Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > Kto stworzył tajemnicze rysunki? Sensacyjne wnioski po odkryciu w Ameryce Południowej
Alicja  Cembrowska
Alicja Cembrowska 08.07.2024 07:30

Kto stworzył tajemnicze rysunki? Sensacyjne wnioski po odkryciu w Ameryce Południowej

Wenezuela, Park Narodowy Canaima
Fot. Canva/X

Chociaż archeolodzy co jakiś czas natrafiają na tajemnicze rysunki z przeszłości, tym razem wnioski z odkrycia są zaskakujące – badacze nie są w stanie przypisać znaleziska żadnej znanej kulturze.

Niezwykłe odkrycie w Wenezueli

Do sensacyjnego odkrycia archeologicznego doszło w Wenezueli na terenie Parku Narodowego Canaima. To właśnie tam trafiono na tajemnicze naskalne rysunki. Co więcej – zidentyfikowano je w niej jednej, a wielu, rozsianych po parku, lokalizacjach. Sprawę opisał Rock Art Research.

Najciekawszym wnioskiem z analizy pradawnych dzieł sztuki jest jednak fakt, że badacze nie są w stanie dopasować ich do żadnej znanej populacji, która zamieszkiwała ten region. Wiadomo, że powstały 4 tysiące lat temu. Kto jest ich autorem?

Czytaj także: Mroczna tajemnica kamiennego kręgu. Archeolodzy nie mogli uwierzyć w to, co widzą 

Naskalne malowidła w Wenezueli – kto jest ich autorem?

Niestety na to pytanie zespół pod kierownictwem José Miguela Pérez-Gómeza z Uniwersytetu Simóna Bolívara w Caracas, jeszcze nie zna odpowiedzi. Odnalezione rysunki nadal są analizowane. Jednak już teraz badacze podkreślają ich bardzo zróżnicowany charakter. Pradawne dzieła to symbole geometryczne, kropki, kreski, znaki X, ale też formy bardziej zaawansowane. Wśród malunków zidentyfikowano również obrazki przypominające postaci ludzkie.

Istnieje podejrzenie, że rysunki stworzyła kultura do tej pory nieznana nauce. Wstępnie archeolodzy są zdania, że mogli natrafić na miejsce kultu – uznaje się, że taki rodzaj sztuki naskalnej związany był z obrzędami i przedstawiał wydarzenia z życia codziennego.
 

Dzieła sprzed 4000 lat

Prowadzone w Ameryce Południowej badania mogą być przełomowe. Istnieje szansa, że naukowcy natrafili na ślady cywilizacji, którą do tej pory skrywały mroki historii. Znaleziska porównano z podobnymi, znalezionymi w Brazylii – na tej podstawie ustalono, że malowidła z Wenezueli mogą liczyć nawet 4000 lat. A kto wie – może nawet są starsze.

"Być może obszar, na którym działają obecnie archeolodzy, był miejscem narodzin nieznanej dotychczas kultury. Jej przedstawiciele z czasem rozprzestrzenili się na inne tereny, takie jak dzisiejsza Kolumbia. Tam również znajdowano sztukę o podobnych cechach” – czytamy w artykule na stronie focus.pl.

Czytaj więcej: Kamera w Chłapowie uchwyciła "zabawę" turystów. Ratownicy apelują, by tego nie robić

Poza rysunkami znaleziono również fragmenty ceramiki i narzędzi wykonanych z kamienia. Czy były wykorzystane do stworzenia naskalnych malowideł? Tę tezę sprawdzają naukowcy.

Źródło: Focus