Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Świat > Na Słowacji odnaleziono masowy grób. To szczątki polskich żołnierzy
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 12.07.2024 06:39

Na Słowacji odnaleziono masowy grób. To szczątki polskich żołnierzy

Koszyce
Fot.Shutterstock/TTstudio, Canva/Stevica Mrdja - zdjęcie ilustracyjne

Wykopaliska archeologiczne nie zawsze prowadzą do ekscytujących nowin. Tym razem smutnego, ale ważnego odkrycia dokonali badacze na terenie Słowacji. Natrafili bowiem na szczątki polskich żołnierzy. 

Poszukiwania archeologów na Słowacji. Tam mieli zginąć polscy żołnierze

W 1848 roku pod Koszycami miała miejsce bitwa austriacko-węgierska, w której wzięli udział także Polacy. Nasi rodacy, którzy stanęli po stronie rewolucjonistów, zginęli w bitwie, na co zresztą wskazują XIX-wieczne zapiski. Dzięki notatkom archeologom udało się ustalić przybliżone miejsce pochówku.

Przed laty na łamach Felvidéki Közlöny pojawiła się wzmianka, że Polacy zginęli niedaleko Ťahanovce, czyli części Koszyc, drugiego zaraz po Bratysławie największego miasta na Słowacji. Badacze udali się na w wyznaczone miejsce i rozpoczęli poszukiwania. 

Odkrycie na Słowacji. Odnaleziono szczątki polskich żołnierzy

Wiadomo było, że ofiary bitwy pochowano w pobliżu kamiennego filaru, a nie na terenie cmentarza. To była kluczowa wskazówka. Badacze ruszyli w teren i poszukiwania zakończyły się sukcesem, bowiem archeolodzy natrafili na szczątki polskich żołnierzy.

Udało się znaleźć sześć szkieletów. Oceniono, że żołnierze w chwili śmierci mieli ok. 19-20 lat. Wskazały na to badania ich kości. W płaszczu jednego z nich znajdowały się nawet wszyte monety. 

"Świadectwo człowieczeństwa"

Koszyccy archeolodzy z Muzeum Wschodniosłowackiego oceniają, że najnowsze odkrycie jest niezwykle rzadkie. Z kolei według ekspertów głęboko pod ziemią może spoczywać jeszcze nawet kilkanaście ofiar. - Z zeznań wynika, że ocalali żołnierze traktowali ciała poległych towarzyszy z szacunkiem. To znalezisko jest nie tylko odkryciem historycznym, ale także świadectwem człowieczeństwa w sytuacji egzystencjalnej i napiętych czasów - powiedział dyrektor muzeum Dominik Béreš.

Za: istream.sk