Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Archeologia > Niebywałe odkrycie w Górach Świętokrzyskich. Turyści nie mieli pojęcia, co kryje słynna Jaskinia Raj
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 10.07.2024 15:07

Niebywałe odkrycie w Górach Świętokrzyskich. Turyści nie mieli pojęcia, co kryje słynna Jaskinia Raj

jaskinia
Fot.Facebook/Jaskinia Raj

Choć jaskinie same w sobie są na tyle interesujące, że przyciągają mnóstwo turystów, to wygląda na to, że jedna szczególnie będzie tłumnie odwiedzana. To wszystko za sprawą archeologów, którzy w słynnej Jaskini Raj znaleźli zwierzęce szczątki sprzed tysięcy lat.

Badania archeologów w Jaskini Raj w Górach Świętokrzyskich

W ostatnim czasie w jaskini położonej w Górach Świętokrzyskich, zwanej Jaskinią Raj przeprowadzono badania. Miały na celu poznanie bliżej okoliczności, w jakich żyli neandertalczycy. Przez długi czas bowiem panowało przekonanie, że zapuszczali się w tamtejsze tereny.

Takiego odkrycia, jakiego dokonali archeolodzy, nikt się jednak nie spodziewał. Działania w Jaskini Raj mają być prowadzone przez cały lipiec. 

Niesamowite odkrycie w polskiej jaskini

Poszukiwania prowadzone przez archeologów z Uniwersytetu Warszawskiego pod przewodnictwem dr hab. Małgorzaty Kot dowiodły, że w jaskini znajdującej się w Górach Świętokrzyskich żyły też prehistoryczne zwierzęta. Podczas badań natrafiono bowiem na szczątki zwierząt sprzed tysięcy lat należące m.in. do lwa jaskiniowego, a także mamuta.

Jak wyjaśniali przedstawiciele Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, nietrudno było trafić na pierwsze kości. Po skuciu ściany dotarli do wykopu o wymiarach ok. dwóch metrów kwadratowych.

Na tropie neandertalczyków. Archeolodzy będą kontynuować poszukiwania

Oprócz Jaskini Raj archeolodzy zamierzają przeprowadzić także szereg badań w Karpatach Zachodnich, a dokładnie w Jaskini Obłazowej oraz na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej w Jaskini Deszczowej. Neandertalczycy mieli żyć tam do okresu górnego paleolitu. Wtedy też nastąpił czas wymierania gatunków zwierząt takich jak lwy jaskiniowe, nosorożce włochate czy niedźwiedzie jaskiniowe.