż Graniczna
03.11.2023 05:40 Nietypowa akcja Straży Granicznej w środku lasu. Przyłapali ich na gorącym uczynku

Polskie lasy potrafią skrywać wiele. Tym razem policjanci trafili na 17-osobową grupę. Żaden wędrowiec nie mówił po polsku. Funkcjonariusze natychmiast zawiadomili Straż Graniczną. Mimo kontroli na granicy, w Polsce wciąż pojawiają się nielegalni imigranci. 

Kontrola graniczna
25.10.2023 12:10 Dramat na granicy ze Słowacją. Policyjny pies pogryzł twarz dziewczynki podczas kontroli

To był dosłownie moment. Podczas patrolu policji po czeskiej stronie granicy ze Słowacją pies rzucił się na niewinną dziewczynkę i dotkliwie ją pogryzł. Dziecko ma okaleczoną twarz. Dziewczynka podróżowała ze swoimi rodzicami. Żadne z nich nie stawiało oporu wobec służb.Rzecznicy policji wyjaśniali w sieci, że pies “nieoczekiwanie zareagował na nagły bodziec zewnętrzny”. 

WC pod Rysami
22.10.2023 12:02 Miłośnicy Tatr wstrząśnięci. "Świątynia dumania" z najpiękniejszym widokiem zmieciona z powierzchni ziemi

W Tatrach od kilku dni szaleje halny. Z tego powodu TPN wydał ostrzeżenia przed wychodzeniem na szlaki. W wielu miejscach na trasy spadły powalone drzewa, a także gałęzie. Ofiarą wiatru padła również najsłynniejsza toaleta w Tatrach.Każdy, kto zna Tatry, wie, że w Chacie pod Rysami nie ma toalety. A przynajmniej nie znajduje się ona w budynku schroniska. Zamiast tego turyści musieli udać się na krótki spacer do "wychodka", z którego rozpościerała się cudowna panorama Tatr. Niestety okazja do dłuższego posiedzenia z tym widokiem już się nie nadarzy.

Tatry i Straż Graniczna
19.10.2023 07:25 Strażnik graniczny z Zakopanego jechał do pracy. Nagle zauważył podejrzaną grupę wędrującą przy drodze

Poranne dojazdy do pracy to codzienność wielu osób. W tym gronie znajdował się również zakopiański funkcjonariusz Straży Granicznej. Nie spodziewał się, że pierwszej interwencji dokona jeszcze przed dotarciem na miejsce pracy.Od początku października na przejściach granicznych łączących Polskę i Słowację odbywają się wyrywkowe kontrole. Ich celem jest zatrzymanie nielegalnych imigrantów. Jednak jak pokazały ostatnie dni, ci i tak dostają się do naszego kraju.

Dolina Chochołowska
16.10.2023 07:31 Dziewięcioro dzieci w nocy w Dolinie Chochołowskiej. Do akcji wkroczyła Straż Graniczna

Wędrówki po Tatrach to idealny sposób na spędzenie jesieni. Jednak turystów, którzy w niedzielę 15 października w godzinach porannych odwiedzili Dolinę Chochołowską, czekał nietypowy widok.Pogoda w górach z każdym dniem coraz bardziej przypomina tę zimową. W nocy z 14 na 15 października temperatura w Dolinie Chochołowskiej spadła poniżej 0 st. C. W takich warunkach na zewnątrz przebywało dziewięcioro dzieci, a także pięciu dorosłych.

None
15.10.2023 12:05 Całonocna akcja pod Gerlachem. Ratownicy dwukrotnie pomagali Polakom

W nocy z 14 na 15 października słowaccy ratownicy mieli ręce pełne roboty. Pięciu Polaków utknęło pod najwyższym szczytem Tatr, Gerlachem. Ratownicy dwukrotnie im pomagali.Polacy utknęli na tzw. drodze Martina. 

Nowy Sącz
10.10.2023 07:17 Na południu Polski zatrzęsła się ziemia. "Siła około 5 w skali Richtera"

W poniedziałek 9 października na terenie Słowacji doszło do trzęsienia ziemi, które było odczuwalne i w Polsce. Jak informują służby, wstrząs miał siłę ok. 5 w skali Richtera.Do zdarzenia doszło w poniedziałek wieczorem. 

Poszukiwania w Tatrach
30.09.2023 13:40 Nagły zwrot akcji ws. Grzegorza zaginionego w Tatrach. Niespodziewany ruch ratowników

To już tydzień odkąd w regionie Lodowego Szczytu zaginął 50-letni Grzegorz. Przez kilka dni poszukiwania w Tatrach były intensywne. Jednak teraz słowaccy ratownicy postanowili zmienić taktykę.Kontakt z Grzegorzem jako ostatni mieli ratownicy. W sobotę 23 września mężczyzna poinformował ich, że podczas schodzenia z Lodowego Szczytu doznał poważnej kontuzji nogi, najpewniej ją złamał. Od tego momentu jego telefon milczy.

wypadek polski turysta
30.09.2023 12:32 Tragiczny wypadek w Tatrach. Jeden z Polaków spadł z wysokości 50 metrów

Ratownicy po słowackiej stronie Tatr otrzymali w piątek po południu pilne wezwanie. Przypadkowy świadek zauważył upadek turysty z wysokości 50 metrów tuż pod szczytem Wysokiej. Kiedy ratownicy dotarli na miejsce, do centrali zgłosił towarzysz Polaka, który nie był w stanie zejść samodzielnie…Niestety, ratownicy HZS nie mogli pomóc jednemu z polskich turystów. 38-latek zmarł. 

Poszukiwania w Tatrach
28.09.2023 07:26 Gdzie jest Grzegorz? Słowacy wezwali dodatkową pomoc na poszukiwania w Tatrach

Od soboty 23 września w Tatrach trwa walka z czasem, aby dotrzeć do potrzebującego pomocy polskiego turysty. Grzegorz podczas zejścia z Lodowego Szczytu złamał nogę. Chwilę po wezwaniu pomocy zaginął.Już kolejny dzień trwa ogromna akcja w regionie Lodowego Szczytu po słowackiej stronie Tatr. Dziesiątki ratowników, helikopter i psy tropiące przeczesują kolejne tereny. Do akcji wkroczyło również TOPR.

Poszukiwania w Tatrach
27.09.2023 07:16 Co stało się z Grzegorzem? Najnowsze informacje ws. poszukiwań w Tatrach

Już od czterech dni trwają poszukiwania 50-letniego Grzegorza, który w sobotę 23 września ruszył samotnie w Tatry. Akcja poszukiwawcza przybiera na sile, jednak po Polaku zaginął wszelki ślad.Wtorek 26 września był kolejnym dniem poszukiwań 50-letniego Grzegorza. Od godzin porannych słowaccy ratownicy przeczesywali kolejne partie Tatr, mając nadzieję na odnalezienie naszego rodaka.

Zaginiony Polak
26.09.2023 06:58 Grzegorz wyszedł w Tatry i zaginął. Są najnowsze informacje dotyczące poszukiwań

Od sobotniego wieczoru trwają poszukiwania 50-letniego Grzegorza. Mężczyzna ruszył samotnie zdobyć Lodowy Szczyt po słowackiej stronie Tatr. Wiadomo jednak, że podczas zejścia doznał poważnej kontuzji.W sobotę ok. godzony 21 z ratownikami TOPR skontaktował się polski turysta. Mężczyzna poinformował, że podczas zejścia z Lodowego Szczytu doznał kontuzji i nie jest w stanie samotnie kontynuować wędrówki. Niestety Grzegorz nie mógł podać swojej dokładnej lokalizacji, co utrudnia pracę ratowników. Od sobotniego wieczoru nikt nie ma z nim kontaktu.

Polak zaginął w Tatrach
25.09.2023 07:36 Wyszedł w Tatry i ślad po nim zaginął. Ogromna akcja poszukiwawcza

Wrzesień bardzo długo rozpieszczał turystów świetnymi warunkami do uprawy turystyki w Tatrach. Niestety podczas weekendu doszło do załamania aury. W fatalnych warunkach, z niemal zerową widocznością, trwała akcja poszukiwawcza.Ratownicy TOPR i ich koledzy ze słowackiej Horskiej Zachrannej Służby od soboty szukają 50-letniego Polaka. Mężczyzna miał doznać poważnej kontuzji podczas schodzenia ze słowackiego Lodowego Szczytu. Jednak jak na razie nie udało się go odnaleźć.

pilne
13.09.2023 14:19 Tragiczny wypadek polskiego auta na Słowacji. Nie żyją rodzice i 4-letnie dziecko

We wtorek 13 września w godzinach porannych doszło do tragicznego wypadku w północno-zachodniej Słowacji. Dwoje 35-letnich rodziców i 4-letnie dziecko zginęli na miejscu. Policja bada przyczyny i okoliczności tragedii. 

Niedźwiedź w górach Tatrach
07.09.2023 13:28 Straszne, co spotkało go w Tatrach. Zwierzę męczyło się 17 dni. Potrzebna była interwencja

W Tatrach doszło do niecodziennej sytuacji. Niedźwiedź, próbując podkraść pokarm dzikom, ugrzązł głową w specjalnym cylindrze służącym do karmienia. Jak wyjawili specjaliści z Państwowej Ochrony Przyrody Republiki Słowackiej, kilkunastodniowe poszukiwania skończyły się odnalezieniem zwierzęcia.Zwierzę chodziło z przedmiotem na głowie aż 17 dni. Na szczęście udało mu się w porę pomóc. 

Z psem w tatrach
06.09.2023 07:20 Zapakował psa do torby z Ikei i ruszył w Tatry. Został przyłapany wspierając się na łańcuchach

Spacery po Tatrach z psami należą do rzadkości. Tatrzański Park Narodowy nie zezwala na wejście z pupilami na większość szlaków. Innego zdania są za to Słowacy. To właśnie tam przyłapano turystę z dużym psem w torbie.

Schronisko Łomnickie
08.08.2023 09:33 Potęga żywiołu nad Tatrami. Internauci pokochali niesamowite zdjęcie

Burze to jedne z najbardziej widowiskowych zjawisk meteorologicznych. Jednych fascynują, innych przerażają. Choć uchwycenie tego niezwykle dynamicznego spektaklu jest bardzo trudne, to dokonanie tego jest marzeniem wielu fotografów.Uchwycenie na zdjęciu pioruna to karkołomne zadanie. Trzeba dobrze wybrać kierunek, ustawić ekspozycję, a na koniec wcisnąć spust migawki na chwilę przed pojawieniem się błyskawicy. To niełatwa sztuka, dlatego tym bardziej warto docenić zdjęcie burzy nad Tatrami, które od poniedziałkowego wieczoru obiega sieć.

Tatry
24.07.2023 12:19 Odpowiednik Morskiego Oka tuż za polską granicą. Łatwy szlak, piękne widoki i brak tłumów

W sezonie wakacyjnym miłośnicy górskich wycieczek nie mają lekko. W Polsce mnóstwo turystów wyrusza w Tatry, przez co dostęp do popularnych atrakcji jest utrudniony. Nawet jeden z łatwiejszych szlaków nad Morskie Oko co roku przeżywa istne oblężenie.Czy istnieje takie miejsce, gdzie turysta zazna spokoju i równie pięknych widoków, co nad Morskim Okiem? Okazuje się, że tak. W tym celu wystarczy udać się kawałek dalej za polską granicę.

Szczyrbskie Jezioro
22.07.2023 10:56 "Wepchnął ofierze głowę do wody i trzymał". Brutalne morderstwo nad tatrzańskim jeziorem

Wiele osób spędza wakacje w Tatrach. Szlaki zarówno po polskiej, jak i słowackiej stronie zachwycają niesamowitymi widokami. Niestety jedna z najpiękniejszych miejsc u naszych sąsiadów stało się miejscem zbrodni.Słowackie media w piątek 21 lipca przekazały bardzo niepokojące informacje. Nad Szczyrbskim Jeziorem doszło do brutalnego morderstwa. Sprawca jest już w rękach policji.

Zaginiona para z Warszawy
30.05.2023 11:05 Zaginione małżeństwo z Warszawy wróciło do Polski? Nieoficjalnie rozważane są dwie teorie

Nie cichną echa sprawy zaginionego ponad tydzień temu małżeństwa z Warszawy. Aneta i Adam Jagłowie opuścili swoje mieszkanie na Mokotowie pozostawiając w nim nastoletnich synów. Para początkowo udała się na Słowację. Z nieoficjalnych źródeł wynika, że wrócili do Polski.W nocy z 20 na 21 maja 44-letnia Aneta Jagła i jej mąż 49-letni Adam Jagła opuścili swoje mieszkanie na warszawskim Mokotowie. Małżeństwo porzuciło swoich nastoletnich synów. Nowe fakty w sprawie wskazują, że zaginieni - po krótkiej wyprawie na Słowację - znów są w kraju.

Zaginiona para z Warszawy
26.05.2023 21:00 Zaginiona para z Warszawy drwi ze śledczych? Niewiarygodne, co zrobili na Słowacji

W czwartek Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało, że przerywają poszukiwania zaginionej pary z Warszawy. Małżeństwo było widziane w jednym z pensjonatów na Słowacji. Sprawa robi się coraz bardziej intrygująca.W nocy z 20 na 21 maja 44-letnia Aneta Jagła i jej mąż 49-letni Adam Jagła opuścili swoje mieszkanie na warszawskim Mokotowie. Małżeństwo porzuciło swoich nastoletnich synów. Nowe fakty w sprawie wskazują, że zaginieni znajdują się za granicą. 

Słowacja
23.05.2023 16:13 Sąsiad Polski od środy przywraca kontrole na granicy

Od środy nasz południowy sąsiad przywróci obowiązkowe kontrole na granicy. Jest to związane z Międzynarodową Konferencją Bezpieczeństwa Globsec 2023, która będzie się wówczas odbywać. Nakaz ten zostanie zdjęty 8 czerwca.Kontrole na granicach są zmorą jeśli chodzi o wakacyjne wyjazdy. Często w długich korkach i kolejkach możemy spędzić nawet po kilka godzin, a wszystkiemu towarzyszy stres. Nasz południowy sąsiad tymczasowo przywraca obowiązkowe kontrole.

Bratysława
12.05.2023 09:03 Ten kraj w 2022 roku odwiedziło prawie 1,6 mln Polaków. Jesteśmy tu turystyczną potęgą

Polacy kochają podróżować. Wiele osób decyduje się na wyjazdy z biurami podróży, ale nie unikamy również samodzielnego organizowania wyjazdów. Jak się okazuje, szczególną sympatią darzymy Słowację.Podróże to jeden z najciekawszych sposobów na spędzanie czasu. Przed rokiem ok. 1,1 mln Polaków spędziło wakacje w Turcji. Ponad 1,5 mln wybrało się do Hiszpanii. Jest jednak kraj, który cieszy się jeszcze większym zainteresowaniem. Mowa o Słowacji.

Bratysława
28.04.2023 11:39 Sąsiad Polski przywraca kontrole graniczne. Wielkie zmiany już w maju

Odkąd Polska znalazła się w strefie Schengen, podróże po Europie stały się banalnie proste. Niestety już w maju osoby wybierające się na Słowację będą musiały przygotować się na kontrole graniczne. Jak informują słowackie media, już w maju kraj ten przywróci kontrole graniczne na przejściach z Polską, Austrią, Węgrami i Czechami. To jednak nie koniec, ponieważ kontrole dokumentów mają zostać przywrócone również na lotniskach. Na szczęście będzie to tylko tymczasowa procedura.

Nie żyje dwóch Polaków. Porwała ich lawina w Tatrach
30.01.2023 09:39 Nie żyje dwóch Polaków. Porwała ich lawina w Tatrach

Wraz z początkiem tygodnia media obiegła dramatyczna wiadomość. Trzech polskich wspinaczy w niedzielę około godz. 19:30 po słowackiej stronie Tatr porwała lawina. Niestety, jak poinformowała Horska Zachranna Słuzby, dwóch z nich straciło życie.HZS poinformowało, że do tragicznego zdarzenia doszło w okolicy Lodospadów Grosza w Dolinie Staroleśnej - dokładnej między drugim a trzecim lodospadem. W spotkaniu z osuwiskiem śnieżnym wspinacze nie nie mieli zbyt dużych szans.

Turyści
23.10.2022 13:59 Turyści z Polski trafili do słowackiego szpitala. Najedli się halucynogennych ciastek

Słowaccy ratownicy HZS przekazali, że czterech polskich turystów wędrujących w sobotę szlakami Wielkiej Fatry zostało hospitalizowanych. W drodze do schroniska nasi rodacy spożyli ciastka, którymi zostali poczęstowani przez innych wędrowców. Pech chciał, że zawierały substancje halucynogenne. Ratownicy z Horskiej Zahrannej Służby, czyli słowackiego odpowiednika polskiego Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, zostali poproszeni o pomoc w górskim hotelu Kráľova Studňa w Wielkiej Fatrze. Obsługa hotelowa poinformowała ich o przebywającej w schronisku grupie czterech turystów z Polski, którzy w wyniku spożycia substancji halucynogennych stracili poczucie rzeczywistości.

cemetery-gc36dae990 1280
11.01.2022 14:38 Nowe ustalenia po tragedii na Gerlachu. Ratownicy wyjaśniają okoliczności wypadku

Ratownicy słowackiego Górskiego Pogotowia Ratunkowego (HZS - Horska Zachranna Slużba), w poniedziałek przeanalizowali wypadek z udziałem Polaków. Ich rodziny natomiast apelują o uszanowanie żałoby.Według wstępnych ustaleń słowackich ratowników polscy turyści, którzy zginęli w słowackich Tatrach, wybrali niewłaściwą, letnią drogę wspinaczkową na Gerlach. Ponadto byli związani jedną liną, a przewodnik nie miał stosownych kwalifikacji i posiadał nieodpowiednie raki.